ZDRAVIE PODĽA MESIACA OD 01.12.- 02.12.2017

Začína december a najkrajšie sviatky roka nedočkavo klopkajú na dvere. Čoskoro sa budú spievať koledy. Vianoce majú pre každého z vás iné zvláštne čaro. Nezabúdajte na múdrosť predkov, keď rodina bola pospolu, každá vec i pohyb mali svoj skrytý význam a všetkým bolo tak dobre na duši.

Druhá lunárna fáza – mladosť a rozvoj síl

Predstavte si, ako asi vyzeral život v minulosti, večery bez elektriny, rádia, televízie. Rodina sa stretávala a rozprávala pri svetle praskajúceho dreva. Od detstva všetci poznali príbehy členov rodiny a ľudí z okolia. Múdrosť predkov sa prenášala z generácie na generáciu, hodnoty preveroval čas. Rytmus života sa riadil rytmami prírody a príroda ho určovala štyrmi ročnými obdobiami.

Na jar sa jedávali zelené vňate a naklíčené obilie, v lete ovocie, čerstvá zelenina a biele mäso. Na jeseň prišlo na rad hrozno a víno, surová kapusta, koreňová zelenina, cibuľa, cesnak. A v zime sa jedlo viac živočíšnych bielkovín a tuku, ale aj sušeného ovocia.

Naši predkovia prirodzene preciťovali potrebu pripraviť sa na zmeny počasia a podmienok na prechode ročných období. Poznali zmeny psychickej a fyzickej odolnosti, potrebu očisty či doplnenia energie. Vianociam každoročne už v dávnej minulosti predchádzal 4 týždňový pôst. V pôstnom čase sa bolo treba zdržať nadmerného jedenia a pitia a venovať sa duševnu a duchovnu. Zábavy v tomto čase boli zakázané.

TAJOMSTVO VIANOC

Na rozdiel od minulosti sa dnes situácia zmenila, hoci v niektorých rodinách pretrvávajú tradície. Pre mnohých sa už vianočné sviatky stávajú symbolom veľkoleposti, márnivosti, či obrovského množstva darčekov. Tajomstvo Vianoc im však zostáva vzdialené.

Ak sa rozhodnete nájsť vianočné tajomstvo, tešte sa z drobných radostí, veď každý šťastne prežitý deň v kruhu najbližších je sviatkom. A potom, keď sa ručičky hodín priblížia k polnoci, vyjdite von, alebo aspoň z okna sa zadívajte na nekonečnú oblohu posiatu hviezdami alebo padajúce vločky snehu. Vyslovte svoje želania a precíťte tú úžasnú chvíľku okamihu, ktorá prichádza iba jedenkrát do roka.

Lunárny kalendár Krásnej panej hovorí, že:

Býk ovplyvňuje krk, mandle, čuch, chuť, tylo a ramená. Snažte sa tieto časti tela nezaťažovať a dostatočne pite. Jedzte med. Obsahuje 181 rôznych rastlinných kyselín a minerálnych solí. 80 percent tvorí ovocný a hroznový cukor.

Objímajte sa, budete spokojnejší.

Noste v týchto dňoch na krku šatku, neseďte v prievane. Pomalým otáčaním hlavy doľava a doprava, hore a dole uvoľnite krk a šiju. Starajte sa o seba: premasírujte si krk a dekolt, votrite krém. Jemne vklepte krém od pŕs smerom k brade. Kloktajte.

MESIAC ZÁHRADNÍKOM

Na zeleninové záhony rozhádžte kompost. Zazimujte trvalky, zasypte ich drvenou kôrou. Odpracte popadané lístie, vyčistite a uschovajte záhradná náradie, pripravte si lopatu na sneh. Zakryte kompost, aby mali organizmy spôsobujúce rozklad ešte stále pracovať.

Pravý med z lesov Slovenska

Na rozdiel od nektárových medov má medovicový lesný med tmavšiu farbu, je viskóznejší a obsahuje väčšie množstvo minerálnych látok. Je veľkým pomocníkom pri zvýšení imunity a bojuje proti zápalom.

„Krása neuvarí.“ (Írske príslovie)

30.11.2017 o 21:38 vstupuje Mesiac do znamenia Býk a jeho vplyv potrvá do 02.12.2017 a 22:20.

Foto: pixabay – ArtWithTammy
Zdroje:  Zuzana Hudecová – Mesiac, kompas zdravia; Lunárny kalendár Krásnej panej, Jednoduchý život e-shop