Najpriamejšia cesta k spokojnosti je schopnosť naplno žiť v prítomnosti

Najlepší učitelia bdelej pozornosti z Novej Dubnice. Na tento týždeň (16.7 – 22.7.), vlastne pre celý náš život lunárny kalendár odporúča: Spievajte si! Spev je prejavom radosti a radosť to sú endorfíny – hormóny šťastia. Láska je zázrak, majte sa radi.

Po celom Nepále a takisto aj v Indii ma prekvapilo obrovské detské nadšenie počas pózovania pred objektívom. „Deti sú na celom svete rovnaké“, pomyslel som si s fotoaparátom v rukách na ihrisku v Novej Dubnici. Hra s deťmi je psychohygienou i samoštúdiom. Učia ma spontánnosti, žiť v prítomnosti, využívať všímavosť pre dobré psychické zdravie a vzťahy s ľuďmi.

Na cestách som si všimol, že slovenské deti omnoho radostnejšie a častejšie spievajú ako inde vo svete. Samozrejme pokiaľ na nich nikto netlačí a spievajú dobrovoľne. Stačí aby som po foťáku vytiahol diktafón a oduševnené detské pesničky sa rozutekajú po ihrisku, poodrážajú a popreskakujú ponad paneláky.

Najlepší učitelia bdelej pozornosti sú najúprimnejšie a najšťastnejšie stvorenia pod slnkom. Námrazu po celej karosérii veterána, lásku v srdci teleportovanú na Enterprise a radosť väčšiu ako Mount Everest prežívam vždy, keď dospeláka na chvíľu zoberú do svojho sveta.  Na nič nemyslím, iba vedomá prítomnosť v detskej hre.

Iba sa dívajte a načúvajte, nič viac netreba

Dokonalým šťastím a spokojnosťou som naplnený počas naháňačky, schovávačky, na preliezkach alebo vyhadzovaním škôlkarov do luftu. Keď ich pozorujem a skutočne počúvam, odovzdávajú svoj entuziazmus, elán, úprimnosť a detskú veselosť. Niekedy sa stáva, že ma začne valcovať svet dospelých a vtedy z tejto energie čerpám. Vedome si pripomínam tieto okamihy vlastnej detskej radosti.

Aj Eckhart Tolle niekde vo svojich knižkách učí, aby ste ku každému s kým máte do činenia venovali plnú pozornosť. Vypúšťali z vášho stretnutia – vzťahu minulosť a budúcnosť (s výnimkou praktických dôvodov). Myšlienky a predstavy vytvárajú medzi ľuďmi umelé bariéry, oddeľujú ich. Vzájomné vzťahy potom nie sú založené na Bytí, ale na myšlienkach.

Keď ste pri každom človeku, s ktorým sa stretnete, naplno prítomní, odkladáte nabok identitu, ktorú ste si pre neho vytvorili – svoju interpretáciu toho, kým je a čo má za sebou. Potom dokážete k nemu pristupovať bez egoistických síl chcenia a strachu. Kľúčom je pozornosť, pokojná bdelosť.

Ako pristupujete k pokladníčke v supermarkete, k strážnikovi parkoviska, k opravárovi, k „zákazníkovi“? Chvíľa pozornosti stačí. Keď sa na nich dívate alebo ich počúvate, môžete im venovať okamih bdelého pokoja. Možno len dve tri sekundy, alebo aj viac. To stačí na to, aby sa objavilo niečo oveľa skutočnejšie, ako sú identity – roly, ktoré zvyčajne hráme a s ktorými sa stotožňujeme.

Ďalším spôsobom ako vniesť do vzťahu pokoj je schopnosť skutočne počúvať. Ak niekoho naozaj počúvate stane sa neoddeliteľnou súčasťou vášho vzťahu. Ale naozaj počúvať je dosť zriedkavá. Zvyčajne totiž väčšiu časť pozornosti počúvajúceho pohlcujú jeho vlastné myšlienky. Buď sa pripravuje čo vám odpovie, alebo je stratený vo vlastných úvahách.

Bdelá pozornosť prináša tvorivosť a riešenie problémov

Schopnosť počúvať je oveľa viac, ako iba vnímať sluchom. Je to bdelá pozornosť, priestor prítomnosti, v ktorom sa prijímajú slová. Slová sú druhoradé. Môžu byť zmysluplné alebo naopak, vôbec nedávajú zmysel. Oveľa dôležitejšie ako to, čo počúvate, je samotný akt počúvania, priestor vedomej prítomnosti.

Spomeňte si na tieto Tolleho slová pri stretnutí so spolu-pracovníkmi cez prestávku v práci, alebo keď sa budú chcieť vaše deti rozprávať. Oni jednoducho chcú iba Byť, byť s vami.

Všimli ste si to tiež? Máte podobnú skúsenosť? Vždy keď naložím malú Ritu do auta a vydáme sa na cesty, neprejde ani 5 minút a pokiaľ nezačne ona spievať, povie aby som spieval ja. A keď spozná pesničku, spievame a smejeme sa spolu. Absolútne súhlasím s tvrdením: Spev je prejavom radosti.

