Človek – Čakanka má dobré srdce, no občas na pleciach priveľa zodpovednosti

Pomáhať iným, je skutočným želaním ľudí narodených v znamení zverokruhu – Panna. Podľa horoskopu liečivých rastlín znamenie Čakanka od 24.8. – 23.9. ovplyvňuje pečeň, slezinu a črevá. Prastaré zdroje hovoria, že modré kvety sú schopné vyliečiť aj ľudskú dušu.

„Čakanka na teba naozaj čaká na všetkých cestách, aby ťa uzdravila“, vyhlásil kňaz a bylinkár Kneipp o belasom kvete.

Chladná nádhera čakanky, citlivosť rumančeka, príťažlivosť puškvorca… to všetko sú spoločné znaky ľudských charakterov v astrologických znameniach zverokruhu. To, čo vyžaruje z rastlín i z ľudí, svedčí o ich vzájomnej podobnosti.

Ľudia narodení v znamení Čakanky vynikajú dobrotou srdca ukrytou za ich triezvym analytickým rozumom. Zdajú sa síce formálni, trochu zdržanliví a trvá dlhší čas, kým niekomu prejavia náklonnosť. Jasná myseľ a schopnosť poznať pravú tvár ľudí im umožňuje správne odhadnúť iných, okamžite odhaliť ich chyby a slabosti.

K šťastiu nestačí len pomáhať, treba vedieť aj milovať

Mali by sa však naučiť výraznejšie prejavovať svoju náklonnosť a aj vrúcnosť. Nemali by sa trýzniť pochybnosťami o sebe. Ich úsilie o dokonalosť a túžba pomáhať ich zavše privedie k tomu, že preberajú na svoje plecia až priveľa zodpovednosti. Ak poukazujú na chyby a nedostatky, tak len preto, aby im umožnili cestu k dokonalosti.

Človek – Čakanka však veľmi ťažko znáša kritiku vlastnej osoby, lebo sám sebe býva najprísnejším kritikom. Má veľmi vyvinutý cit pre povinnosť voči iným. Pre neho je však dôležité, aby sa zamyslel a pripustil aj také „banálne veci“, ako je schopnosť milovať. Len vtedy bude naozaj šťastní.

Čakanka obyčajná – vňať, podporuje látkovú výmenu, tvorbu žlče a tráviacich štiav…

Čakanke sa už oddávna pripisovala magická sila. V stredoveku ju používali ako čarovnú bylinu pri zaklínacích rituáloch na privolanie nezraniteľnosti, šťastia v láske, ale aj pri liečení. Paracelsus tvrdil, že koreň modrého kvetu sa každých sedem rokov mení na vtáka, čím chcel pravdepodobne poukázať na účinnú pomoc čakanky proti trudnomyseľnosti a melanchólii.

Čakanka je bylina podporujúca celkovú výmenu látok. Stimuluje funkcie pečene, žlčníka a sleziny, reguluje trávenie. Obsahuje účinné substancie ako intybín, cholín, kalín, inulín a éterické oleje. Inulín je koncentrovaný najmä v koreni, aktívne pôsobí na sliznicu a znižuje hladinu cukru v krvi.

Stará kronika kúziel

Keď si túto bylinu (čakanku) vlastnoručne vykopeš, ochráni ťa pred všetkými nebezpečenstvami, búrkami i všakovakými inými nešťastiami. Odrazíš ňou nepriateľské guľky, a keby ťa chcel niekto mečom napadnúť a zaklať, meč sa mu rozpadne na márne kúsky a nezraní ťa.

Ak chceš získať túto bylinu v plnej sile, vyjdi na Petra a Pavla po polnoci do poľa a nájdi ju a o trištvrte na dve pristúp k byline, vykop zo zeme jej koreň. Musíš ho však vykopať kúskom dreva, do ktorého udrel blesk a merkuj, aby si koreň neporanil. Očisti ho a zabaľ do čistej šatky a obviaž červenou niťou.

Vlož si ho do vrecka a nos ho stále so sebou, takto budeš bezpečný pred každým nepriateľom. Nikto ti nemôže ublížiť, nikoho, kto má pri sebe pocestník (čakanku), nemôže postihnúť skrivodlivá smrť.

Na povzbudenie činnosti pečene vám tiež odporúčam bylinková čajovú zmes NA PEČEŇ v bio kvalite z ručného zberu v Podskalí v CHKO Strážovské Vrchy:

Čajová zmes sa podáva pri poruchách pečeňovej činnosti, 2 krát denne pred jedlom. Zloženie: rumanček kamilkový, benedikt lekársky, ľubovník bodkovaný, rebríček obyčajný.

Zdroj: JednoduchyZivot.sk, Ilona Bergenová a Manoù Witko – Astrológia múdrych bylinkárok