Zdravie podľa mesiaca od 14.5.- 15.5.2018

Svätá Žofia patrónka pred jarným mrazom. V starovekých kultúrach boli stareny uctievané ako múdre ženy, vedmy celej komunity. Aby dnes staršia žena úplne rozvinula svoj potenciál, musí čeliť prekážkam, ktoré vybudoval patriarchát aby ich udržiaval v úlohe bezmocných starien.

Temná luna – NOV

Svätá Žofia neškodila ale ochraňovala, aj keď v povedomí ľudí stále platilo: Žofia víno vypíja, ale dobré ľany dáva. Konope a ľan mali pre našich predkov mimoriadny význam. Pestovali sa nielen pre vlákna na tkanie plátna, ale z ich semien sa vyrábal olej. Siali sa na deň svätej Žofie, v horských oblastiach na Helenu aj na deň svätého Víta.

Ženy siali rukou ľan nahusto. Pri siati sa malo pozrieť na vrchy alebo vysoké stromy, aby tak veľké narástli. K ľanovému semenu sa pridávali vianočné omrvinky, škrupinky z veľkonočných vajec, po zasiati sa ľan prežehnal. Doma sa varili dlhé rezance, aby boli steblá ľanu a konope dlhé.

Na deň svätej Žofie platilo:  Svätá Žofia ľan rozsieva; Dážď svätej Žofie slivky veľmi ubije; Svätá Žofia stromy rozvíja; Svätá Žofia z vody varí. Keď nepršalo, vybrali sa ženy zbierať bylinky na domáce liečenie aj na konzumné čajíky.

V starovekých kultúrach boli stareny uctievané ako múdre ženy, vedmy celej komunity. Verilo sa, že práve v tomto veku k nim prichádza moc liečiteliek, veštkýň a čarodejníc. Moderná spoločnosť však vo svojej neschopnosti porozumieť hodnote temného začala na staré ženy po menopauze premietať vlastné obavy. Dnes sa už neuctievajú, naopak sú často predmetom zosmiešňovania, odmietania, prehliadania.

Temná fáza menopauzy má v ženskom živote podobu samoty, odmietnutia a veci strácajú zmysel. Menopauza  symbolizuje začiatok poslednej tretiny života ženy, je Temnou fázou Luny a treťou fázou trojdielneho sexuálneho životného cyklu.

Pre mnohé ženy je veľmi smutným a bolestným obdobím. Založili rodiny, vychovali deti, deti vyrástli, manželia zomreli a teraz im spoločnosť hovorí, že sú zbytočné, že už ich nikto nepotrebuje.

Otvárajú sa nové možnosti života

Zmysel života ženy nekončí plodnými rokmi. Je tu ešte ďalšia tretina  možností ženskosti, ktorá leží práve vo fáze ubúdajúcej Luny ženského životného cyklu. Ak si uvedomuje nespočetné príležitosti, ktoré na ňu v tejto temnote čakajú, môže počas tohoto obdobia „prísť k sebe“.

Pre ženu nastáva doba, kedy sa môže tešiť veľkej slobode a nezávislosti a vládnuť nad svojim životom. Začiatok vdovského veku so sebou nesie záväzok mať svoj život pre seba, hneď ako pominie obdobie smútku a oplakávania. Cestovanie, ďalšie vzdelávanie, sociálna činnosť, tvorivé sebavyjadrenie, zmena zamestnania a duchovný vývoj sú len niektoré z možností, ktoré sa staršej žene môžu naplno otvoriť.

Umelé lieky zasahujú do prirodzených procesov v tele a bránia biochemickému dozrievaniu psychických stránok staršej ženy. Preto by sa mala zoznamovať aj s nelekárskymi prístupmi, ako sú cvičenia, diéty, vitamínové doplnky a bylinné terapie.

Masáže, jóga a sex to všetko môže pomáhať ako telo udržať pružné na dlhú dobu. Relaxačné techniky môžu pomôcť staršej žene omnoho ľahšie vstúpiť do stavu meditácie, k prorockým víziám, snom a k vnútornej múdrosti.

Účasť v spoločnostiach, ktoré podporujú ženy, je pre ženy stredného veku dôležitým zdrojom sily, miestom, kde môžu získať informácie a porozumenie. Podpora a priateľstvá z takých stretnutí môžu v prípade staršej ženy prispieť k obmedzeniu pocitu izolácie a odlúčenia od vnútornej sily. Je pre ne dôležité naučiť sa, ako sa s noblesou prehupnúť do veku starších žien.

Keď sa staršie ženy zbavia nánosu patriarchálnych deformácii, ktoré pokrivili ich sebaúctu, dokážu samy seba posudzovať nie ako stareny. Uvidia vnútornú krásu prirodzenosti starnutia tela a silu, ktorú toto telo má.

Potom budú môcť opustiť všetku tú umelú kozmetiku a operácie, ktorých účelom nie je nič iné, než zakryť a nie zvýrazniť výraz skutočnej tváre. Takto sa môžu opäť napojiť na magickú, mystickú a záhadnú tretiu fázu života ženy.

Lunárny kalendár Krásnej pani hovorí, že:

Býk ovplyvňuje krk, mandle, čuch, chuť, zátylok a ramená. Šetrite si hlasivky, kloktajte a dostatočne pite. Akupresúra proti bolesti šije: dôrazne tlačte svaly a väzy hneď nad kľúčnymi kosťami a v lakťoch v miestach brnenia.

Ak držíte pôst na nov, je vhodná všetka čerstvá zelenina a bylinky: petržlen, pažítka, pór, biela reďkovka, reďkovky, púpava, žihľava a iné. Tiež klíčky a výhonky: šošovka, mungo, sója, žerucha. Dôležité je dostatočné množstvo tekutín, aby sa látková výmena a spaľovanie tukov dali do pohybu.

Mesiac záhradkárom:

Okopávajte zrána rastliny – dodáte im vitalitu. Prihnojte na rast koreňov. Vysejte na záhon neskorú mrkvu, cviklu a okrúhlicu. Zbierajte úrodu. Založte hnojisko a kompost. Vytrhávajte burinu. Likvidujte škodcov v zemi. 15.5. je nov – ošetrite choré alebo zle rastúce rastliny, zrežte ich.

Klimakter – bylinný čaj + zmes z pupeňov

Bylinný čaj a tinktúra Klimakter pomáha pri ťažkostiach spojených s prechodom (klimaktériom) u žien a s poruchami menštruačného cyklu. Dodávajú prírodný estrogén, zlepšujú a upravujú menštruačný cyklus, uvoľňujú psychické napätie. Podporujú plodnosť u žien.

„Zdravie a veselá myseľ sú zdrojom krásy.“  (Cervantes)

13.5.2018 o 20:15 vstupuje Mesiac do znamenia Býk a jeho vplyv potrvá do 15.5.2018 a 22:42.

Foto: 1.Pixabay ivanovgood, 2.Pixabay kellepics, 3.Pixabay stardust19855, 4.Unsplash mukund kulur, 5. Goa Art
Zdroje:  Zuzana Hudecová – Mesiac, kompas zdravia; Zora Mintalová Zubercová – Tradície na Slovensku; Lunárny kalendár Krásnej panej, Jednoduchý život e-shop