Zdravie podľa mesiaca od 15.1.- 17.1.2018

Temnou Lunou sa nazýva skrytá fáza Mesiaca. V tejto dobe, tri dni pred novom, ubúdajúci Mesiac mizne v tme a nie je vidieť. Pre našich starovekých predkov Temná Luna symbolizovala veštenie, osvietenie a liečenie. Neskôr keď už ľudia Lunu neuctievali ako bohyňu, začala byť mystéria Temnej Luny preplnená hrôzou a zlom.

Temná luna – NOV

V najstarších spoločenstvách sa Luna uctievala ako múdre a súcitné ženské božstvo, ako bohyňa vládnuca tajomstvám smrti, transformácii a znovuzrodeniu. V neskorších kultúrach potom toto uctievanie Luny ustúpilo a s ním sa vytratilo aj chápanie cyklickej povahy skutočnosti, súvisiace s lunárnymi fázami.

V našej spoločnosti si väčšina ľudí nie je vedomá vlastného liečebného potenciálu a schopnosti sebaobnovy, čo sú kvality, ktoré sú súčasťou tej fázy Mesiaca, ktorú označujú ako temnú. Namiesto toho si temné spájajú so smrťou, zlom, deštrukciou, izoláciou alebo stratou.

Sú vychovávaní k obavám, strachu, odmietaniu alebo znehodnotenia všetkého, čo sa spája s konceptom temného – ľudí tmavej farby pleti, žien, sexuality, menštruácie, prírody, okultizmu, pohanstva, nocí, nevedomia a smrti.

Podobne ako chodíte každú noc spať a potom sa cítite príjemne omladení pre vstup do nového dňa. Aj v živote je niekedy potrebné odísť, ustúpiť, stiahnuť sa do seba a obnoviť sa v tichu temnoty.

Príležitosť k tejto vnútornej práci je tu nielen každý mesiac pred novom, ale tiež každú noc tesne pred svitaním alebo prebudením a pre ženy každý mesiac počas menštruácie a po menopauze.

Energie temnej fázy sú viditeľné takisto každoročne mesiac pred narodeninami, v najkratších dňoch počas niekoľkých týždňov pred zimným slnovratom a v posledné mrazivé dni zimy pred jarným roztápaním.

Nov lomcuje s nedočkavými

Je temnotou, v ktorej však už klíčia zárodky nových plánov, túžob a predsavzatí. Obzvlášť vhodnou činnosťou pre toto obdobie je modlitba alebo meditácia, ku ktorej sa hodia len malé sviečky a svieže vône. Meditácia za novu môže priniesť nové pohľady či nápady, umelcom inšpiráciu a všetkým odvahu začať s niečím novým.

Doba novu je vhodná najmä pre kúzla, ktoré majú podporovať nové projekty a ciele. Napríklad, vizualizujte si svoj cieľ, potom zaviažte tri uzle na striebornej stužke. Stuhu uložte na svoj „oltár“ alebo ju zaveste na záhrade na vetvu stromu a nechajte ju tam visieť až do nasledujúceho novu. Potom uzly rozviažte a stuhu starostlivo vyčistite.

Vyvoláva silné intuície, podporuje vznik nových priateľstiev a nadväzovanie obchodných kontaktov. Večernú únavu po uponáhľanom dni zmierni odpočinok s nohami vo zvýšenej polohe s liečivou silou bylinných mastí a emulzií. Vhodný je masážny krém s obsahom levandule. Vtierajte ho vždy od členkov, smerom ku kolenám. Pri masáži vám môže spríjemňovať relax levanduľový olej v aromatickej lampe.

Telo zhodnocuje tuky, ľahká vyvážená strava nezaťaží krvný obeh. Vyhýbajte sa záťaži nôh dlhým státím, namáhavou chôdzou.

Lunárny kalendár Krásnej panej hovorí, že:

Kozorožec ovplyvňuje kostru, kolená, držanie tela a pohyb. Vhodný čas na čistenie pleti, pleťové masky, strihanie nechtov, depilácie a zbavovanie sa bradavíc.

Automasáž teplým olejom patrí do tradičného očistného programu ajurvédy. Začína sa na pokožke hlavy, krúživým pohybom sa olej vtiera až ku korienkom vlasov, prejde sa na tvár, uši, krk, ramená, ruky. Starostlivo sa pokračuje až po palce na nohách. Masáž pôsobí proti padaniu vlasov, posilňuje svaly, tkanivá, kĺby a podporuje ich regeneráciu.

Pravidelné cvičenie život v radosť premení.

Ak sa chystáte držať pôst na nov, zamerajte sa na prečistenie tela, nie na diétu. Skúste zeleninovú polievku, zahreje a zaženie hlad. Zelenina pôsobí zásadito a zabraňuje prekysleniu organizmu, rovnováha zásad a kyselín aktivuje spaľovanie tukov a činnosť pečene. Nov je vhodný deň na zmeny. Nikdy nie je neskoro začať znovu. Premyslite si svoje možnosti.

Mesiac záhradkárom:

Pôdu v skleníku prekyprite a obohaťte kompostom. Založte nové teplé parenisko. Opravujte existujúce, budete ich čoskoro potrebovať. Prezrite uskladnenú zeleninu, sledujte vlhkosť substrátu, v ktorom je uložená. Ak nemrzne, presvetlite opadavé stromy a kríky, ktoré kvitnú až v lete. Kríky kvitnúce na jar režte až po odkvitnutí.

17.1. je nov – ošetrite choré alebo zle rastúce rastliny. Odrežte odumreté, poškodené a choré konáre, koreňové výmladky podnoží, prebytočné konáre zahusťujúce korunu alebo ker.

Rôzne telové a masážne oleje prinesú vašej pokožke uvoľnenie, regeneráciu a hydratáciu. Vďaka prírodným olejom získate dokonalú výživu. Prehrejú a prekrvia pokožku pred aj po fyzickej námahe.

„Priateľské služby sa neúčtujú.“  (České príslovie)

14.1.2018 o 20:42 vstupuje Mesiac do znamenia Kozorožec a jeho vplyv potrvá do 17.1.2018 a 09:31.

Foto: pixabay – bavitullo; pixabay – 5776588; pixabay – KaiMiano
Zdroje:  Zuzana Hudecová – Mesiac, kompas zdravia; Lunárny kalendár Krásnej panej, Jednoduchý život e-shop