ZDRAVIE PODĽA MESIACA OD 24.11.- 26.11.2017

„Prišla svätá Katarína, nevzďaľuj sa od komína.“  „Katarína muzikantom husle berie a muziku zatvára.“ „Katarína na blate, Vianoce na ľade.“ Prvé dni, keď sa pred Vianocami začína čarovať. Pečte mikulášske pečivo. Cesto lepšie kysne, pečivo bude ľahšie.

25. november nesie meno Kataríny. Legenda hovorí o múdrej a smelej žene, ktorá sa nebála predstúpiť pred cisára a vyčítať mu jeho krutosť. Presvedčila cisárových učencov o správnosti viery a podľa legendy, keď ju cisár nechal mučiť na kolese s ostrými hrotmi, koleso sa rozpadlo.

Dni svätej Kataríny boli v minulosti prvé dni, keď sa pred Vianocami začínalo čarovať. Podľa starých tradícií ľudia v tento deň jedli cesnak, a robili ním kríže na dverách, aby boli chránení pred strigami.

V tento deň nesmela dom navštíviť ako prvá žena, inak by sa po celý rok gazdinej rozbíjal riad. Dávnu históriu majú aj Katarínske tanečné zábavy, ktoré boli veľmi obľúbené, pretože potom už nasledovalo obdobie adventu, kedy sa tancovať nesmelo.

Lunárny kalendár Krásnej panej hovorí, že:

Vodnár ovplyvňuje lýtko, holeň, členok, pätu a kŕčové žily. Prekrvenie nôh povzbudí rýchla chôdza a odpočinok s nohami čo najvyššie. Keď sedíme, neprekrižujme nohy. Ak máme kŕčové žily, vyvarujme sa dlhšieho sedenia a státia, nenosme vysoké podpätky, úzke nohavice a tesné ponožky.

Premasírujte si hnetením smerom k srdcu priehlavky, členky a lýtka. Dajte na zem deku a silne zadupte, ruky pri tom zovrite v päsť. Uvoľníte lýtka a vyventilujete negatívne emócie. Jedzte jabĺčka, pohánku a slnečnicové semená pre vitamín E.

Pečte mikulášske pečivo. Mesiac dorastá, a tak cesto lepšie kysne, pečivo bude ľahšie.

Mesiac záhradníkom:

Lekná ponechajte v nádržiach hlbších ako jeden meter, inak ich preneste na zimu do pivnice. Zabezpečte stromčeky proti zveri – obaľte kmene stromčekov a opravte plot.
Bylinný čaj na kŕčové žily

Tento čaj pomáha pri kŕčových žilách, zápaloch žíl, opuchoch. Znižuje výskyt kŕčových žíl, zmierňuje ich bolesť, pozitívne pôsobí na žilové opuchy.

„Každý deň má svoj koniec.“ (Arabské príslovie)

23.11.2017 o 21:14 vstupuje Mesiac do znamenia Vodnár a jeho vplyv potrvá do 26.11.2017 a 09:03.

Foto: pixabay – ractapopulous
Zdroje:  Zuzana Hudecová – Mesiac, kompas zdravia; Lunárny kalendár Krásnej panej, Jednoduchý život e-shop