5 dôvodov prečo milujem Liptovskú keramiku

Hľadáte „nerozbitnú“ keramiku? Ak pri výbere praktického darčeka uprednostníte umelca z Bobrovca, máte zaistenú nielen dlhú životnosť, ale aj originalitu a vysokú estetiku. Výrobky z kameniny sú tou správnou voľbou.

Ako zistíte rozdiel medzi kameninou a keramikou? Keď poklepete kovovým predmetom „zazvoní“, výrobky s podstatne menšou pevnosťou „nezvonia“ ale „hrkocú“. Kameninová hlina sa po vypálení pri teplote nad 1200 °C spečie a získa hustotu a hmotnosť pripomínajúcu kameň.

1. Odolná proti nárazu, poškriabaniu i mrazu

Výrobky z kameniny aj po dlhodobom používaní vypadajú ako nové. Vynikajúce úžitkové vlastnosti majú vďaka vysokej teplote výpalu. Sú trvácne, odolné a mrazuvzdorné. Dekoračné predmety môžete mať vonku počas celého roka.

Isto si viete predstaviť skladníkov na letiskách ako sa správajú k balíkom, ktoré nie sú a ani sa nedajú označiť nálepkou „Pozor krehké“. Napriek tomu reakcie z doručenia Liptovskej keramiky sú iba pozitívne.

Aby som však bol korektný, pani Zarina z Izraela poslala správu aj s fotografiou: Veľmi ma teší, že všetko je celé. Len jedno uško sa odlomilo, ale ja si ho nalepím. Poháre sú krásne !!!

I’m really pleased to see everything is whole. Only one handle got broken, but I guss I can glue it. The cups are beautiful!!!

2. Dá sa kúpiť „iba“ v okolí Liptova

V Bobrovci, jednej z najstarších dedín na Liptove, manželia Greškovci našli vysnívaný domov. Dvadsať rokov sa Vladimír venuje svojej záľube, ktorej neodolala ani jeho žena Terezka a kladný vzťah ku keramike zdedil aj syn Samko.

Dlhé roky chodili manželia Greškovci predávať svoje výtvory na jarmoky a festivaly. „Zdravie máme iba jedno,“ bola odpoveď na otázku, prečo už nechodia prezentovať svoju prácu na trhy. Keramiku z Bobrovca nájdete v obchodoch so suvenírmi najmä na Liptove a v turistických centrách Tatier, Slovenského raja, Spišského hradu či Oravského podzámku.

Pred šiestimi rokmi som prevzal štafetu. So spolu-pracovníkmi pomáham šíriť ich nádherné výrobky do celého sveta. Cez leto chodíme na folklórne festivaly a remeselné jarmoky. Vďaka internetovému obchodu JednoduchýŽivot.sk keramika cestuje nielen do slovenských a českých domácností, ale aj do Poľska, Nemecka, Izraela, Viedne, Londýna a dokonca pristála aj na letisku v LA.

Na jarmoku v Starej Turej

3. Ručná práca má nevysvetliteľné čaro

Keď vstúpite do kráľovstva Vladimíra Greška všimnete si jeho všestrannosť. Dom a dvor vás zasiahne inšpiratívnou atmosférou. Kamkoľvek oči zablúdia, všade kreatívne zázraky. Pastvou pre oči je množstvo umeleckých diel, v ktorých kombinuje keramiku, železo a drevo.

Jeho záujmy sa nekoncentrujú len na výrobu keramiky. V dielni má okrem pece na vypaľovanie aj sady kováčskeho náradia. Vyhňu, rybárske prúty a došróbika rozobratý veterán Jawa 250, ktorý so Samkom renovujú. Na dvore, okolo udiarne pobehujú dvaja malí psi. Uši vás upozornia na niekoľko kanárikov a holubov.

Ak sa niekoho dotknete s láskou, vzbudíte lásku. Neviem lepšie opísať kúzlo, ktoré vychádza z ručne vyrobených predmetov.

Keď sa s Vladimírom pustíte do reči, zistíte, že aj vďaka jeho dobrovoľnej práci je dnes sprístupnená Stanišovská jaskyňa a Medvedia Štôlňa v Žiarskej doline. V Liptovskom Jáne vytvoril s priateľmi projekt Podzemie pod vežami. Včelárstvo je  ďalšia aktivita a vášeň, o ktorej dokáže pri kvalitnom bielom víne rozprávať dlhé hodiny.

Vladimír, Samko a Terezka

4. Predurčená na používanie v domácnosti

Výrobky z kameniny spĺňajú všetky nároky na úžitkovú hodnotu. Tak ako pri porceláne, ani u kameniny nemôže dôjsť k nežiaducemu plesniveniu. S obľubou sa používajú na pečenie a varenie. Hrnčeky, šálky, misky či pekáče môžete bez obáv dávať do rúr, mikrovlniek a umývačiek riadu.

Očakávate, že miska po vytiahnutí z mikrovlnnej rúry nebude páliť a iba polievka bude horúca? Potom neodporúčam výrobok z kameniny.

Kamenina udržuje dlho teplo. Jedlo nevychladne tak rýchlo. Napríklad, čaj v čajníku vydrží teplý približne štyri hodiny. Na plynovom sporáku zohrievajte nepriamo a používajte liatinovú platňu. Výrobky môžete umývať bežnými prostriedkami, kamenina je odolná aj proti kyselinám.

Bylinkáč – hrnček so sitkom 0,4 l

5. Praktické umelecké dielo

Ak uprednostníte originálnu ručnú prácu, vďaka pevnosti, ktorá sa vyrovná porcelánu máte zaistenú nielen dlhú životnosť ale aj vysokú estetiku výrobkov. Na svete nenájdete dva rovnaké. Každý kus je originál s nadčasovým dizajnom, unikátnymi farebnými dekormi a ornamentmi.

Praktickosť kameniny oceníte najmä pri umývaní riadu, keď neúmyselne ťuknete o dres. Okraj hrnčeka či misky sa neodštiepi a ozdobný charakter zostáva neporušený. Liptovskú keramiku z Bobrovca si najviac „vychutnávam“ počas večere a pri relaxácii s čajom.

Jedineční umelci

Každý remeselník má vlastný originálny štýl. Do výrobkov vkladá kúsok svojej duše. Žiadna pásová výroba. Žiadne priemyselné produkty veľkovýroby. Jednoducho, „čistá“ práca slovenských rúk. Paleta známych keramikárov je pestrá a môže sa stále rozširovať aj vďaka vám.

Poznáte zaujímavého a šikovného keramikára z vášho okolia? Myslíte si, že by potreboval pomôcť? (alebo sami tvoríte diela z hliny?) napíšte mi jeho príbeh. So spolu-pracovníkmi možno budeme vedieť pomôcť – podporiť – spropagovať tvorbu alebo nadviazať spoluprácu.

Majte sa krásne a pokojné sviatky vám prajem. Vlad F