1.11. Svetový deň vegánov

medzinarodne a svetove dni perex kolecko 100Svetový deň vegánov sa pripomína od roku 1994. Tento deň je výročím založenia Anglickej vegánskej spoločnosti. Vegánmi sú označovaní ľudia, ktorí zo svojej stravy vylúčili mäso a všetky produkty, ktoré pochádzajú zo zvierat. Hlavnou myšlienkou tohto dňa je zvyšovanie povedomia o vegánstve prostredníctvom príbehov a skúseností vegánov. Donald Watson bol prvý človek, ktorý použil slovo VEGAN. Stravoval sa bez mäsa 80 rokov a z toho 60 rokov vegánsky. Zomrel ako 95-ročný.

11_1_vegani

Vegánstvo je predovšetkým spôsob stravovania, ktorý vylučuje konzumáciu živočíchov a živočíšnych produktov (mäso, mlieko, syry, vajcia a väčšinou aj med), ale často aj filozofia a životný štýl, ktorý odmieta akékoľvek využívanie živočíchov pre potreby ľudí.

Motiváciou pre tento štýl výživy či života sú najčastejšie zdravotné, environmentálne, náboženské či etické a morálne dôvody s ohľadom na práva zvierat. Príčinou znepokojenia je nehumánny spôsob veľkochovu zvierat, testovanie liekov na zvieratách, znečistenie životného prostredia a pod.

Vegánska strava znižuje riziká ochorení, ako napríklad: rakovinu hrubého čreva, infarkt myokardu, vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak, rakovinu prostaty a mŕtvicu.

Vegáni musia dávať pozor na znížený obsah vápnika, jódu, vitamínu B12, B6, D, omega-3 mastných kyselín a na správne vyváženie niektorých aminokyselín. Napriek tomu, že sa väčšina týchto látok v rastlinnej strave vyskytuje, niektorí vegáni môžu mať nedostatok týchto látok vďaka nevhodnému zloženiu (kombinácii) stravy. Lekári preto odporúčajú suplementovanie týchto látok vhodnými potravinovými doplnkami.

Zdroje: www.vegan-fighter.com sk.wikipedia.org
Kalendár medzinárodných dní pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.