Horoskop liečivých rastlín hovorí, že znamenie Nechtík od 21.4. – 20.5. ovplyvňuje šiju a hrdlo. Tak ako pohľad na pekne usporiadané listy nechtíka skutočne lahodia oku, tak aj ľudia narodení v znamení Nechtíka sú neodolateľní.
Majú pevný a vyrovnaný charakter, veselý vzťah k životu. Keď si vytýčia nejaký cieľ, idú za nim dôsledne a nekompromisne. Oboma nohami stoja pevne na zemi. Ak sa rozhodnú niekomu dôverovať, ich dôvera bude všestranná a neotrasiteľná.
Cieľavedomý pôžitkár nechtík, citlivý rumanček, chladná krása čakanky, večne snívajúci skorocel… to všetko sú spoločné znaky astrologického spektra ľudských charakterov. To, čo vyžaruje z rastlín i z ľudí, svedčí o ich vzájomnej podobnosti.
Nechtík je hlboko zakorenený v zemi a kvitne bez prestávky až do neskorej jesene. Zdá sa nezničiteľný.
Hoci sa človek – nechtík javí ako chladný triezvy typ, je veľmi citlivý. S ľahkosťou rozozná klamstvá i samoľúbe zdania a nikdy nezastiera, že ich odhalil. Neznáša lži. Ak sa pred ním niekto pokúsi vychvaľovať, odpovedá výbuchom svojho nezadržateľného temperamentu. Cit pre krásu a zmysel pre harmóniu ho robia v každom smere všestranným umelcom.
Vyslovený pôžitkár a vie ako získať zo všetkého to najlepšie
Napriek tomu nemožno ho pokladať za márnotratného. V materiálnych veciach je založený vyslovene prakticky, vie zaobchádzať s peniazmi s potrebnou rozvahou. Keďže je skutočným majstrom sebaovládania, vie skrotiť svoj silne vyvinutý sklon k luxusu. Má schopnosť veľmi veľa vyťažiť aj z celkom skromných prostriedkov.
Človek, ktorý sa narodil v znamení Nechtíka, vie čo chce, a nikdy sa nedá od toho odviesť. Žiada veľa, ale takisto veľa dáva. Neslobodno ho uraziť. Vtedy býva pomstychtivý a vie, čím možno iných cielene zasiahnuť. Keď je žiarlivý, stráca rozvahu a netreba sa čudovať následnému sopečnému výbuchu jeho citov.
Nechtík je vhodný na vonkajšie i vnútorné použitie. Podobne ako arnika aj nechtík je veľmi účinný prostriedok na rany. Známy kňaz a bylinkár Kneipp takto ospevoval nechtík: „Je to prvotriedna liečivá rastlina na vredy. Nechtík nielenže lieči, ale aj vypaľuje a rozpúšťa jedovaté vredy, čistí mäso od jedovatých látok, ktoré potom vysaje.“
Nechtíková mastička a tinktúra sa používajú na obklady alebo natieranie pomliaždenín. Preparátmi nechtíka možno ošetriť a liečiť popáleniny, kožné vyrážky a hnisavé rany, ba aj omrzliny. Nechtíková mastička podporuje a urýchľuje hojenie a sceľovanie rán.
Nechtíkový čaj sa používa vnútorne. Účinne pôsobí na cirkuláciu krvi, ale aj na žlčník, pečeň, žalúdočné vredy a zažívacie poruchy. V niektorých starých knihách sa píše o upokojujúcom účinku nechtíka. Priaznivo vplýva na psychiku ľudí, ktorí si sami nevedia udržať nervy na uzde.
Zo starých textov:
Vôňa nechtíka bola pre ňu zvlášť príjemná. Vravievala, že cíti, ako jej stúpa do hlavy a ako ju posilňuje. A keď ju vdychuje dlhšie, cíti v mozgu naozaj čosi príjemné. Preto v čase choroby a pri bolestiach hlavy privoniavala k tomuto kvetu. Keď dostala kŕče a stratila dar reči, vypláchla si ústa parou tejto byliny zmiešanou s vodou a dar reči sa jej opäť vrátil. (Kerner: Jasnovidka z Prevorstu)
Na podporu funkcie lymfatického systému vám odporúčam: Lymfa – Bylinný čaj
Zdroj: JednoduchýŽivot.sk, Ilona Bergenová a Manoù Witko – Astrológia múdrych bylinkárok