ZDRAVIE PODĽA MESIACA OD 14.09.- 16.09.2017?

Buďme deťom príkladom a učme ich zdravému životnému štýlu. Je vhodný čas na týždennú jesennú očistu organizmu až do novu. Jedzme málo, ale často. Skúsme organickú alebo delenú stravu. Buďme k sebe láskaví.

Štvrtá lunárna fáza – staroba

Mesiac prechádza znamením Raka, ktorý ovplyvňuje žalúdok a ako tvrdia staré pramene, prináša vhodný čas na riešenie rodinných záležitostí. Po dlhom čase voľna opäť mnohí túžime po režime, ktorý je pre harmonický život veľmi dôležitý. K nemu patrí aj rozumná životospráva.

Nezabúdajme, že v detstve sa formuje budúca jedinečná osobnosť. Zásady správnej životosprávy vštepujme deťom už od malička, aby sa stali nenahraditeľnou súčasťou ich života. Na nás dospelých záleží, ako budú naše deti prospievať v škole, aj v živote. Myslím si, že len láskyplné a múdre vedenie posilňujúce sebadôveru, vychová zdravého a bezproblémového jedinca, ktorý dokáže riešiť svoje životné skúšky.

NADMIERU UPRAVENEJ STRAVE CHÝBA ŽIVOTNÁ SILA

Význam organickej diéty a jej vzťah k zdraviu si konečne stále viac a viac začíname mnohí  uvedomovať. Aj keď je niekoľko myšlienkových škôl – makrobiotika, vegetariánstvo, vegánstvo – všetky sa zhodujú na význame makrobiotických potravín, pokiaľ možno čo najmenej upravených, ktoré sú ľahko stráviteľné.

Príliš upravovanej strave (biela múka, biely cukor atď.) chýba bohužiaľ tá pravá životná sila, a ona sa nedá nahradiť synteticky pridávaním vitamínov, minerálov alebo otrub. Potraviny, ktoré obsahujú umelé farbivá, príchute či konzervačné látky, nás pozvoľna priotravujú. Zložky prírodnej potravy sú navzájom v dokonalom súlade. Nie je potrebné k nim čokoľvek pridávať, ani z nich čokoľvek brať.

Prírodné potraviny a lieky už používame tisíce rokov, umelé naopak niekoľko storočí, ktorých užitočnosť a neškodnosť je však predmetom vážnych pochybností. Desiatky potravinových prísad a liekov už boli zakázané, pretože boli nebezpečné pre zdravie. A čo látky, ktoré používame dnes? Budú za 20 rokov takisto zakázané?

STÚPENCI PRÍRODNEJ TERAPIE ODPORÚČAJÚ

Predpokladá sa, že biely cukor je škodlivejší ako ďalšie, menej rafinované formy cukru. Morská soľ je tak isto považovaná za menej škodlivú ako kuchynská soľ. Aj tá by sa však mala samozrejme používať s mierou.

Stúpenci prírodnej terapie vo všeobecnosti veria, že nadmerný príjem cukru a zvieracích tukov v strave sú faktory, ktoré predovšetkým prispievajú k výskytu srdcových ochorení, najmä keď sa nadmerný príjem oboch zložiek skombinuje.

Aj keď nám práve nehrozí nebezpečenstvo srdcovej choroby, nemôžeme spraviť chybu, ak budeme udržiavať svoj krvný tlak, telesnú váhu a hladinu cholesterolu na normálnej, zdravej úrovni.  

Xylitol prírodné rastlinné sladidlo ako náhrada za cukor vhodný aj pre diabetikov

Lunárny kalendár Krásnej panej hovorí:

Rak ovplyvňuje žalúdok, dvanástnik, hruď, mliečne žľazy a trávenie. Pomocou stravy liečime sami seba. Teraz je vhodný čas na týždennú jesennú očistu organizmu zdravou stravou (až do novu). Jedzme málo, ale často. Skúsme delenú stravu.

Hlavný princíp delenej stravy je v oddelení bielkovín (mäsa všetkého druhu, mliečne výrobky, strukoviny a i.) od sacharidov (ryža, obilniny, zemiaky a i.). Zelenina je neutrálna, a tak sa môže kombinovať s oboma skupinami. Jedzme mäso so zeleninou alebo ryžu so zeleninou alebo strukoviny so zeleninou.

Pime zelený čaj, je preukázaným antioxidantom a povzbudzuje metabolizmus. Alebo bylinkové čaje: harmanček hojí zápaly zažívacieho traktu, medovka upokojuje, ľubovník zlepšuje funkciu pečene a zaháňa depresie, púpava podporuje funkcie pečene a obličiek.

Mesiac záhradníkom:

Perte bielizeň s polovicou bežne požívaného prášku. Polievajte rastliny. Prestaňte prihnojovať izbové kvety, aby včas ukončili rast. Nezberajte úrodu.

„V láske sa strieda radosť i bolesť.“ (Byron)

13.09.2017 o 00:12 vstupuje Mesiac do znamenia Rak a jeho vplyv potrvá do 16.09.2017 a 03:08.

Foto: pixabay – MarvinRoaw
Zdroje:  Robert Tisserand – Umenie Aromaterapie; Zuzana Hudecová – Mesiac, kompas zdravia; G.P.Malachov – Zdravie podľa biorytmov Luny; Petra Neomillnerová – Magický zverokruh