Zdravie podľa mesiaca od 17.4.- 18.4.2018

Býk v apríli sa teší spolu s vami, že je tu opäť jar a nastáva životodarné obdobie. Usmievajte sa. Dorastajúci Mesiac zhromažďuje energiu, jeho vplyv sa zvyšuje. Ľudia s nadváhou by mali vždy začať najskôr s miernym avšak pravidelným cvičením.

Prvá lunárna fáza – Detstvo

Ak nie ste prístupní radám iných, nebojujte s príznakmi svojich starostí, ale počúvajte signály svojho tela. Neživé potraviny, nedostatok starostlivosti o preťažené orgány, fajčenie idú ruka v ruke s civilizačnými ochoreniami.

Dbajte na prirodzenú potravu bohatú na vitamíny a minerálne látky ako je horčík, selén, kremík, zinok, bór. Nájdite si čas na pobyt v prírode. Jarné slniečko je ešte falošné, chráňte si hlavne krk a uši pred prechladnutím.

Čo spôsobuje nadváhu?

Zvyčajnou príčinou obezity býva kombinácia prejedania sa a nedostatku pohybu. Ak prijímate viac kalórii, ako pri normálnej dennej aktivite spálite, nadbytočné kalórie sa ukladajú v podobe tuku. To nemusí nevyhnutne znamenať, že jete viac ako ostatní ľudia.

Ak je však na vašom jedálnom lístku strava s vysokým obsahom kalórii, napríklad keksy, koláče, chrumky, ktoré obsahujú takmer výhradne tuk a cukor, môžu dokonca i malé porcie vaše telo zásobovať väčším množstvom energie, ako potrebujete. To sa pravdepodobne prejaví na raste hmotnosti – ak zároveň nezvýšite úroveň fyzickej aktivity, aby ste kompenzovali príjem kalórii.


Lekárske výskumy ukazujú, že pre regulovanie hmotnosti je v strave určujúci pomer tukov a sacharidov. 50% našej energie by malo pochádzať z potravy obsahujúcej sacharidy a maximálne 35% tuku. Veľa obéznych ľudí obviňuje zo svojej nadváhy pomalý metabolizmus, hormonálnu nerovnováhu alebo dedičnú dispozíciu. To sú však pravé dôvody len zriedka.

Zdá sa, že obezita prenasleduje celé rodiny jednoducho preto, lebo sa z generácie na generáciu dedia nezdravé stravovacie návyky. Ľudia často priberajú s rastúcim vekom, lebo pokračujú v stravovacích zvykov zo skoršieho aktívneho obdobia, keď vydávali oveľa viac energie.

Jediný rozumný spôsob, ako schudnúť, je dodržiavať diétu s nízkym obsahom tukov a kombinovať ju s primeranou formou pravidelnej fyzickej aktivity. Ľudia s nadváhou by však mali vždy začať najskôr s miernym a pravidelným cvičením, ako je svižná chôdza alebo plávanie.

Lunárny kalendár Krásnej pani hovorí, že:

Býk ovplyvňuje krk, mandle, čuch, chuť, zátylok a ramená. Čistenie jazyka patrí k jedným zo základných ajurvédskych každodenných úkonov. Povlak na jazyku môže ukazovať chorobu, nedostatok vitamínov (najčastejšie B), dehydratáciu alebo kvasinkovú infekciu (candida).

Usmievajte sa.

Jazyk sa čistí hneď ráno škrabkou, stačí ale aj obyčajná lyžička. Položte ju čo najďalej dozadu ku koreňu jazyka a niekoľkokrát sťahujte dole. Podľa jogínov sa pravidelným čistením zbavíte toxínov, navyše sa zlepší a zjemní chuť.


Mesiac záhradkárom:

Okopávajte rastliny, stačí pôdu prevzdušniť do hĺbky 3cm. Najväčší podiel vzduchu tvorí dusík a ten je základnou živinou rastlín, podporuje ich rast aj tvorbu listov.

Bylinný čaj Štíhla línia, pomáha pri odtučňovacích kúrach a redukčných diétach, zrýchľuje metabolizmus v tele, zlepšuje štiepenie látok, podporuje funkciu štítnej žľazy, mierne odvodňuje. Zloženie: Čajovníkovec sivokrký, Púpava koreň, Nechtík kvet, Čakanka koreň, Stavikrv vňať, Rebríček vňať, Chaluha bublinatá.

„Ústa možno otvoriť obdivom a zavrieť zívnutím.“  (Lec)

16.4.2018 o 10:51 vstupuje Mesiac do znamenia Býk a jeho vplyv potrvá do 18.4.2018 a 14:01.

Foto: 1.Miroslav Zavadil, 2.StockSnap Element5 Digital, 3. Goa Art
Zdroje:  Zuzana Hudecová – Mesiac, kompas zdravia; Lunárny kalendár Krásnej panej, Jednoduchý život e-shop