Módny doplnok, bez ktorého si mnohé ženy nevedia predstaviť dovolenku

Žiadny iný jediný kus oblečenia vám neumožní premeniť svoj vzhľad toľkokrát. Sarong je jednoducho univerzálny. Návšteva pláže, reštaurácie či baru, pár rýchlych uzlov a aj vy môžete vyzerať úchvatne.

Sarong je tradičný odev používaný predovšetkým v juhovýchodnej Ázii, pacifiku a ostrovných štátoch. Používa sa na každodenné nosenie, ale aj na slávnostné príležitosti. Sarongy nosia muži aj ženy a to len s malými rozdielmi vo vzoroch a uväzovaní.

Sarong je farebný kus ľahkej najčastejšie bavlnenej látky obdĺžnikového tvaru. Nemá žiadne obmedzenia čo sa týka farieb, potlačí alebo vzorov a jeho využitie je všestranné. Má za sebou dlhú históriu.

Bola to práve Indonézia, kde vznikol mimoriadny staroveký farbiarsky spôsob, známy ako batika a ten bol používaný pri výrobe sarongov. V nie príliš vzdialenej minulosti, boli sarongy výhradne majetkom kráľovských rodín. Napodobňovanie týchto vzorov a zároveň ich nosenie ľuďmi z iných spoločenských vrstiev sa trestalo smrťou.

Hoci je Sarong veľmi jednoduchý, variácie nosenia sú takmer nekonečné…

V našich zemepisných šírkach Sarongy nosia najmä ženy a to v letnom období ako súčasť plaviek. Predstavuje tak dokonalé plážové oblečenie. Okrem klasického sarongu je možné nájsť aj rôzne ďalšie variácie zdobené  korálikmi, strapcami či flitrami.

Existuje viacero spôsobov ako tento doplnok nosiť. Vo všeobecnosti sa sarong obmotáva okolo pása a nosí sa ako sukňa. Tento štýl nosenia je vhodný ako pre ženy, tak pre mužov. Ďalej sa dá nosiť prehodený cez rameno a obmotaný okolo tela, aby vyzeral ako šaty.

Taktiež môže slúžiť ako šál alebo ako prepravný prostriedok pre malé deti. Vďaka krásnym vzorom sa často používa ako dekorácia na steny do domu alebo bytu. Hoci štruktúra sarongov je veľmi jednoduchá, variácie nosenia sú nekonečné.

Okrem toho sa jednoduchý ale zároveň všestranný Sarong dá dokonale využiť na cestách ako:
  • UTERÁK – balíte sa na dovolenku, no nemáte chuť so sebou brať množstvo hrubých uterákov? Namiesto toho použite sarong, ten funguje skvele a navyše fantasticky rýchlo schne.
  • NÁVŠTEVA CHRÁMOV – buďte pripravený navštíviť chrámové miesta, bez ohľadu na to, čo máte v tej chvíli na sebe. Sarong môže celkom dobre poslúžiť na zakrytie vašich holých ramien, či nôh.
  • ŠATKA – pri návšteve krajín, kde ženy musia mať povinne pokrývku hlavy. Preukážete tak úctu k inej kultúre, bez toho, aby ste museli kupovať nový kus oblečenia.

Chcete sa inšpirovať ako si zaujímavo uviazať tento módny doplnok a zároveň chcete vyzerať fantasticky? Ponúkame vám krátky video návod ako na to:

Verím, že som vám dostatočne ukázal jeho naozaj všestranné využitie.
Nemáte ho ešte vo svojom šatníku? Možno nastal čas napraviť to.
Z voľne dostupných zdrojov na internete spracoval a uverejnil Mario