Vlajka pre Tibet 2017

nase spravyVlajka pre Tibet 2017 je medzinárodná kampaň, ktorej cieľom je upozorniť na porušovanie ľudských práv v Tibete vyvesením tibetskej vlajky v deň 57. výročia tibetského národného povstania proti okupácii Čínou – 10. marca 2017.
Cez stránku www.vlajkapretibet.sk sa môžu zapojiť samosprávy, jednotlivci aj právnické osoby – každý kto chce podporiť Tibeťanov v boji za ich ľudské práva. Minulý rok tak spravilo viac ako 260 jednotlivcov a 12 samospráv.

Vyvesenie tibetskej vlajky je silné gesto solidarity obzvlášť v tomto ťažkom období, keď protest Tibeťanov proti porušovaniu ich základných ľudských práv vrcholí tým najzúfalejším spôsobom – samoupaľovaním. Podľa dostupných údajov došlo od februára 2009 do decembra 2016 k samoupáleniu až 146 obetí.

Kampaň vznikla v polovici deväťdesiatych rokov v západnej Európe s úmyslom upriamiť pozornosť verejnosti na dlhodobé porušovanie ľudských práv v Tibete. Aktivita, do ktorej sa tradične zapájajú mestá, mestské časti, obce, kraje či okresy, má u našich českých susedov tradíciu od roku 1996 a v roku 2016 sa do nej zapojilo 759 samospráv vrátane Prahy a jej mestských častí. V Nemecku sa ich zúčastnilo viac ako 1200.

klikni na obrázok a dozvieš sa viac o význame symbolov na tibetskej vlajke

Na Slovensku sa tradícia tejto kampane počíta od roku 2010, keď sa do nej prvýkrát zapojila Bratislava, a to Bratislavský samosprávny kraj, Bratislava – Staré Mesto a Bratislava – Petržalka. Od roku 2013 sa do kampane môžu na Slovensku zapájať aj jednotlivci a právnické osoby. K oficiálnej účasti je potrebné sa prihlásiť cez stránku www.vlajkapretibet.sk – stačí zadať emailovú adresu, meno, mesto, prípadne odkaz a potvrdiť email, ktorý vám príde – nie je potrebná registrácia!

Sleduj aj Tibetskú asociáciu na facebooku a udalosť Vlajka pre Tibet 2017.

zdroj: vlajkapretibet.sk * tibetania.sk * savetibet.org * lungta.cz * bratislava.sme.sk
Pridal:  MARIO