Pre zachovanie zdravotných účinkov, pite čaj čerstvý a teplý. Príprava je dôležitá, aby sa “nezabil” liečebný efekt a všetky zdraviu prospešné látky. Teplota vody, čas lúhovania a zaliatie čaju viac krát za sebou.
Keďže čajové obrady a samotná príprava sa študujú dlhé roky, vám bude stačiť dodržiavať jednoduché zásady, ktoré pre začiatočníkov odporúča “čajomil” a odborník na čaje, Vladimír Ondejčík z Čajovne dobrých ľudí.
Zelený čaj zalievajte približne 70 až 80 stupňovou vodou, ktorá predtým prešla varom. Čierny čaj približne 90 stupňovou vodou. Podľa druhu sa nechá zelený lúhovať, jednu až tri minúty a čierny, tri až päť minút.
Pre vaše zdravie je veľmi prospešné, ak si čaj pripravujete viacnálevovo – zaliatím čaju niekoľko krát za sebou:
Zalejete, krátko lúhujete, precedíte alebo zlejete a vypijete. Toto dva – tri krát opakujete v priebehu pol hodinky, s tým istým množstvom čaju. Čajové lístky na dne kanvičky nesmiete nechať vychladnúť, čaj by sa mohol “seknúť”.
Prvý “krátky” nálev je najpovzbudzujúcejší, uvoľňuje sa teín, čo je to isté ako kofeín v káve. V druhom a treťom náleve sa uvoľňujú antioxidanty, horčiny a triesloviny.
Ale pozor! Vraj kedysi v Japonsku, studený zelený čaj ponúkali iba odsúdeným na smrť. Preto si zapamätajte staré ázijské príslovie: “Vychladnutý zelený čaj, je ako jedovatý had.”
Na zdravie. 🙂 Vlad F