Veľkonočný pondelok v znamení vody a korbáčov. „Veľká noc, Veľká noc, kedyže už bude? Ktorýže ma šuhaj oblievati príde?“ Pozitívne myslenie a viera v úspešný výsledok majú obrovskú silu. Potvrdzuje to aj austrálsky spisovateľ a špecialista na ozdravenie Ian Gawler.

Tretia lunárna fáza – Dospelosť
Cez Veľkonočný pondelok bývala tradičná oblievačka aj šibačka iba v západoslovenských a s nimi susediacich stredoslovených obciach. Tam dostali dievky a mladšie dievčatá od mládencov a chlapcov tradičný prídel švihnutí dômyselne pletenými korbáčmi. Každý mládenec sa snažil upliesť čo najkrajší korbáč. Pri šibaní zvykli chlapci hovoriť rôzne riekanky, ktoré sa väčšinou začínali úplne rovnako:
Šibi-ryby, masné ryby,
kus koláča od korbáča…
Na väčšine stredného a na výhodnom Slovensku sa pôvodne korbáče nepoužívali. Počas svojich obchôdzok používali poriadne množstvo vody. Stačilo ak v obci tiekol potok a dievky bez ohľadu na počasie skončili vo vode. Darmo sa dievky schovávali do komory, na povalu, do maštale či do stodoly. Alkoholom posmelený mládenci nemali zľutovanie. Často sa stávalo, že prechladnutie dievčat prerástlo do zápalu pľúc a bolo v ohrození života.
Napriek tomu všetkému, každá slobodná dievka by bola nešťastná, keby nemala oblievačov, kúpačov. Veď nenadarmo predtým s matkami celé hodiny varili, piekli, maľovali kraslice a chystali rukávce i sukne. Každá dievka čakala medzi kúpačmi toho svojho.
Veľká noc, Veľká noc, kedy že už bude?
Ktorýže ma šuhaj oblievati príde?
Oblievaj mi šuhajko vlasy aj hlavičku,
ale mi zašanuj tú moju sukničku.
Veľkonočný týždeň skončil, ale slávenie Veľkej noci pokračovalo ešte veľkonočným obdobím päťdesiat dní po Nedeli Zmŕtvychvstania až do Nedele Ducha svätému, na Svätodušné sviatky, ktoré sa viažu už k letnému slnovratu.
Austrálsky spisovateľ a špecialista na ozdravenie Ian Gawler nikdy nestratil nádej a bol presvedčený, že sa vylieči z rakoviny kostí. Keď sa potom stretával s ľuďmi, ktorí sa obdobne ako on vyliečili, vždy u nich pozoroval jednu charakteristickú vlastnosť – optimizmus.
Odporúča chorým ľudom posilňovať a rozvíjať v sebe pozitívnu náladu, chcieť sa vyliečiť tak silno, aby sa vo vedomí sformoval zodpovedajúci obraz chceného. Potom tento obraz, toto želanie, táto nálada prechádza do podvedomia a z neho potom pôsobí sila tohto želania. Objavuje sa odhodlanie uzdraviť sa, zvíťaziť nad chorobou.
Škorpión v apríli prináša jar, ktorá vždy dodá radosť z odchodu Zimy a z víťazstva Slnka nad temnotou. Využite všetok svoj voľný čas na vychutnanie krás prírody. Vnímajte jarnú nádheru krajiny, zurčanie potôčika, spev vtákov, pôvab pohybu, dráždivú zmyselnosť tela.
Škorpión podobne ako Váhy má vplyv na močový mechúr. Pri nestálom jarnom počasí často ženy trpia zápalmi v podbrušku. Mnohí z vás sa vracajú k prírode, ktorej prirodzené prostriedky šetrným spôsobom pomáhajú organizmu nájsť svoju rovnováhu. Vyhnite sa sladkostiam, kofeínu, čokoláde. Nevyhýbajte sa však hľadaniu regeneračných možností pre svoj organizmus.
Lunárny kalendár Krásnej hovorí, že:
Škorpión ovplyvňuje pohlavné a vylučovacie orgány, močový mechúr, konečník a sexualitu. Nastávajúce mamičky buďte v dňoch Škorpióna opatrné.
Raňajkujte pravidelne každý deň, napríklad len ovocie alebo ovocné či zeleninové šťavy. Univerzálne odporúčania pre všetkých neexistujú, každý sa musí riadiť svojou konštitúciou a metabolizmom. Jedzte šaláty – zelené farbivo chlorofyl prečisťuje organizmus, pridávajte listy púpavy, petržlenu, zeleru a iné.
Prečisťovací nápoj: rozmixujte strúčik cesnaku, hrsť zelenej petržlenovej vňate, 250 ml mrkvovej šťavy a 125 ml zelerovej šťavy.
Urobte si ajurvédsku masáž brucha – krúživým pohybom masírujte v smere hodinových ručičiek okolie pupka. Pomáha pri celkovej slabosti, proti starnutiu, zápche, podporuje pohlavné orgány a posilňuje trávenie. Urobte si sedací kúpeľ, dodržujte starostlivo intímnu hygienu.
Mesiac záhradkárom:
Polievajte. Vysádzajte listovú zeleninu, karfiol, kôpor, saturejku, trebuľku a letničky. Ak je už dostatočne prehriata pôda, môžete vysievať priamo na záhony reďkvičky, mrkvu, špenát, pór, cibulu a šalát. Semená vykúpte v čaji z harmančeka alebo dubovej kôry, vysušte, premiešajte s pieskom a pritlačte na záhon.
Pravidelne zalievajte cez jemný kropáček. Po vzklíčení vyjednoťte. Kôpor je najlepšie naširoko rozhodiť medzi mrkvu alebo uhorky. Petržlen a žeruchu záhradnú použite na lem záhonov, kapucínka sa hodí k plotom.
Zelená pšenica – nápoj v prášku, osviežuje a zároveň odstraňuje pocit únavy. Má vysoko alkalizujúci účinok, obnovuje acido- alkalickú rovnováhu, čo umožňuje optimálnu funkciu buniek. Má okysličujúce, antioxidačné, detoxikačné a vyživujúce účinky.
Je bohatým zdrojom chlorofylu, ktorý podporuje tvorbu hemoglobínu, čo zlepšuje krvný obraz a zvyšuje množstvo kyslíka, ktoré krv môže prepraviť k tkanivám. Neutralizuje toxíny a čistí pečeň. Obsahuje prírodné vitamíny, minerály, stopové prvky a enzýmy. Obsahuje vlákninu, ktorá odvádza z tela toxické a odpadové látky, zmäkčuje stolicu, udržiava obsah čriev v pohybe, čo vedie k prevencii zápchy.
„Skutočne žiť, znamená rázne konať.“ (Seneca)
1.4.2018 o 0:57 vstupuje Mesiac do znamenia Škorpión a jeho vplyv potrvá do 4.4.2018 a 08:54.
Foto: 1.Liptovsky dvor-velka noc, 2. Teraz.sk, 3. Pixabay MabelAmber, 4. Goa Art
Zdroje: Zora Mintalová Zubercová – Tradície na Slovensku; Zuzana Hudecová – Mesiac, kompas zdravia; Lunárny kalendár Krásnej panej, Jednoduchý život e-shop