Horoskop liečivých rastlín hovorí, že znamenie Podbeľ od 21.5. – 21.6. ovplyvňuje pľúca, priedušky a ramená. Podbeľ je veľmi družná rastlina, nikdy nerastie sám. Ľudia narodení v znamení Podbeľa sú veselí a bystrí. Styk s inými ľuďmi je pre nich elixírom života.
Na druhej strane sú však večne nespokojní, stále vyhľadávajú podnety na uspokojovanie svojho bystrého umu a na získanie nových zážitkov. Majú sklon uzatvárať sa pred komplikáciami, čo nechcú vidieť, to pre nich jednoducho neexistuje, preto zavše pôsobia až detsky naivne.
Nespokojný podbeľ, neskrotná energia púpavy, až bezohľadne úprimná žihľava, veselý a družný rebríček, … to všetko sú spoločné znaky astrologického spektra ľudských charakterov. To, čo vyžaruje z rastlín i z ľudí, svedčí o ich vzájomnej podobnosti.
Človek – podbeľ je založený veľmi citovo a často podlieha zmenám a výkyvom nálady. Je vnútorne rozháraný, v jednej minúte sa cíti šťastný, no už v nasledujúcej ho ovládne smútok. Pri takejto povahe sa mu len ťažko darí zlúčiť lásku k voľnosti s potrebou cudzej opory. Preto býva nerozhodný, často váha.
Vďaka svojej neúnavnej energii trpí nesústredenosťou, chýba mu schopnosť koncentrácie. Jeho živý duch ustavične uteká kamsi vpred. Inak je to človek rozumovo založený, rád a veľa filozofuje, no keď má myšlienky realizovať, neraz potrebuje iných, aby to urobili zaňho.
Už antickí autori Dioskurides a Plinius odporúčali podbeľ ako účinný prostriedok proti kašľu. Podľa ich receptúry bolo potrebné položiť na žeravé uhlíky citrusového dreva lístky podbeľa, z ktorých potom stúpal liečivý dym a ten bolo treba inhalovať cez lievik. Aj latinský názov „Tussilago farfara“ vyplýva z jeho liečivých síl. „Tussis“ je kašel a „agere“ značí vyháňať.
Podbeľ patrí k takzvaným hlienotvorným drogám, ktoré chránia zapálené miesta tak, že na ne ukladajú jemnú vrstvu hlienu, čím znemožňujú podráždenie, zmierňujú bolesti, a tým urýchľujú vyliečenie zápalu. Pri chronickej bronchitíde a astme možno použiť sušené a pokrájané listy podbeľa ako tabak na fajčenie. Rozpúšťajú hlien, podporujú očisťujúci kašeľ a uvoľňujú dýchanie.
Čerstvo rozmrvené lístky liečia zapálené rany a vredy. Čerstvý výťažok z podbeľa nakvapkaný do ucha pomáha proti ušným bolestiam.
Zo starých textov:
Dávno predtým, než k nám prišiel tabak, naši fajčiari fajčievali rozdrvené listy podbeľa, lebo dym z týchto listov robil dobre pľúcam i hrudi. (D. Joachimus Bechcer)
Na povzbudenie činnosti priedušiek vám odporúčam: Čajový koncentrát – Priedušky a pľúca
Zdroj: JednoduchyŽivot.sk, Ilona Bergenová a Manoù Witko – Astrológia múdrych bylinkárok