Niekoľko rád, ako si vybudovať živú záhradu dokonca aj na balkóne

Zo živých záhrad pochádza veľmi účinný liek. Ak precítite prírodu, uvidíte štedrosť stromov. Lunárny kalendár od 11.6.- 12.6.2018 odporúča šetriť si hlasivky a ranné kloktanie slanou vodou. 

Štvrtá lunárna fáza – staroba

Stromy a ich plody sa stali súčasťou nášho života a oberačkové slávnosti neboli iba bezduchým udržiavaním starých zvyklostí. Stromy sú štedré a ukazujú bezhraničnú múdrosť prírody. Aj zdanlivá krutosť a tvrdosť prírody, akou niekedy ľudí postihuje, má „tajomný“ hlboký zmysel a je jednoduché ho objaviť. Stačí, ak sa človek naučí prírodu pozorovať a preciťovať.

Raz všetci pochopíme, že skutočnými lekárňami sú živé záhrady (také naše permakultúrne bio-sklady) a naozajstnými ochrancami prírody sú poľnohospodári zameraní na biologicky správne pestovanie plodín.

Stále mám v pamäti starých rodičov, sedliakov z Dobrej a bylinkárov z Revúcej, ktorí mi trpezlivo vysvetľovali a ukazovali ako v prírode všetko so všetkým súvisí. Šťastím je, že rodičia pokračujú v tejto tradícii a zaúčajú ma záhradníčeniu. Ich záhradka nikdy nezažila také čosi, ako umelé hnojivá alebo pesticídy.

Vedome a s radosťou užívajte dary všetkých rastlín, stromov, ovocia a plodov zo živých záhrad. Je to veľmi účinný liek.

Majte odvahu a držte sa tejto „správnej“ cesty. Ak máte možnosť, vo svojej záhradke čo najviac vlastnými rukami sejte, saďte, zbierajte úrodu a vypestujte si toľko priesad a byliniek, koľko je to len možné. Je to tá najlepšia medicína, akú všetci potrebujeme.

Niekoľko rád pre živú záhradu:

 • Vyčleňte prírode aspoň malý kus alebo kút záhrady a nechajte ju tam hospodáriť. Takýto kút sa čoskoro stane oázou divočiny pre všetko živé okolo. Aj deti také kúty milujú oveľa viac, ako trávnik, na ktorom je nuda.
 • Nepoužívajte chemické postreky a hnojivá. Škodia ľuďom i zvieratám, hoci vás výrobcovia presviedčajú o opaku. Namiesto chémie takáto záhrada využíva vzájomné vzťahy v prírode. Všetko pracuje v rovnováhe, tak ako to v prírode, kde nezasahuje človek, býva. Prípadných premnožených škodcov čoskoro zahubia ich prirodzení predátori. Chce to len trochu trpezlivosti.
 • Vysievajte len pôvodné slovenské byliny, kríky a stromy, ktoré do našej krajiny patria. Porastú dobre a rýchlo bez potreby veľkej starostlivosti.
 •  Urobte na záhrade aspoň malé záhradné jazierko. Voda v záhrade znamená život.
 • Ak je to možné, nechajte na záhrade stáť vyrastené stromy a aspoň jeden starý vyschnutý strom. Bývajú domovom mnohých užitočných hmyzích obyvateľov, vtákov …

 • Zbytočne často nekoste trávu. Dlhšia tráva poskytne úkryt pôde, ktorá potom tak rýchlo nevysychá a je skrýšou pre mnohé zvieratá.
 • Kompostujte. Kompost je nielen najlepšie prírodné hnojivo a ešte k tomu zadarmo, ale ocenia ho aj užitočné hady.
 • Na jeseň nestrihajte všetky uschnuté rastliny. Uschnuté steblá poskytujú bezpečné zimné úkryty mnohým druhom hmyzu. Uschnuté steblá môžete odstrániť až na jar.
 • Nepáľte trávu a lístie. Obľúbené, hoci zakázané, jarné vypaľovanie trávy neprežije mnoho čmeliakov a ďalšieho užitočného hmyzu, ktorý zimuje schovaný v zemi. Lístie môžete nechať v rohu záhrady, kde ho radi využijú ako skrýš napríklad ježkovia.
 • Vysádzajte také rastliny, ktoré majú plody užitočné pre nás, ale aj pre zvieratá. Neplodné kultivary – pestovateľské odrody, majú síce pekné kvety, ale inak sú dokonale sterilné, takže neprinášajú úžitok hmyzu ani vtákom.
 • Rastliny vyberajte tak, aby na záhrade od jari do jesene niečo kvitlo. Zvlášť dôležité sú rastliny, ktoré kvitnú skoro na jar, kedy je v prírode veľký nedostatok potravy – napríklad Vŕbu rakytovú.
 • Na veľkosti takejto záhrady nezáleží. Môže mať niekoľko hektárov, ale aj pár metrov v predzáhradke alebo dokonca na balkóne.

Lunárny kalendár Krásnej panej hovorí, že:

Býk ovplyvňuje krk, mandle, čuch, chuť, zátylok a ramená. Šetrite si hlasivky, kloktajte a dostatočne zvlhčujte krk. Ranné kloktanie slanou vodou, prebublávanie tekutiny v zadnej časti hrdla pri zaklonenej hlave, je výbornou prevenciou pred chorobami. V týchto dňoch prospeje čaj z listov jahôd, ostružiny alebo malinčia.

Indický recept proti zápachu z úst: preplachovanie ústnej dutiny horúcou vodou s lyžicou medu a lyžicou škorice.

Mesiac záhradkárom:

Kyprite pôdu, okopávajte rastliny, prihnojujte, vytrhávajte burinu. Okopávajte a zbavte buriny hlavne hlúbovú zeleninu. Vysievajte cviklu (jesenný zber) do riadkov a včas vyjednoťte. Prevzdušnite kompost. Ak je sucho, kompost polejte. Zbierajte úrodu.

Ostružina malinová napomáha pri zápaloch v ústnej dutine a pri hnačkách. Využíva sa aj v gynekológii pri menštruačných bolestiach…

„Anjeli vedia lietať, pretože ich nič neťaží.“  (Chesterton)

10.6.2018 o 06:04 vstupuje Mesiac do znamenia Býk a jeho vplyv potrvá do 12.6.2018 a 8:52.

Foto: 1.Lucas Gruwez on Unsplash, 2. Vlad F, 3.Thomas Smith on Unsplash, 4.Chris Barbalis on Unsplash, 5. agrokarpaty.com
Zdroje:  Zuzana Hudecová – Mesiac, kompas zdravia; Johana Paunggerová, Thomas Poppe – Záhradníčime s Lunou; zivotnazahrade.cz; Lunárny kalendár Krásnej panej, Jednoduchý život e-shop