S KAMILKAMI SA DOBRE VYPOTÍME

perex_rumancekDobrá rada pre zdravie : Odvar či čaj z rumančeka pôsobí proti zápalovým chorobám, pri chorobách tráviaceho traktu, znižuje bolesť, hojí rany a bráni tvorbe jaziev. Pri chorobách horných dýchacích ciest slúži na inhaláciu.

Už starí Egypťania, používali rumanček na kŕče a zvyšovali si ním potenie.
 
Rumančeková tinktúra:
-20g kvetov rumančeka
-200 ml liehu (60%)

Kvety zalejeme liehom v tmavej fľaši. Uzavrieme a necháme 10 dní vylúhovať pri izbovej teplote. Občas fľašu pretrasieme. Potom zlatohnedú tekutinu precedíme. Kvet nasiakne veľa liehu, aj keď ho dobre vytlačíme, získame asi 150 ml tinktúry. Uskladníme v chlade. Používame na ošetrovanie rán na perách a v ústach. Pridaním niekoľkých kvapiek do vody získame tekutinu na potieranie tvrdej kože.
 
 
Pomáha pri bolesti a navodzuje celkové ukľudnenie. Je účinný pri zápaloch úst, očných spojiviek, pomáha liečiť žalúdočné vredy, astmu, pri alergických reakciách na koži. Môže ale naň byť alergická reakcia.
 
Aktívnymi látkami sú predovšetkým silice, ktoré sú zastúpené 1-3%. Rumanček sa vo veľkej miere využíva v kozmetike a liečiteľstve. Pôsobí ako antiflogistikum – protizápalová látka  a aj ako karminatívum – účinný proti nadúvaniu.
Pridala: Zdenka a Vlad