Prírodná ochrana pred slnkom a hmyzom

Jednoduchý recept ako si vlastnoručne vyrobiť spoľahlivý prírodný repelent „home made proti komárom“.  Múdre hlasy radia kupovať repelenty v krajine, do ktorej prichádzate. Vraj tie naše nefungujú na domorodé komáre a pijavice.

Na potulkách po svete používame to isté čo doma. Nekupujeme syntetické krémy na tvár s „dvojitým“ účinkom. Ani spreje na ochranu proti slnku, či repelenty proti hmyzu. Využívame všestranné vlastnosti panenských a éterických olejov.

Na zozname zbalených vecí nikdy nechýba niekoľko fľaštičiek esenciálnych olejov z levandule, mäty, lemon tea tree, ďalej Aloe Vera gél, panenský olej z malinových semienok, bambucké maslo, nechtíková masť, vonné tyčinky alebo vykurovadlá.

Keď sme spali pod stanom v nepálskych horách, v indických bungalovoch  alebo prespíme v slovenských kempingoch s pochybnou hygienou, máme niekoľko zaužívaných rituálov. Pravidelne vydymujeme prechodné bydlisko a večer rovnomerne nakvapkáme 100% silice do spacáku, na matrac, podušku a prikrývku na posteľ.

Pred každým výletom, potom priebežne celý deň, potierame zápästie a holenné kosti éterickým olejom z levandule. V džungli nepálskeho národného parku Chitwan, ale najmä v svetoznámej dedinke Hampi preplnenej indickými komármi, sme niekoľko krát do dňa vzdávali hold jeho dokonalým repelentným účinkom. Bezpečne chránil dokonca aj pred pijavicami v himalájskych horách nad Pokharou.

Keď nás už hmyz predsa len uštipol, pomohol ľad, studená voda a dezinfekcia postihnutého miesta. Veď pribalená slivovica je vhodná nielen na očistu tráviaceho traktu. Na upokojenie používame antialergický gél z aloe vera, nechtíkovú masť alebo lemon tea tree silicu. Ak nemáte po ruke tieto ingrediencie, pomôže aj cibuľa. Veľmi účinný je cesnak, petržlenová vňať, list skorocelu, ocot, sóda bikarbóna alebo čerstvá levanduľa, mäta pieporná i aloe vera z kvetináča.

Chcete sa trošku zabaviť a zahrať na alchymistu?

Vyskúšajte si namiešať vlastný prírodný repelent „home made proti komárom“. Výroba je veľmi jednoduchá. Potrebujete 50ml základného rastlinného oleja lisovaného za studena. Napríklad argánový, olivový, mandľový, marhuľový, slnečnicový… K rastlinnému oleju prikvapkáte 100% prírodné éterické oleje:

Levanduľa (5 kvapiek)
Klinček (3 kvapky)
Eukalyptus (10-15 kvapiek)
Citronela (7-10 kvapiek)

Nakoniec zmes pretrepte, aby sa éterické oleje zmiešali s olejovým základom. Nespotrebované silice môžete použiť do aromalampy alebo kúpeľa.

Ak uprednostňujete alkoholový základ, potrebujete fľaštičku s rozprašovačom cca 200 ml a približne do 1/3 nalejete alkohol – čistý lieh. Dá sa kúpiť v každej lekárni. Do alkoholu pridajte tie isté silice s rovnakým počtom kvapiek. Potom doplna dolejte čistou vodou, pretrepte a repelent „home made proti komárom“ je hotový.

A čo dodať? Už iba slová Marcusa Tulliusa Cicera: „To, čo vytvorila príroda, je vždy lepšie ako to, čo bolo vytvorené umelo.“ 

Vlad F

Foto: 1. Matúš Ridly Trenčianský, 2. Gabriela Aktin, 3. Jana Kamasová