Petržlenom dokážeme pomôcť obličkám a močovému mechúru

dobra rada pre zdravie perex kolecko 100Dobrá rada pre zdravie: Petržlen je známy ako prírodné diuretikum. Pomáha telu zbavovať sa nadbytočnej vody a solí tým, že posilňuje funkciu obličiek pri filtrácii vody z krvi.

Bylinný čaj – Močový mechúr pomáha pri zápaloch močového mechúra a ľahkej inkontinencii. Pôsobí proti bolesti aj zápalu. Pri chronických zápaloch je vhodné dlhodobé užívanie…

Petržlen je nenáročná dvojročná rastlina, ktorá môže vyrásť v každej záhrade. Nemá vysoké pestovateľské nároky. Z petržlenu sa používa nadzemná časť ako petržlenová vňať a koreň petržlenu ako samotná zelenina do polievok a podobne…

Petržlenová polievka:
– 50g masla
– 50g cibule
– 150g petržlenu
– 10g čerstvých kvasníc
– 50g ryže
– 1,5 litra vody
– soľ, mletá červená paprika, zelená petržlenová vňať

Na masle speníme nadrobno pokrájanú cibuľu a petržlen, podusíme, pridáme mletú červenú papriku, kvasnice a zamiešame. Pražíme, pokiaľ sa kvasnice nerozpustia. Potom všetko zalejeme vriacou vodou, pridáme sparenú ryžu, osolíme a varíme až kým ryža nezmäkne. Hotovú polievku doplníme posekanou zelenou petržlenovou vňaťou. Vňať petržlenu povzbudzuje chuť do jedla a vylučovanie tráviacich štiav.

pixabay-baakk-1920600Foto: Pixabay baakk

Petržlen záhradný (petroselinum hortense) je dvojročná rastlina dosahujúca v prvom roku 30 cm a v druhom až 1 meter. Má silný, mrkve podobný koreň a šťavnaté stonky zakončené jednoduchými kučeravými listami. Drobné žltozelené kvety sa objavujú v lete druhého roku. Petržlenu sa darí najlepšie v úrodnej, vlhkej a dobre priepustnej pôde. Vyhovuje mu slnečné stanovište, alebo polotieň.

Pridala: Zdenka a Veronika