Zelený štvrtok má predkresťanský pôvod a súvisí s príchodom jari. Napriek mnohým zákazom sa naši predkovia nevzdali svojich magicko-ochranných a očistných rituálov. Je vedecky dokázané, že 95% všetkých známych patológií v ľudskom organizme je spojených s poruchami funkcie hrubého čreva. Z tohto dôvodu očista čriev zaujíma dôležité miesto v komplexnom programe očisty organizmu.

Druhá lunárna fáza – Mladosť a rozvoj síl
V tradičnom slovenskom vidieckom prostredí sa dni veľkonočného týždňa, najmä Zelený štvrtok, spájali s viacerými magicko-ochrannými a očistnými praktikami. Mali predkresťanský pôvod a súviseli s príchodom jari, s utlmením negatívneho vplyvu zlých síl. Napriek mnohým cirkevným a vrchnostenským zákazom sa ich naši predkovia nevzdali a udržali ich až do 20. storočia.
Dievčatá verili, že po umytí na Zelený štvrtok v potoku, budú čerstvé ako lastovičky, nebudú mať pehy na tvári a ak si umyjú vlasy, rýchlejšie im budú rásť. Ak chceli mať dlhé vlasy, chodili ich česať pod vŕbu. Pred východom slnka poumývali všetok riad a najmä nádoby na mlieko, aby kravy dobre dojili.
Podľa zaužívaných tradícií sa sial mak. Koňom uviazali červenú niť do chvosta – ochranu pred urieknutím, kravu tri razy utreli mužskými gaťami, aby bola plodná. Na Zelený štvrtok sa väčšinou jedávali pokrmy zo zelených listov špenátu, mladej žihľavy, šťavela – polievky, prívarky, omáčky. Na večeru sa varievala hustá zeleninová polievka, aby vydržali piatkový pôst.
V noci zo Zeleného štvrtka na Veľký piatok sa schádzali strigy. Ľudia predpokladali, že škodlivá činnosť stríg a strigôňov bola namierená predovšetkým proti dobytku, a preto natierali večer dvere stajní kolomažou alebo cesnakom. Aby kravám niektorá striga nepočarila, mala gazdiná urobiť venček zo šípového prúta a o polnoci mlieko cezeň precediť.
Tučná strava, vyprážané jedlá, alkohol, cukor, rafinované nápoje a produkty s konzervačnými prostriedkami – taká strava vedie k ochoreniu čriev a zvlášť ich dolnej časti, hrubého čreva. Ak sa nahromadí v čreve veľké množstvo nestrávených zvyškov jedla, tvoria sa toxíny, ktoré sa krvným obehom rozširujú do celého tela a to vedie k vzniku vážnych porúch zdravia.
Očistu čriev je potrebné vykonať raz alebo dvakrát ročne. Na začiatku jarno-letného a na konci jesenno-zimného ročného obdobia. Najlepší čas pre očistu hrubého čreva je v zhode s biologickými rytmami medzi piatou až siedmou hodinou ráno.
Panna v apríli prináša čas aj na úspešné vybavenie rôznych záležitostí v práci či na úradoch. Náročnejšie pracovné povinnosti zvládnite doobeda, poobede nastupuje aktívna fáza tenkého čreva, ktoré pre svoju správnu činnosť potrebuje pokoj. Jedzte pomaly a všetko dobre požujte.
Ako v celej prírode, aj v ľudskom tele musí medzi jednotlivými systémami panovať rovnováha. Každé vybočenie z normálu sa prejaví chorobným stavom a je prejavom disharmónie v tele.
Lunárny kalendár Krásnej panej hovorí, že:
Navštívte kaderníka, zostrih aj trvalá dlhšie vydrží. Panna ovplyvňuje pankreas, tenké a hrubé črevo, trávenie. Ráno vypite pohár teplej vody na prečistenie organizmu. Jedzte pravidelne, najlepšie menšiu porciu každé tri hodiny, je to najlepšia prevencia proti obezite a ochoreniu srdca.
Jogínsky cvik na posilnenie činnosti pankreasu – poklopkávajte prstami hrudnú kosť asi dva palce pod krčnou jamkou a usmievajte sa pritom. Pozor, smiech je pre výsledok veľmi dôležitý.
Mesiac záhradkárom:
Presádzajte, vysádzajte koreňovú zeleninu, saďte zemiaky. Vysievajte jesennú a zimnú mrkvu a dosievajte trávnik. Presádzajte predpestované dvojročné rastliny (rýchlo zapustia korene a dobre porastú).
Výsev trávnika: pôda by mala byť vlhká, nie premočená. Trávnu zmes si rozdeľte na 3 diely, vysejte prvý diel a hrabľami semienka zapravte do hĺbky asi 1 cm. Druhý diel vysejte kolmo na smer vysievania prvej dávky (teda krížom) a znova prehrabte. Posledný diel vysejte rovnako ako prvý.
Potom povrch ušľapajte, alebo ak máte možnosť, prejdite s valcom. Zo začiatku zalievajte menej ale častejšie, aj niekoľko krát za deň. Povrch musí byť viditeľne vlhký. Zalievajte rovnomerne, aby semienka neputovali.
Starý hebrejský univerzálny amulet proti chorobám chráni a posiluje zdravie, obsahuje zdravotné zaklínadlá pre desať najdôležitejších orgánov tela, ktoré sa zaručujú za zdravie celého organizmu. Konštelácia vibrujúceho kolesa obklopeného božskými zaklínadlami mala zaistiť, aby sa organizmus očistil od existujúcich chorôb a telo nebolo zasiahnuté novými.
Cigánsky amulet chráni pred pobosorovaním a čarami. Chráni aj pred kliatbou, pohanskými trikmi a exorcizmom. Prenasledovatelia sú zahnaní jeho pôsobením, chráni pred žiarlivosťou inou zákernosťou, ľstivým a tajným jednaním a počínaním nepriateľov a falošných priateľov.
Mesačný amulet rozvíja fantáziu, intuíciu, podvedomú činnosť, obrazotvornosť, snivosť a citový život. Rytmus Mesiaca s pribúdaním a ubúdaním sa stal symbolom večného kolobehu plodenia, narodenia, rastu, chradnutia a umierania a nového zrodenia. Je vládcom psychobiologického života, a tým i vládcom ženského sveta v jeho archetypovom zmysle.
„Kto neunesie meč, seká jazykom.“ (Ezop)
28.3.2018 o 16:30 vstupuje Mesiac do znamenia Panna a jeho vplyv potrvá do 30.3.2018 a 19:51.
Foto: 1.StockSnap Josh Willink, 2.Pixabay Lysons editions, 3.StockSnap Spencer Selover, 4. Goa Art
Zdroje: Zora Mintalová Zubercová – Tradície na Slovensku; Zuzana Hudecová – Mesiac, kompas zdravia; Lunárny kalendár Krásnej panej, Jednoduchý život e-shop