Zdravie podľa mesiaca od 25.4.- 27.4.2018

Na deň svätého Marka (25. apríla) platilo: Marek posviaca oziminy. Ako sa dá využiť liečivá sila ukrytá v stromoch? Na jar, keď sa stromy prebúdzajú k životu, vymieňajte si s nimi energiu. Odovzdajte im svoju zlú a na oplátku získajte ich silnú ozdravujúcu energiu.

Druhá lunárna fáza – Mladosť a rozvoj síl

Pôvod jarných procesií s prosbou o dobrú úrodu siaha ešte do čias starého Ríma, keď do polí odchádzali sprievody ľudí uctievajúce si bohov. Koncom 6. storočia sa zmenili na kresťanské procesie. Deň svätého Marka sa v katolíckom prostredí, na celom Slovensku považoval za veľký sviatok, kde posviacanie ozimín určoval cirkevný poriadok.

Po raňajšej omši sa kňaz s veriacimi vybral posvätiť chotár. Na čele procesie sa niesli zástavy ozdobené zeleňou, niekde aj sochy svätcov. Kňaz prežehnal oziminy na štyri svetové strany, aby sa požehnanie dostalo na každé, aj to najvzdialenejšie políčko. Čítal z evanjelia, veriaci sa modlili.

Do polí sa ako ochrana pred krupobitím zapichávali posvätené veľkonočné prútiky. Ľudia si často odtrhli zopár stebiel posvätených ozimín. Časť dali na svoje vysiate políčka, niektoré si vložili do modlitebnej knižky a zvyšné používali na liečenie dobytka.

Na Marka má sa už vrana do oziminy schovať.
Tráva na svätého Marka je už hodne veľká.
Na svätého Marka, napijem sa z jarka.
Fazuľu je najlepšie sadiť na Marka…

Zájdite do parku alebo lesa a vyberte si veľký krásny strom, ktorý sa vám páči a pozdravte sa s ním ako s dobrým priateľom. Oprite sa o neho chrbtom alebo ho objímte. Upokojte sa a predstavte si, ako mocná sila z hlbín Zeme prúdi hore po strome. Strom je miesto, kde táto sila vychádza. Čím väčší a mohutnejší strom, tým väčšia energia ním prúdi.

Vnímajte ako táto sila prúdi cez vaše nohy, trup, krk a hlavu. Očisťuje vás, vyživuje a lieči. Nechajte zlú, patologickú energiu odísť v podobe temného oparu. Keď ucítite, že ste úplne doplnili energiu, poďakujete stromu ako najlepšiemu priateľovi. Rozlúčte sa s ním a choďte domov.

Na jar v období aktívneho pohybu miazgy vám odporúčam sa takto zblížiť s brezou, pretože v tomto období prepúšťa cez seba veľký prúd liečivej sily. Napojte sa na ňu a ozdravíte svoj organizmus.

Mesiac v Panne pripomína, aby ste neprepínali svoje sily a možnosti. Tešte sa teplu, bielou a ružovou farbou rozkvitnutým stromom, trávnikom žltým od púpav. Očistite sa od čiernej a šedivej priemernosti a do duše vám vstúpi optimistický očistný proces, na tvári sa vyčarí slnečný úsmev.

Šípkový čaj, alebo šípková tinktúra pomáhajú najmä starším ľuďom obnoviť vstrebávanie vitamínov z čreva. Nepoužívajte chemické preháňadlá, nepotláčajte nutkanie na stolicu. Beriete tak prirodzenú prácu svojim črevám, nečudujte sa potom, že si na ničnerobenie rýchlo zvyknú.
Ak máte sedavé zamestnanie, začnite sa viac pohybovať.Denne si doprajte poriadnu prechádzku, najlepšie v rezkom tempe.

Pri nepravidelnom vyprázdňovaní jedzte dostatok vlákniny, zabrať môžu sušené marhule a slivky, jablká a nie veľmi zrelé banány. Priaznivo pôsobia živé jogurty a kyslá kapusta. Šťava z dvoch mrkiev, polovice jablka a hrste žeruchy pri dobrom pitnom režime uvoľní stuhnutú stolicu.

Lunárny kalendár Krásnej pani hovorí, že:

Panna ovplyvňuje pankreas, tenké a hrubé črevo, trávenie. Ráno vypite pohár teplej vody na prečistenie organizmu. Príčinou spomaleného metabolizmu môže byť aj nedostatok jódu. Jód nájdete predovšetkým v morských rybách alebo jodizovanej soli. Odporúča sa jesť ryby aspoň 2-krát týždenne.

Usmievajte sa, s úsmevom je všetko krajšie. Navštívte kaderníka, zostrih aj trvalá dlhšie vydržia.

Jarnú únavu zaženie šťava z púpav. Vyberajte nekvitnúce ružice listov, odrežte ich tesne pri zemi, vrátane krehkého srdiečka, ktoré je najcennejšie. Do odšťavovača môžete pridať rovnaké množstvo potočnice lekárskej alebo mrkvy.

Jogínska masáž brucha: hladkajte brucho krúživým pohybom v smere hodinových ručičiek, najskôr malé a potom väčšie kruhy – máme sa radi.

Mesiac záhradkárom:

Zrána okopávajte rastliny, dodáte im vitalitu. Plejte výsevy, občas prehrabte. Prevenciou pred plesňou je postrek z výluhu harmančeka a prasličky, stačí jedenkrát za týždeň. Vysádzajte letničky (slamienky, begónie), popínavé rastliny (rýchlo porastú) a odnože.

Vysievajte trávnik, dvojročné rastliny: klinček bradatý, náprstník, divozel, slezovú ružu, mesačnicu ročnú (tento výsev kvitne zjari budúceho roka), zeleninu: cibuľu, neskorú mrkvu, cviklu, okrúhlicu. Nové zemiaky nakopcujte, aby ste ich chránili pred svetlom a mrazom.

Púpava pomáha pri pečeňových poruchách, optimalizuje tvorbu žlče a celkovo zlepšuje metabolizmus organizmu.

„Líška mení srsť, nie zvyky.“  (Suetonius)

24.4.2018 o 22:40 vstupuje Mesiac do znamenia Panna a jeho vplyv potrvá do 27.4.2018 a 03:12.

Foto: 1.Pixabay klimkin, 2.StockSnap Trinity Kubassek, 3.Pixabay marusya21111999, 4. Goa Art
Zdroje:  Zuzana Hudecová – Mesiac, kompas zdravia; Zora Mintalová Zubercová – Tradície na Slovensku; Lunárny kalendár Krásnej panej, Jednoduchý život e-shop