Zdravie podľa mesiaca od 18.3.- 20.3.2018

Deň svätého Jozefa a Jarná rovnodennosť prináša viac svetla a radosť z prebúdzajúcej sa jari. Ak ste radosť stratili, hľadajte ju medzi svojimi najbližšími a priateľmi. Hneď vám bude lepšie. Podobne ako deň zimného slnovratu patril aj príchod jari k najväčším sviatkom ľudstva v predkresťanskej ére.

Prvá lunárna fáza – detstvo

Na Slovensku sa najkrajšie ročné obdobie vítalo vynášaním Moreny, slamenej figuríny odetej do ženských šiat. Morena symbolizovala slovanskú bohyňu zimy a smrti. Figurínu nosili ľudia po dedine a nakoniec ju hodili do potoka alebo spálili. Verili, že takto odoženú od seba choroby a smrť.

Podľa jedných slamená figurína symbolizovala zimu, ktorej odchod mal otvoriť cestu pre nástup jari a po nej leta. Podľa iných bola Morena zosobnením smrti a jej likvidácia mala zabezpečiť prosperitu celej obci. Zvyk rozlúčky so zimou a privítania jari sa na Slovensku uchoval aj po prijatí kresťanstva.

Okamih jarnej rovnodennosti nenastáva každý rok v rovnakom čase. Príčinou je rozdielna dĺžka astronomického a občianskeho roka a vkladanie prestupného dňa (29.2.) každý štvrtý rok. Dátum 21. marec, ktorý mnohí ľudia dodnes považujú za prvý jarný deň, platil iba v prvých dvoch desaťročiach 20. storočia. Od roku 2012 sa bude jar v našom časovom pásme začínať vždy 20. marca a od roku 2048 sa bude objavovať aj dátum 19. marca.

Pred dňom svätého Jozefa (19. marca) bývali roľníci netrpezliví. Na Jozefa sa mali začať poľnohospodárske práce, ale na to aby vyšli do poľa so záprahom a vyorali prvú brázdu, potrebovali teplo a preschnutú pôdu. Preto roľníci pozerali z okna, aké je počasie. V podhorských oblastiach vychádzali do polí a zrobenými rukami skúšali matičku zem.

Keď bola na svätého Jozefa zem preschnutá, išli gazdovia orať. Všetko urobili podľa zvyklostí: pomodlili sa, prežehnali, zvieratá aj obilie pokropili trojkráľovou svätenou vodou a žehnali znakom kríža. Na poli vkladali do prvej brázdy vajce alebo vajcové škrupiny, aby bola hojná úroda.

Koľko dní pred Jozefom teplo, toľko dní po ňom zima.
Na Jozefa mráz, bude ovos dobre rásť.

Jar je najlepšie obdobie pre odstránenie hlienov, ktorý sa nahromadil v organizme počas chladného obdobia. Môžete využiť zahrievanie organizmu  saune alebo pare. Obohaťte svoju stravu o zeleninu.

Káva, čokoláda a cigarety zvyšujú riziko bolesti hlavy a záchvatov migrény. Odporúča sa zvýšená opatrnosť alergikom. Agresivitu a stres upokoja bylinkové kúpele a intenzívne športové aktivity.

Lunárny kalendár Krásnej panej hovorí, že:

Baran ovplyvňuje hlavu. Radujte sa zo života. Ak ste radosť stratili, hľadajte ju! Radosť a šťastie sú nákazlivé, hľadajte ich medzi svojimi najbližšími a priateľmi. Hneď vám bude lepšie.

Ľudový prostriedok na radosť: desať dní pite každé ráno šálku čaju z yzopu (výborný tiež pri kašli, bolesti hrdla a prechladnutí).

Precvičte si oči: kreslite nimi ležaté osmičky a písmeno m, nakoniec na oči priložte teplé dlane.

Akupresúra proti únave: uchopte palcom a ukazovákom stred uší a poriadne zatiahnite do strán, potom uši premasírujte od lalôčika hore a dole.

Mesiac záhradkárom:

Vyčistite jahodovisko, plytko skyprite pôdu a prihnojte. Vymrznuté sadenice nahraďte novými. Vzídené semená paradajok a paprík presaďte po jednom kuse do zakoreňovačov alebo priamo do vyhriateho skleníka. Nechajte naklíčiť zemiaky. 20.3. je jarná rovnodennosť – nepracujte s pôdou.

Čajové zmesi v bio kvalite, produkty ekologického poľnohospodárstva:

Obľúbený sypaný bylinný čaj pre okamihy šťastia. Zloženie: mäta, alchemilka, rumanček, tymián, baza čierna, lipa, šalvia, nechtík, nevädza.

Zmes bylín pre dobrú náladu. Na zlepšenie chute doporučujeme prisladiť medom. Zloženie: mäta jemná, malina list, ostružina list, nechtík, jahoda list, nevädza a okvetie slnečnice.

Čaj, ktorý pomôže zažiť čarovné chvíle, podľa receptúry neprekonateľných Galov. Zloženie: malina, medovka, ostružina, lipa, nevädza, nechtík, rozmarín, materina dúška, ruža.

Receptúra je zostavená na základe odkazov starých Druidov – keltských kňazov. Zloženie: mäta jemná, alchemilka, mäta pieporná, nechtík, púpava, list a kvet slezu, baza čierna, palina.

„Viac ako mocných obávaj sa lokajov.“  (Cesbron)

17.3.2018 o 19:57 vstupuje Mesiac do znamenia Baran a jeho vplyv potrvá do 20.3.2018 a 02:06.

Foto: 1.Pixabay AD Images. 2.Pixabay skeeze, 3.Pixabay kellepics, 4. Goa Art
Zdroje:  Zuzana Hudecová – Mesiac, kompas zdravia; Lunárny kalendár Krásnej panej, Jednoduchý život e-shop