V STAROVEKU BOLA ĽALIA SYMBOLOM PLODNOSTI

perex_laliaDobrá rada pre zdravie : Ľalia biela pomáha pri hnisajúcich zarastených nechtoch, pri trieskach zadrených do prsta, zapálených ranách, po operáciách na rýchlejšie hojenie, pri svalových bolestiach. 

Liečivé účinky ľalie bielej sú známe od nepamäti. Podľa povestí ľalie v záhradke ochraňujú majiteľov pred nepriateľskými duchmi a nezvanými návštevníkmi. V staroveku bola vysoko cenená a bola aj symbolom plodnosti.

Čerstvé listy ľalie sa môžu prikladať na boľavé kosti a zlomeniny. Kvet a cibuľky na liečebné použitie sa zbierajú počas konjunkcie Venuše a Luny. Z lupienkov kvetu je možné vyrobiť pleťovú vodu, ale aj tinktúru na rany a preťažené svaly.

Obklad z kvetov Ľalie:
-2 hrste kvetov
-500 ml vody
Kvety prelejeme vriacou vodou a necháme prikryté 15 minút vylúhovať. Precedíme a namáčame do výluhu vhodnú tkaninu a prikladáme ako obklad pri akné, opuchoch, zápaloch kože a krvných podliatinách. Odvar z cibúľ môžeme použiť pri zápaloch hrdla a pri kašli.


Foto: pixabay-mike kemp

Ľalia je trváca rastlina z čeľade ľaliovitých. Dorastá 70-150 cm. Patrí medzi cibuľovité rastliny. Kopijovité listy vyrastajú z prízemnej ružice. Byľ má priamu, husto zarastenú listami.

Ľalie nie sú náročné na pestovanie – sú to trvalky kvitnúce začiatkom leta, v júni a v júli. Kvety sú 10 centimetrov veľké, jasne biele s výraznou arómou. Na jednej stonke vyrastá až 15 kvetov usporiadaných do strapca. Plodom sú tobolky.

Pridal: Martin & Vlad