V oblastiach, kde je vysoká spotreba cesnaku, sa vyskytuje menej civilizačných chorôb. Ak vás však čaká pôrod alebo skalpel jeho konzumáciu radšej obmedzte. Výskumy dokázali jeho veľkú silu.
Je to pánko s dlhou históriou. Poznali ho už starí Egypťania, Gréci aj Rimania. Pôvodne pochádza zo stepí Strednej Ázie. Prvé správy o cesnaku, najstarší recept, bol zaznamenaný približne 3000 rokov pre naším letopočtom klinovým písmom. Egyptský papyrus z 15. storočia pred Kristom obsahuje 22 cesnakových receptov. Grécky lekár Hippokrates predpisoval cesnak na viaceré problémy. Nechýbal ani v Ríme, historiograf Plínius starší odporúčal cesnak na 61 neduhov.
Cesnak obsahuje sírnaté zlúčeniny, najznámejšia je alicín. Pri jeho metabolizme vznikajú rôzne účinné látky proti mnohým chorobám, alicín sa ďalej mení napríklad na ajoén, dialylsulfid alebo dialyldisulfid. Ďalej v ňom nájdeme flavonoidy, enzýmy, vitamíny a éterický olej.
Aké má účinky? Zoznam je veru dlhý:
- protizápalové
- antibakteriálne účinky pri zápalových procesoch dýchacích orgánov
- predstavuje imunostimulačný prostriedok
- pôsobí dezinfekčne a regulačne na funkciu orgánov tráviacej sústavy
- podporuje chuť do jedla, trávenie a zvyšuje tvorbu žlče
- reguluje množstvo cholesterolu a znižuje krvný tlak
- účinkuje proti črevným parazitom
- pôsobí proti kožným plesniam
- uvoľňuje a podporuje odkašľávanie
- zlepšuje prekrvenie
- zvyšuje tvorbu inzulínu
- pomáha proti ochoreniam žíl
- bojuje proti zápche, nadúvaní
- spomaľuje proces starnutia
- zvyšuje libido
- pri pravidelnej konzumácii má protirakovinové účinky, hlavne v oblasti tráviacej sústavy
- bráni vzniku nitrozamínov (z dusitanov), čím v konečnom dôsledku chráni DNA buniek pred poškodením a mutáciami
- blokuje niektoré enzýmy zodpovedné za aktiváciu karcinogénov a stimuluje enzýmy, ktoré karcinogény ničia
- priamo atakuje nádorové bunky a dokáže ich zničiť apoptózou (bunková smrť)
- ruší rezistenciu niektorých nádorových buniek na chemoterapiu a tak pomáha zvýšiť efektivitu liečby
- zvonka sa používa na mokvajúce rany
Väčšie množstvo surového cesnaku môže spôsobovať ťažobu v žalúdku a dráždiť sliznicu čreva, preto ho treba užívať s opatrnosťou najmä u pacientov s ochoreniami tráviaceho systému.
Zaujímavosti:
Dokázalo sa, že v oblastiach, kde je vysoká spotreba cesnaku sa vyskytuje menej civilizačných chorôb.
Zápach z cesnaku sa zmierni krátkym povarením v mlieku alebo požitím lyžice medu pred cesnakom. Proti zápachu z úst po zjedení cesnaku stačí rozžuvať niekoľko lístkov petržlenu alebo mäty piepornej.
Pri tehotenstve by sa mala niekoľko týždňov pred pôrodom prerušiť konzumácia cesnaku alebo cesnakových potravinových doplnkov, aby sa predišlo nadmernému krvácaniu. Cesnak je vhodné obmedziť aj dva týždne pred operáciou alebo trhaním zubov.
Jeho maximálny účinok (vzhľadom na koncentráciu alicínu) využijeme vtedy, ak necháme čerstvý cesnak jemne posekaný alebo prelisovaný postáť na vzduchu 10 až 12 minút. Vytvorený alicín ostáva potom v cesnaku aj po tepelnej úprave.
Úprava cesnaku v mikrovlnnej rúre všetky aktívne látky ničí. Ideálne je čerstvo podrvený a odstáty cesnak pridať do hotového teplého jedla.
Nevyhadzujme ani naklíčený cesnak, získame nové užitočné fytochemikálie.
Vybrali sme pre vás rýchly receptík – Cesnaková bageta
125 g masla, 1 ks sezamovej bagety, 1 zväzok petržlenovej vňate, 5 vetvičiek bazalky, 2 strúčiky cesnaku, soľ, mleté biele korenie
Petržlenovú vňať, bazalku a cesnak najemno nasekáme, zmiešame so soľou a s korením. Zmes dôkladne zapracujeme do zmäknutého masla. Bagetu nakrájame na plátky hrubé 1.5 cm. Každý plátok potrieme z jednej strany bylinkovým maslom a opäť poskladáme do pôvodného tvaru. Celú bagetu zabalíme do alobalu. Vložíme ju na 25 minút do rúry vyhriatej na 230 °C. Alobal roztvoríme, zapneme funkciu grilu a dopečieme 5 minút. Bagetu môžeme pripraviť aj na rozohriatom grile vonku.
DOBRÚ CHUŤ!
Zdroj: JednoduchyŽivot.sk; recepty.sk