SPRÁVNE USUŠENÝ KVET SLEZU JE MODRÝ A LIEČI KAŠEĽ

dobra rada pre zdravie perex kolecko 100Dobrá rada pre zdravie: Zápar z kvetu slezu pomáha pri zápaloch hrdla a hrtana, mierni kašeľ.

Užíva sa pri žalúdočných a črevných poruchách, podporuje lepšie vykašliavanie hlienov pri kataroch horných dýchacích ciest, laryngitíde a faryngitíde. Nemá žiadne nepriaznivé účinky ani pri dlhodobom užívaní a preto býva často súčasťou čajovín.

Zápar z kvetu slezu proti chrípke:

– 1 lyžica kvetu slezu
– 300ml vody

Kvet slezu zalejeme vriacou vodou, prikryjeme a necháme 10 minút prikryté vylúhovať. Precedíme a užívame 3-krát denne po 100ml. Zápar môžeme kombinovať s koreňom ibiša, čím sa zvýši účinnosť záparu.

www_vitarian_sk600Foto: www.vitarian.sk 

Slez lesný (malva sylvestris) je trváca bylina s priamymi alebo len čiastočne vystúpavými rozkonárenými osami. Listy sú dlhostopkaté, okrúhle, hlboko dlaňovito pät laločnaté až sedem laločnaté, pílkovité. Kvety vyrastajú z pazúch listov a majú naspodku nepatrný kalištek, ďalej pätcípy kalich a pätlupienkovú, ružovú korunu. Korunné lupienky sú klinovité a vpredu hlboko vykrojené. Plody sú tvrdky. Dorastá do výšky 30 až 120 cm.

Pridala: Zdenka a Veronika