Od 16.7.- 17.7.2018 lunárny kalendár Krásnej panej hovorí, že:

Navštívte kaderníka, zostrih aj trvalá dlhšie vydržia. Panna ovplyvňuje pankreas, tenké a hrubé črevo, trávenie. Ráno vypite pohár teplej vody na prečistenie organizmu.

Kvasená zelenina si vďaka mliečnemu kvaseniu uchováva vitamíny, pri niektorých sa ich obsah dokonca zvyšuje. Urobte si „kvašáky“: olúpané uhorky nakrájajte pozdĺžne na „hady“, naložte do slaného roztoku s kôprom a vínnym listom a nechajte prebehnúť kvasenie. Nepoužívajte žiadne chemické prísady, tým by ste všetky prospešné baktérie zničili.

Mesiac záhradkárom:

Presádzajte, vysádzajte a dosievajte trávnik. Odkvitnuté trvalky rozmnožujte delením trsov, muškáty odrezkami, tiež oleandre, fuchsie a klinčeky. Vysievajte zimnú cibuľu, určenú na prezimovanie, nevybehne na jar do kvetov (pretrhajte až zjari). Vysievajte trávnik.

15.7.2018 o 19:31 vstupuje Mesiac do znamenia Panna a jeho vplyv potrvá do 17.7.2018 a 21:41.

Od 18.7.- 20.7.2018 lunárny kalendár Krásnej panej hovorí, že:

Láska je zázrak, majte sa radi. Váhy ovplyvňujú obličky, čistenie krvi a rovnováhu telesných tekutín. Časté močenie je známkou nedostatočnej činnosti obličiek. Na farbe a objeme moču spoznáte, či máte v sebe dostatok vody (pri nedostatku je moč tmavý).

Pite aspoň 2 litre tekutín denne, aby sa moč dostatočne zľahčoval, a neodkladajte vymočenie, zabránite rozmnožovaniu baktérií a vykryštalizovaniu minerálov do kameňov. Močovým cestám prospeje horčík (ryby, orechy, listová zelenina, riasy, semená, kakao a.i.) a vitamín A (za studena lisované oleje, vajcia, mrkva a.i.). Pite brusnicovú šťavu, čaj zo žihľavy, z plodu borievky, medvedice lekárskej a iné.

Mesiac záhradkárom:

Vysádzajte jarné cibuľoviny, ľaliu bielu, aby mohli do jesene vytvoriť zelené listy. Vysádzajte kosatce, vysievajte dvojročné rastliny, očkujte ruže. Ak je horúce leto, zatieňte ich. Rozdeľte trsy kosatcov a odrezané časti ihneď vysaďte.

Prihnojte trvalky a naposledy aj ruže. Pri neskoršom hnojení ruží horšie vyzrieva drevo a ruže potom namŕzajú. Odstraňujte odkvitnuté kvety, aby sa rastliny nevysiľovali tvorením semena. Pri letničkách si nechajte na semeno najkrajšie kvety. Zaštipujte rastové vrcholy fuchsií, aby mali viac výhonkov vhodných na rezkovanie.

17.7.2018 o 21:42 vstupuje Mesiac do znamenia Váhy a jeho vplyv potrvá do 20.7.2018 a 03:12.

Od 21.7.- 22.7.2018 lunárny kalendár Krásnej panej hovorí, že:

Urobte si jogínsku masáž brucha, sedací kúpeľ, dbajte na intímnu hygienu. Škorpión ovplyvňuje pohlavné a vylučovacie orgány, močový mechúr, konečník a sexualitu.

Do jedálnička zaraďte všetko, čo podporuje vylučovanie: surovú zeleninu, ovocie, celozrnné pečivo. Ich vláknina podporuje sťahovanie čriev, častejšie vyprázdňovanie, udržiava najvhodnejšie zloženie črevnej flóry a tým zamedzuje vzniku rakoviny hrubého čreva.

Mesiac záhradkárom:

Polievajte – najmä koreňovú zeleninu a hlúboviny na jesenný zber, pretože teraz veľmi rastú. Vysievajte pre jesenný zber (špenát, reďkovku, neskorý šalát, kapustu, kel a kaleráby). Vyjednoťte čínsku kapustu (40 cm). Začnite s výsadbou vždy zelených kríkov.

20.7.2018 o 03:13 vstupuje Mesiac do znamenia Škorpión a jeho vplyv potrvá do 22.7.2018 a 12:11.

„Keď sa pokúšame byť lepší ako sme, všetko okolo nás sa zlepšuje.“ (Paulo Coelho)

Foto: Vlad F
Zdroje:  Zuzana Hudecová – Mesiac, kompas zdravia; Eckhart Tolle – Reč ticha; Lunárny kalendár Krásnej panej, Jednoduchý život e-shop