Zdravie podľa mesiaca od 31.3.- 1.4.2018

Maximálna sila Splnu a ohňa v noci z Bielej soboty na Veľkonočnú nedeľu. Moc Mesiaca dokáže privolať peniaze. Harmóniu a pokoj je to, čo potrebuje každá duša. Obdobie pred Splnom je plné vzrušenia a energie. Zvieratá sú nepokojné, dokonca aj pohodlné domáce mačky to ťahá von.

SPLN – Tretia lunárna fáza – dospelosť

Na Bielu sobotu, keď mali gazdiné všetko na veľkonočné sviatky navarené a upečené, kuchyne upratané, začali sa chystať do kostola na slávnosť. Veľkonočná vigília, sa koná v noci z Bielej soboty na Veľkonočnú nedeľu. Obrad sa začína zapálením a posvätením ohňa a pokračuje zapálením hlavnej veľkonočnej sviece – paškálu.

Postupne zapaľujú sviece miništranti, potom veriaci, až nakoniec žiari celý kostol. Veľkonočná vigília sa ďalej nesie v slávnostnom a radostnom duchu o zmŕtvychvstaní Ježiša Krista pochovaného do hrobu vytesaného v skale.

Na druhý deň bol kameň uzatvárajúci otvor hrobu odvalený. Podľa evanjelia Marka bol v hrobe mládenec v bielom rúchu, ktorý nábožným ženám Márii Magdaléne, Márii Jakubovej a Márii Salome povedal, že Ježiš v hrobe nie je a učeníkov predchádza do Galiley.

Samotný Spln je veľmi nabitý energiou, že to môže byť pre mnohých citlivejších jedincov nepríjemné. Pomôcť si môžete vykompenzovaním tohto napätia nejakou aktivitou, tancom, komunikáciou s ľuďmi, tvorivou prácou alebo nejakým vlastným rituálom. Určite ste radi, že je viac svetla, už nie ja taká zima, ale energie je ešte stále akosi málo. Výskumy ukazujú, že aj sezónne depresie vplývajú na čoraz väčšie percento populácie.

Kúzlo na privolávanie peňazí: Potrite zelené sviečky olejom pačuli, natierajte ich od dolného konca do polovice sviečky a sústreďte sa na svoj cieľ. Sviečky potom zapaľujte každý večer počas dvoch týždňov a pozorujte, koľko zo sviece ubudlo.

Spln s Váhami vynáša na povrch veci, ktoré nám unikali v behu života. Máte tendenciu odsúvať záležitosti, ale z toho vznikajú problémy. Duša potrebuje harmóniu a pokoj.

Skúste sami seba spoznávať a pomôžte si otázkou: „Dávam toľko, koľko beriem?“ „Doprajem svojmu organizmu všetko čo potrebuje – dostatok tekutín, stravu s primeraným obsahom bielkovín, soli, tukov?“ Telo po zime potrebuje generálne upratovanie, zbaviť sa prebytočných kíl a najrôznejších škodlivín.

Prvá nedeľa po splne mesiaca, ktorý nasleduje po jarnej rovnodennosti, je najvýznamnejším dňom veľkonočných sviatkov. Víťazstvom života nad smrťou a nádejou na večný život. Katolícke rodiny, oblečené do sviatočného odevu, išli do kostola na slávnostnú bohoslužbu. Každá gazdiná stála pri svojom košíku a čakala na kňaza, ktorý po omši posvätil veľkonočné jedlá v ňom.

Vo všeobecnosti bolo vajíčko dôležitým magickým prostriedkom. Symbolizovalo plodnosť, nový život a na Veľkú noc malo jedenie vajec chrániť ľudí pred zlými duchmi. Klobásy symbolizovali korbáč, ktorým bičovali Ježiša Krista. K šunke sa varieval chren alebo cvikla, ako symbolická spomienka na umučenie a mal tiež dodať odvahu bojazlivým.

Biely koláč s ozdobným vrkočom po obvode s malými guľkami, bol symbolom tŕňovej koruny a klincov. Červené víno symbolizovalo krv Ježiša Krista. Po dlhom pôste sa každý tešil mäso. Po obede sa mládenci zvykli chystať na šibačku, kúpačkuu, naplánovali si taktiku. Zatiaľ dievky maľovali vyjíčka – kraslice, ktoré im dávali ako odmenu za oblievačku. Kraslice mali veľký význam už v dávnych predkresťanských časoch. V 12. storočí cirkev nariadila svätenie kraslíc.

Toto vajíčko, moje srdiečko,
koho ja milujem, tomu ho darujem.
To vajíčko rysované, kvietočkami cifrované,
Tomu ho venujem, koho verne milujem.

Lunárny kalendár Krásnej panej hovorí, že:

Váhy ovplyvňujú obličky, čistenie krvi a rovnováhu telesných tekutín. Dodržujte pitný režim.

Skúste v čase splnu ovsenú prečisťovaciu kúru – pol kg ovsa varte v dvoch litroch vody do zmäknutia. Preceďte a pridajte šťavu z dvoch citrónov. Vypite na trikrát počas dňa. Je to najlepšia vnútorná regenerácia, ktorá sa prejaví na vzhľade i psychike.

 

Mesiac záhradkárom:

31.3. je spln – nesaďte, hnojte záhony pred výsadbou. Zbierajte púpavy na med – najlepšie ráno, hneď po rozkvitnutí (stred kvetu je ešte zavretý). Vysádzajte gladioly – nezabudnite, že potrebujú každé dva až tri roky iné stanovište. Pôda je po čase jednostranne vyčerpaná a môže obsahovať spory hubovitých chorôb gladiol.

Kresťanský symbol viery, nádeje a lásky. Vonkajší kruh vyjadruje svätožiaru silnej viery a pravdy – atribút Krista a Márie. Kruh svetelných lúčov symbolizuje božské svetlo, ktoré dáva nádej, prináša osvietenie, ukazuje cestu, vedie cez prekážky (lano hviezd) do raja. Srdce, symbol božskej lásky k ľuďom, má prebúdzať v ľudských srdciach lásku ku všetkému stvorenému.

Kresťanský kríž so symbolom Golgota. Amulet je symbol silnej viery, víťazstva nad utrpením, spasenia, ochrana pred zlom. Symbolizuje silnú vieru a víťazstvo nad utrpením, pripravenosť k pomoci blížnemu. Jeho nosenie prináša dôveryhodnosť, chráni pred zlými silami, satanským pokušením, osobami s nečistými zámermi. Tento kríž predstavuje cestu k oslobodeniu cez vytrvalosť v utrpení a vernosť sľubom.

„V zdravom tele zdravý duch.“  (Iuvenalis)

30.3.2018 o 19:52 vstupuje Mesiac do znamenia Váhy a jeho vplyv potrvá do 1.4.2018 a 0:56.

Foto: 1.Pixabay vborodinova, 2.Pixabay pradasgarcia, 3.Pixabay januszj, 4. GoaArt
Zdroje:  Zora Mintalová Zubercová – Tradície na Slovensku; Zuzana Hudecová – Mesiac, kompas zdravia; Lunárny kalendár Krásnej panej, Jednoduchý život e-shop