Človek – Púpava je odvážny optimista s darom predvídavosti

Bojovnosť, vodcovstvo, rozhodnosť silné vlastnosti človeka narodeného v znamení zverokruhu Baran. Podľa horoskopu liečivých rastlín znamenie Púpava od 21.3. – 20.4. ovplyvňuje hlavu a oči. Staré príslovie znie: „Zlá zelina nevyhynie“. Bezvýhradne to platí aj o púpave, najvzácnejšej „burine“. 

Neskrotná energia púpavy, tichá citlivosť rumančeka, slnečná sila ľubovníka, chladná krása čakanky… to všetko sú spoločné znaky astrologického spektra ľudských charakterov. To, čo vyžaruje z rastlín i z ľudí, svedčí o ich vzájomnej podobnosti.

Človek narodený v znamení Púpavy je človek činu, ktorý najskôr koná a až oveľa neskôr uvažuje. Mocná stonka so žiarivo žltými kvetmi charakterizuje jeho činorodosť a radosť zo života. Právom ho pokladáme za rýdzeho optimistu, pretože sa energicky vymaní z každej, aj tej najťažšej situácie.

Jeho činorodá aktivita sa však môže veľmi rýchlo zmeniť na tvrdohlavosť, bezhlavosť, netrpezlivosť, podráždenosť až zúrivosť. Prospelo by mu viac diplomacie a nie snaha „preraziť hlavou múr”. Táto schopnosť nezľaknúť sa, inštinktívne a s ohnivým podnikateľským duchom zapáli iných pre naplnenie odvážnych cieľov.

V zamestnaní chce byť na čele a v športe dáva prednosť bojovým hrám, kde môže vybiť nadbytok energie. Kráča životom s neskrotnou rýchlosťou a necháva za sebou nerealizované zámery a plány. Vyberá sa za novými ideami a dojmami, neberúc na vedomie kritiku.

Ťažké prekážky sú výzvou, ktorú treba zdolať

Radšej si popáli prsty, ako by sa vzdal. Pretože každý nie ja taký bojachtivý ako on, svojimi impulzívnymi, až agresívnymi spôsobmi často uráža a odstrašuje ostatných ľudí s citlivejšou povahou. Preto nemáva iba priateľov. Človek v znamení Púpavy sa nevyhýba nijakej konfrontácii, naopak často sa zdá, že spory priam vyhľadáva.

Má vzácny dar predvídavosti a vie ju vždy v pravý čas využiť. Človek narodený v znamení Púpavy sa vie rýchlo a ľahko nadchnúť, no veľmi nerád plánuje. Koná okamžite. Nie je však nezodpovedný. Dáva veci do pohybu, ale ich realizáciu necháva na iných.

Tento odvážny a dobrosrdečný človek si svojimi vášnivými útokmi vie získať veľa ľudí. Váži si duševnú spriaznenosť podobných ľudí viac ako pokrvné príbuzenstvo. Keď ho však začnú nudiť, prebudí sa jeho večný nepokoj a vydáva sa za novými činmi.

Bylinný sypaný čaj pomôže pri problémoch s pečeňou…

Púpava možno nemá takú zvučnú povesť ako veľa iných liečivých rastlín, no napriek tomu je to, spolu so žihľavou, najvzácnejšia „burina“. Prečisťuje krv, podporuje trávenie, používa sa ako močopudný prostriedok. Je to liečivá bylina stimulujúca celkovú výmenu látok, má vynikajúce účinky na pečeň, žlčník, obličky, sliznicu, na reumu, ale i pokožku.

Známy kňaz a bylinkár Kneipp hodnotil púpavu takto: „Púpava je pre zdravie veľmi užitočná. Keď ju ráno požijeme, začína účinkovať hneď v hrdle a rýchlo prejde aj do krvi. Odporúča sa najmä chorým na pečeň…“

Tajomný liek cigánov

V júli a v auguste vytrhnite korene púpavy a uvarte z nich kávu. Na rozdiel od bežnej kávy káva z púpavy nedráždi. Obsahuje látky posilňujúce srdce a dodáva telu veľa výživných látok. V káve, ktorú zvyčajne pijete, takéto látky nie sú. Kávu z púpavy môžu piť dokonca aj malé deti. Navyše púpavová káva podporuje zažívanie.

Z knihy o bylinkách (1551)

Ženy sa rady umývajú touto vodičkou (z púpavy), lebo veria, že vyčistí pleť, ba odstráni z tváre aj pehy a červené škvrny.

Na posilnenie zraku alebo úľavu od bolesti očí vám odporúčam Bylinný sypaný čaj Očianka rostková – vňať:

Zdroj: JednoduchýŽivot.sk; Ilona Bergenová a Manoù Witko – Astrológia múdrych bylinkárok