Dobrá rada pre zdravie: Výluh môžeme použiť aj na vymývanie vredov.
Mladé lístky slezu sa zbierajú aj do šalátov. Surové plody jedávajú deti ako „pánbožkov chlebíček“. Slez nebadaný (malva neglecta) je celkom drobná slezovitá bylina s rozkonárenou a chĺpkami porastenou byľou.
Slez nebadaný je všeobecne rozšírená burinová bylina. Rastie pri plotoch, cestách a na dvoroch. Aj keď má rastlinka v názve prívlastok nebadaný, jej priaznivé účinky na ľudský organizmus sú viac ako výrazné. Už len vňať slezu má všestranné využitie.
V našom kamennom obchodíku Goa Čajovňa, je veľmi obľúbený Slez maurský: Pomáha s dýchacími ťažkosťami, tlmí nepríjemný kašeľ, posilňuje imunitu a má protizápalové účinky. Upravuje zažívanie, ukľudňuje podráždenie žalúdka.
Zbavuje stresu a úzkosti, uľahčuje zaspávanie. Dezinfikuje rany a zrýchľuje ich hojenie. Znižuje podráždenie pleti vplyvom akné, ekzému či reakcie na slnko a uštipnutie hmyzom.
Studený výluh z vňate (z kvetu) slezu:
– 3 plné lyžice posekanej vňate (kvetu)
– 500ml vody
Slez zalejeme studenou vodou, prikryjeme a necháme na noc macerovať. Potom precedíme a mierne prihrejeme. Výluh užívame 3-krát denne po 150ml pri „mokrom“ kašli – uľahčuje vykašliavanie.