ZDRAVIE PODĽA MESIACA OD 24.12.- 25.12.2017

Štedrý večer a Prvý sviatok vianočný v kruhu rodiny. Kto si chcel zabezpečiť dobrú úrodu na budúci rok, vybehol do sadu a objal stromy. Chcete, aby vás mali radi? Natrite si na Štedrý deň tvár medom. Nechcete mať prázdnu peňaženku? Dajte si do nej niekoľko umytých šupiniek zo štedrovečerného kapra.

Prvá lunárna fáza – detstvo

24. december – Adam a Eva mal na našom území viac pomenovaní, ale najznámejší je Štedrý večer, ktorý sa spája so spomienkou na bohatú hostinu po dlhom pôste. Celý deň sa prevádzalo množstvo rôznych úkonov, pripravovali sa špeciálne jedlá so zvykmi a poverami, ktoré sa museli dodržiavať.

K najčastejším patrili magické úkony na ochranu statku, veštenie budúcnosti alebo povinnosti zamerané na ochranu hospodárstva – sypanie soli, hádzanie orechov, cesnaku, alebo oblátok do studne malo zabezpečiť dostatok vody. Na Vianoce sa musel každý najesť do sýtosti a jedlo muselo zostať aj pre návštevy vinšovníkov.

Vinšujem vám tieto vianočné sviatky,
abi Vám dal Pán Boh zdravia, šťastia,
do širokého dožitia, s menšími hriechmi,
s väčšou radosťou, s božskou milosťou.

U KATOLÍKOV BOŽIE NARODENIE, U EVANJELIKOV NARODENIE PÁNOVO

Rozprávanie o narodení Ježiša Krista patrí k najkrajšiemu vyjadreniu znovuzrodenia nádeje a nového života. Prvý vianočný sviatok bol na Slovensku tradične pokojný a určený najbližšej rodine. Ľudia ostávali doma, nenavštevovali príbuzných ani susedov.

V tento deň bolo rozšírené donášanie čistej vody z potoka s pozdravom:

„Daj Bože dobrý deň,
prvšia voda než oheň,
narodil sa Ježiško v tento deň.“

V prinesenej vode sa celá rodina obradne umyla. Namočili vetvičku čečiny, pokropili ňou členov rodiny i dobytok. Hodili do nej jabĺčko, aby boli všetci zdraví, a pár mincí, aby boli bohatí a mali hojnosť všetkého. Gazda založil v peci nový oheň. Domáci potom čakali na koledníkov vinšujúcich:

Na tieto víročité sviatky,
abi vám dal Pán Boh zdravia, šťastia,
hojného Božského požehnania,
na dietkach potešenia, na statečku rozmnoženia…

Šťastné a veselé!

Lunárny kalendár Krásnej panej hovorí, že:

Na Štedrý deň sa od rána miesilo na chlieb a vianočky, dokončovalo sa upratovanie a prípravy na slávnostnú večeru. Kto si chcel zabezpečiť dobrú úrodu na budúci rok, vybehol do sadu a objal stromy. Skúsite?

Urobte si kúpeľ nôh a masáž chodidiel.

Na Štefana sa oslavuje druhý sviatok vianočný. Predtým sa chodilo na koledu. „Na svätý Štefan každý sebe pán“, hovorilo sa, pretože tento deň končila služobníctvu služba u hospodára. Dostali výslužku a odchádzali  si hľadať službu inam.

MESIAC ZÁHRADNÍKOM

Ak nemrzne, polievajte dreviny a trvalky. Zavlažte aj odložené kvety.

Olej do kúpeľa Medovka zharmonizuje a povzbudí vašu psychiku

Tento olej znižuje psychické napätie, utíši bolesť hlavy. Má čistiace účinky, hodí sa pre citlivú a namáhanú pokožku. Pôsobí blahodárne pri psoriáze a atopickom ekzéme. Je vhodný pri prechladnutí, znižuje horúčku a podporuje potenie. Pomôže pri vysokom krvnom tlaku.

„Jeden vykope studňu, tisíce z nej pijú tisíc rokov.“ (Čínske príslovie)

23.12.2017 o 15:42 vstupuje Mesiac do znamenia Ryby a jeho vplyv potrvá do 25.12.2017 a 01:26.

Foto: unsplash – brigitte-tohm; unspash – denise-johnson; Goa Art
Zdroje:  Zuzana Hudecová – Mesiac, kompas zdravia; Zora Mintalová Zubercová – Tradície na Slovensku; Lunárny kalendár Krásnej panej, Jednoduchý život e-shop