Dobrá rada pre zdravie: Materina dúška má posilňujúce, protikŕčové, protizápalové a hojivé účinky, blahodárne pôsobí najmä na tráviacu a nervovú sústavu.
Preto sa používa pri nespavosti, bolestiach hlavy, závratoch, nervozite a podráždenosti, telesnej a duševnej slabosti, pri rôznych kŕčoch.
Rastie na slnečných miestach, poliach, lúkach, na skalkách. Nájdeme ju na celom našom území, pôvodom pochádza zo Stredomoria. Hlavným obdobím kvetu sú mesiace júl a august, kedy tiež najviac vonia. Ak má dobré podmienky k rastu, kvitne väčšinou podstatne dlhšie, takže sa bežne s jej kvietkami môžeme stretnúť od mája až do septembra.
Na liečebné účely zbierame mladé kvitnúce časti. Používame nožničky, aby sme zbytočne nepoškodili rastlinky. Využijeme na to suché počasie – najlepšie okolo poludnia, kedy má materina dúška najviac silíc.
Sušíme ju v malých vrstvách a v tieni na dobre vetranom mieste. Ak sa rozhodneme pre umelé sušenie, nemala by teplota presiahnuť 35 °C. Materinu dúšku je však možné kúpiť aj v lekárni alebo v našom e-shope.
Tradičný recept:
Plnka do kuraťa s materinou dúškou
– 3 rožky
– 4 lyžice mlieka
– 2 vajcia
– 60g slaniny
– 1 cibuľa
– 1 1yžica petržlenovej vňate, 1 lyžica materinej dúšky, soľ, karí korenie
Na kúsky nakrájané rožky zalejeme mliekom, v ktorom sme rozšľahali vajcia. Na slanine opečieme cibuľu, zmiešame so žemľami, pridáme nadrobno posekanú materinu dúšku, petržlenovú vňať, soľ a trochu karí korenia. Plnkou plníme kura pred pečením. Materina dúška má príjemnú korenisto-horkastú chuť a špecifickú vôňu.
Pridala: Zdenka a Veronika