WORKSHOP, NA KTORÝ SA NEZABÚDA

nase spravy„Veselá myseľ bola vždy dokonalým spoločníkom zdravého tela.“ [Sri Chinmoy.]
„Ajurvéda je nielen umenie bytia, ale aj životný štýl a najlepší doktor je záujem o človeka.“ Tieto slová z rozprávania o ajurvédskych čajoch v nás dodnes rezonujú.

Prednášajúci nás nakazil svojim úsmevom. Na niekoľko hodín sme sa uvoľnili, oslobodili myseľ a zdalo sa, akoby nás teleportoval do Nepálu k nepálskym jednoduchým ľuďom, ktorí sú naozaj šťastní.

Výnimočný, inšpiratívny, úprimný, vyrovnaný, jednoduchý a veľmi „bohatý“ človek. Som rád, že sme spoznali pána Kritharthu Bradu, podnikateľa, ktorí skutočne slúži ľuďom. Pokiaľ lepšie porozumieme sami sebe, potom lepšie porozumieme ostatným ľuďom a svetu okolo nás. Odhalíme tak jednoduchosť, krásu a vnútorný prúd života, ktorý prináša do našich každodenných aktivít viac radosti, harmónie a istoty.

Kritharthu Brada

Kritharthu Brada

Dozvedeli sme sa o histórii a spôsobe výroby produktov, ale najviac nás potešila filozofia tejto slušnej firmy, ktorá je nám v mnohom podobná. Teší nás, že sme súčasťou a podieľame sa na propagácii produktov a posolstva sympatických ľudí z Everest Ayurveda. Táto česko-slovensko-nepálska spoločnosť šíri v súlade s indickou tradíciou hlbšie povedomie o ajurvédskom lekárstve, zdravom spôsobe života, užívaní himalájskych bylín a duševnom rozmere človeka.

„Pochabý je lekár, ktorý pohŕda poznaním svojich predkov.“ [Hipokrates]

Stará legenda hovorí, že v dávnych dobách mudrc Chyawan obnovil svoju mladosť a dobré zdravie konzumáciou „nebeského ovocia“ Amalaki spolu s ďalšími bylinami a potom sa dožil vysokého veku. Tak vznikol výnimočný bylinný elixír, ktorý pomenovali Chyawanprash.

Dozvedeli sme sa, že slnkom sušené ajurvédske ovocné plody sú prírodným zdrojom antioxidantov, vitamínov a sviežej energie. Pôsobia priaznivo na trávenie, revitalizáciu telesných tkanív a posilnenie imunitného systému. Ajurvédske príslovie hovorí: „Nech sa strava stane tvojim liekom, tvoj liek sa potom stane tvojou stravou.“

Zaujal nás aj ručný spôsob výroby prírodných vonných tyčiniek. Tradičné japonské prírodné zmesi sú zložené z množstva vonných bylín, driev, stromových kôr, živíc, machov a korenia. Prvé receptúry vôní boli zaznamenané už pred 1000 rokmi. Ich účelom bolo očistenie miest, navodenie meditatívnej atmosféry a prehĺbenie harmónie človeka s prírodou.

Ajurvédsky nepálsky lekár Dr. Ka Dev Jha prísne kontroluje všetky pripravované bylinné zmesi. Vyštudoval Štátnu univerzitu ajurvédskej medicíny v Patne a lekársku fakultu na univerzite v Benárasi. V šesťdesiatych rokoch pracoval v službách nepálskeho ministerstva zdravotníctva a v rokoch 1971-1997 pôsobil vo fakultnej nemocnici najstaršej ajurvédskej univerzity „Nara Devi“ v Nepále. Dnes spolupracuje a robí poradcu mnohým ajurvédskym lekárskym spoločnostiam.

Dr. Ka Dev Jha

Dr. Ka Dev Jha

Tradičná ajurvédska múdrosť a znalosť tajomstva života sú odovzdávané zasvätenými učiteľmi z generácie na generáciu ako forma služby každému, kto hľadá vnútorné uvedomenie neoddeliteľnej celistvosti duchovnej a fyzickej existencie človeka. Na základe porozumenia sa náš život stáva bohatší a zrozumiteľnejší.

 „Ak sa budete snažiť porozumieť celému vesmíru, nepochopíte nič.
Pokiaľ sa pokúsite porozumieť sami sebe, pochopíte celý vesmír.“
[Buddha]


text a foto: Vlad F. * Everest Ayurveda *