Máme pocit nafúknutého brucha a tiaže v žalúdku? Ak chceme pomôcť nášmu tráviacemu systému a očiste hrubého čreva držme sa týchto troch rád od známeho odborníka na výživu Dr. Igora Bukovského.
S príchodom jari súvisí aj upratovanie. Nie je to však len s prachovkou, vedrom vody a metlou spojené s preriedením oblečenia v skriniach. Týka sa aj nášho tela a mysle.
Prvou je, že jeme iba trikrát denne a nekonzumujeme nič medzi jedlami, čím sa spustí očisťovacia funkcia tenkého čreva (tzv. hladové kontrakcie alebo migrujúci motorický komplex) aj cez deň, čo účinne bráni vzniku infekcie tenkého čreva.
Ak je tenké črevo čisté, tak sa do hrubého čreva nedostane žiadna infekcia alebo dysmikróbia. (Dysmikróbia je porušené bakteriálne osídlenie orgánu (napr. čreva), kedy väčšinou dochádza k prerastaniu nežiaducej bakteriálnej flóry, čo má za následok poruchu trávenia alebo činnosti uvedeného orgánu. V prípade čreva zápchu alebo hnačku.)
Druhou veľmi dôležitou je strava bohatá na vlákninu, ktorá nielenže podporuje vývoj veľmi prospešných baktérií v črevách ale aj ich vyprázdňovanie. Vlákninu obsahujú obilniny, asi najväčším zdrojom vlákniny je Pravé indické psyllium, získané zo semena indického skorocelu. Spolu s vodou zväčší svoj objem konzistenciou pripomínajúci gél, ktorý blahodarne pôsobí na tráviaci trakt a črevá. Môžeme ho pridať aj do jogurtu, polievky, džúsu a pod. Neodporúča sa deťom do 3 rokov.
Treťou radou je fyzická aktivita, ktorá rozpohybuje aj prácu čriev a ich vyprázdňovanie.
Samozrejme treba spomenúť aj psychickú pohodu. Vieme, že keď sme v strese, nechutí nám jesť a sme nervózni, tým si narušujeme črevnú mikrobiotu (mikroflóru). A je to opäť pohyb, ktorý nám pomôže aj v tomto smere, pretože odbúrava stres a privádza nás na iné myšlienky.
Držím nám všetkým palce, aby sme dokázali žiť čo najčastejšie bez stresu. ?
Autor: Ivet
Zdroje: vyšetrenie.sk, science.hnonline.sk, gastroenterolog.com