ZDRAVIE PODĽA MESIACA OD 21.12.- 23.12.2017

Tri v jednom – zimný slnovrat, sviatok lesov a deň svätého Tomáša. Pôvod Vianoc je v rituáli zimného slnovratu. V tento deň sa zakáľalo, ľudia verili, že mäso dlhšie vydrží a masť je liečivá. „Na Toma, seď doma.“ Lesy si majú oddýchnuť od zvuku sekier a píl.

Prvá lunárna fáza – detstvo

Zimný slnovrat je obdobím najväčšej temnoty, kedy je deň najkratší a zdá sa, že noc trvá celú večnosť. Bol dlho považovaný za čas božských zrodení. Ústrednou témou osláv zimného slnovratu je vo všetkých pohanských mytologických systémoch od keltského, germánskeho až po staroslovanský, narodenie malého chlapca.

Je všeobecne známa skutočnosť, že Ježiš sa v Betleheme nenarodil počas zimného slnovratu, ale niekedy na jar. V roku 273 sa kresťanskí biskupi rozhodli pre najľahší krok, pri ovládaní kolektívneho vedomia Európy, oslavovať narodenie Krista v období zimného slnovratu. Ide o starodávny zvyk našich predkov, preto si „neveriaci“ nemusia s Vianocami robiť starosti a môžu veselo sláviť tak ako sú zvyknutí.

Je to čas radovánok, ktoré majú odplašiť strach z temnoty, v ktorej sa všetci ocitáte. Tma zaháňa všetky duše k svetlu a teplu rodinného krbu. Hľadáte svojich blízkych a najbližších priateľov, aby ste jeden druhému pomohli prekonať obdobie najdlhších tieňov. Dávate si darčeky, oslavujete narodenie Boha, tancujete, pijete víno, bláznite sa a smejete, lebo tma je všade okolo vás a tiene, veď tie sa predsa vždy báli smiechu.

DEŇ SVÄTÉHO TOMÁŠA SA POVAŽOVAL ZA SVIATOK LESOV

„Na Toma, seď doma.“ Lesy si mali oddýchnuť, ich majestátny pokoj nemal rušiť zvuk sekier ani píl. Muži pracujúci v horách ak nechceli utrpieť úraz alebo mať nehodu s koňmi či povozom, mali ostať doma. V tento deň dostávali vyúčtovanie, za ktoré išli so ženami na jarmok na posledné nákupy pred Vianocami.

V tento deň gazdiné upratovali a spolu s dcérami bielili izby, čo malo pred Štedrým večerom obradný i praktický význam. Z domu sa nesmelo nič požičať, lebo by ubúdal majetok, ženy nesmeli ísť ráno na návštevy. Po domoch chodili vinšujúci pastieri a mládenci, ktorí nemali kožúšky, lebo by domácim uhynul dobytok, a mali ísť zdola nahor, aby sa majetok rozrastal.

Na rozhraní 19. a 20. storočia sa na väčšine Slovenska zakáľalo. Nielen pre blížiaci sa Štedrý večer, ale aj preto, lebo ľudia verili, že mäso z prasaťa zabitého v deň svätého Tomáša vydrží najdlhšie a masť je liečivá. Zakáľalo sa zavčas rána. Väčšinu mäsa zaúdili, časť odložili na sviatky, slaninu nasolili. Urobili škvarky a zakáľačkovú kašu. Uvarili kapustnicu s krvou, ochutenú bravčovú krv na cibuľke a kúsok pečeného mäska.

Do prvej svetovej vojny poznala klobásky iba bohatá stredná vrstva. Kto to kedy videl jesť špinavú bravčovinu! V 15. storočí by takto ohŕňala nosom šľachta žijúca na území Slovenska, keby ste jej ponúkli bravčové klobásky. Zato teľacie klobásky šľachta mimoriadne obľubovala.

SVÄTÝ TOMÁŠ, JEDEN Z DVANÁSTICH UČENÍKOV JEŽIŠA KRISTA

Deň svätého Tomáša (21.12., dnes Bohdan), bol najkratším dňom v roku a ústredným dňom zimného slnovratu. Jeho svätenie cirkev neskôr presunula na Štedrý deň (24.12), ktorý sa stal vigíliou – prípravou v predvečer sviatku narodenia Ježiša Krista.

Keď Ježiš vstal z mŕtvych a objavil sa medzi učeníkmi, Tomáš pri tom nebol. Odmietol bez dôkazu uveriť ohromujúcej udalosti. Vyhlásil, že neuverí, kým neuvidí na rukách Ježiša Krista stopy po klincoch a nevloží svoj prst do rany na jeho boku. Ježiš sa opäť zjavil učeníkom, bol tam aj Tomáš, ktorému podľa Biblie Ježiš síce odpustil, ale povedal: Blahoslavení tí, čo nevideli, a predsa uverili…

Tomáš apoštol bol po Kristovom nanebovstúpení misionárom v Indii a Perzii. Jeho život údajne ukončila mučenícka smrť. Zomrel prebodnutý oštepom pohana. Stal sa patrónom architektov a slepých.

Lunárny kalendár Krásnej panej hovorí, že:

Vodnár ovplyvňuje lýtko, holeň, členok, pätu a kŕčové žily. Nohám uľaví kúpeľ v repíku, ktorý patrí medzi osvedčené liečivé byliny. Okrem cievnej nedostatočnosti má blahodarný vplyv na zapálenú pokožku.

Pri dlhom sedení či státí žily trpia, pretože nedochádza k cirkulácii krvi. Prešľapujte na mieste, krúžte nohami v členku. Krv, ktorá sa v nohách hromadí, rozprúdite pomalým podupávaním, postupne zrýchľujte do svižného tempa.

Myslite na niečo pekné.

21. decembra dosiahne Slnko svoju najjužnejšiu polohu, je zimný slnovrat, začiatok zimy. Pôvod Vianoc je v rituáli zimného slnovratu. Po najkratšom dni a najdlhšej noci sa dni začnú predlžovať. Spoločným rysom týchto osláv je pojem znovuzrodenie a večný život.

MESIAC ZÁHRADNÍKOM

21. zimný slnovrat – nechajte pôdu a rastliny odpočívať. Prejdite sa medzi stromami, poďakujte im v duchu alebo nahlas za úrodu. Je čas na nové nápady, ako usporiadať záhradu na budúci rok, na plánovanie a prezeranie literatúry, vyhľadávanie nových rastlín.

Amulet ako kresťanský symbol viery, nádeje a lásky

Vonkajší kruh vyjadruje svätožiaru silnej viery a pravdy – atribút Krista a Márie. Kruh svetelných lúčov symbolizuje božské svetlo, ktoré dáva nádej, prináša osvietenie, ukazuje cestu, vedie cez prekážky (lano hviezd) do raja. Srdce, symbol božskej lásky k ľuďom, má prebúdzať v ľudských srdciach lásku ku všetkému stvorenému.

„Aká práca, taká odmena.“ (Latinské príslovie)

20.12.2017 o 03:29 vstupuje Mesiac do znamenia Vodnár a jeho vplyv potrvá do 23.12.2017 a 15:42.

Foto: pixabay – AD_photography; pixabay – NanaCOla; pixabay – Alexas_Fotos, Goa Art
Zdroje:  Zuzana Hudecová – Mesiac, kompas zdravia; Zora Mintalová Zubercová – Tradície na Slovensku; Scott Cunningham - Keltská prírodná magia; Jakub Achrer – Wicca, první zasvěcení; Lunárny kalendár Krásnej panej, Jednoduchý život e-shop