ZDRAVIE PODĽA MESIACA OD 13.07.- 14.07.2017?

Slnko dáva svoje svetlo a teplo, rastliny naberajú sily a rastú, darujú nám energiu a prinášajú úžitok. Čo najčastejšie sa kúpte, behajte naboso a ak bolia kĺby zahrabávajte sa do piesku.

Tretia lunárna fáza – dospelosť

V júli vrcholí leto. Všetko kvitne a je plné sily. Pre prírodu aj človeka nastupuje najpriaznivejší čas. Veľmi odporúčam kúpať sa vo vodných nádržiach a chodiť naboso po tráve. Otužuje to organizmus a zvyšuje imunitu. Zahrabávajte sa do piesku prehriateho slnkom, je to zvlášť užitočné pri chorých kĺboch.

Nie som stotožnený, ale neignorujem tvrdenie G.P.Malachova, že väčšina špecialistov na stravovanie došla k názoru, že potravinami vhodnými pre človeka sú plody, bobule, orechy, obilniny, semená a hľuzy. Vraj preto, že ľudský organizmus je prispôsobený na to, aby si vyberal z rastlín to najlepšie, čo je rozdiel oproti prežúvavcom bylinožravcom, ktorí jedia steblá a listy.

Veľmi sa mi však páči, ako píše vo svojej knihe Zdravie podľa biorytmov luny, je potrebné stravovať sa v súlade s ročnými obdobiami: Na jar čerstvé mladé byliny a vňate; v lete ovocie a zeleninu, na jeseň jesenné ovocie a zeleninu; v zime orechy, obilniny, strukoviny, sušené byliny. Rozmanitosť musí byť sezónna, ale nie každodenná, inak sa jej nestačí prispôsobovať enzymatický systém tráviaceho traktu.

Živočíšne produkty je možné konzumovať v akomkoľvek ročnom období dvakrát až štyrikrát týždenne. Čím je organizmus mladší, tým častejšie. Čím starší, tým menej často. Pritom je dôležité živočíšne produkty striedať. Je možné kombinovať mäso a rybu a tiež iné druhy bielkovinovej stravy.

Dávajte si však pozor! Prechádzať k vyváženej prirodzenej strave je potrebné plynule, bez prudkých obmedzovaní a otrasov organizmu.

Osviežujúci BIO mušt Jablko a marhuľa

Lunárny kalendár Krásnej panej hovorí:

Ryby ovplyvňujú chodidlá, chôdzu a lymfatický systém. Urobme si kúpeľ nôh, masírujme chodidlá a pohybujme prstami na nohách. Zbavujme sa chĺpkov, kurích ôk, bradavíc a plesní.

Taoisti vidia možnosť docieliť harmóniu v surovom jedle, jedle plnom života – dužiny zrelého ovocia, čerstvá zelenina, naklíčené semená a obilné zrná. Prírodné farbivá sú antioxidanty, ktoré chránia pred voľnými radikálmi. Najrozšírenejšie sú karotenoidy – farbivo lykopén dáva červenú farbu paradajkám, betakarotén oranžovú mrkve, luteín žltozelenú avokádu.

Mesiac záhradníkom:

Polievajte najlepšie skoro ráno alebo večer a hnojte na tvorbu liste. Nezberajte úrodu. Saďte a vysejte ľadový šalát, čínsku kapustu, čakanku, zimnú kapustu, karfiol.

„Chceme žiť, chceme byť zdraví, ale iba málokto z nás je ochotný pre to niečo urobiť.“  (J. Jonáš)

12.07.2017 o 17:50 vstupuje Mesiac do znamenia Ryby a jeho vplyv potrvá do 14.07.2017 a 01:51.

Foto: stocksnap.io – Christiana Rivers
Zdroje:  Zuzana Hudecová – Mesiac, kompas zdravia; G.P.Malachov – Zdravie podľa biorytmov Luny; Petra Neomillnerová – Magický zverokruh