Menej známa strukovina, no bohatá na bielkoviny a vlákninu má svoje veľké pozitíva. Akým spôsobom nám pomáha?
Známy je už 7500 rokov, v stredoveku sa rozšíril aj do Európy. Najviac sa vyskytuje v strednej a západnej Ázii. Po celom svete poznáme asi 43 druhov. Je pestovaný ako strukovina, má jemne orieškovú chuť. Patrí medzi najľahšie stráviteľnú strukovinu. Vyzerá ako väčší hrach alebo lieskové oriešky. Ak sa vyhýbame mäsu, cícer je pre nás doslova to pravé orechové. Často ho jedávajú vegetariáni, pretože im nahrádza mäsový podiel v strave.
Nájdeme v ňom vysoký podiel bielkovín, sacharidov a vlákniny. Obsahuje železo, zinok, vápnik, horčík, mangán, draslík, kyselinu listovú, nenasýtené mastné kyseliny aj vitamíny, hlavne E a B15, známy ako účinný antioxidant.
Akým spôsobom nám pomáha? Znižuje hladinu cholesterolu v krvi, znižuje krvný tlak, má pozitívne účinky na činnosť srdca, odstraňuje psychickú únavu a pripisujú sa mu protirakovinové účinky. Páni na ďalekom východe veria aj jeho afrodiziakálnym účinkom.
Cícer by sme mali pred varením namočiť na 8 – 12 hodín. Ak by sme chceli zvýšiť jeho výživnú hodnotu, treba ho nechať namočený dlhšie, kým nezačne pučať, vtedy je vhodný hlavne do šalátov. Najznámejšie jedlo vyrábané z cíceru je nátierka hummus. Pripravujú sa z neho omáčky, polievky, prívarky a zeleninové šaláty. Neobsahuje lepok, je teda vhodný aj pre celiatikov.
Vybrali sme pre vás Cícerovú nátierku:
400 g sterilizovaný cícer, 2 ks jarná cibuľa, 2 strúčiky cesnaku, 4 PL sójovej majonézy, 1 PL oleja, soľ, mleté čierne korenie, čili.
Sterilizovaný cícer zlejeme a tyčovým mixérom ho rozmixujeme spolu s jarnou cibuľkou na pyré. Primiešame majonézu, olej, prelisovaný cesnak a nakoniec soľ a mleté čierne korenie. Dobre vymiešanú nátierku podávame s pita chlebom alebo čerstvou bagetkou. V miske nátierku môžeme ozdobiť pažítkou, čili korením a pokvapkať olivovým olejom.
DOBRÚ CHUŤ!
Zdroj: domacalekaren.com; dobruchut.azet.sk