Prečo Jednoduchý život? Prečo Goa Art?

Pretože tolerancia, láska a radosť, sloboda, nezištná pomoc ľuďom, originalita a jedinečnosť, alternatíva k mainstreamu, jednoduchý život a nekonzumný životný štýl, zodpovednosť k prírodnému prostrediu, spolupráca a priateľstvo sú hodnoty, ktoré zdieľa naša spoločnosť.

Goa predstavuje vrchol prímorského plážového turizmu v Indii. Goa je miesto, kde človek zapadne na dlhé týždne a ani si to neuvedomí. Niekto sem priletí priamo, oddýchne si pár týždňov a letí naspäť domov. Cestovatelia si prídu do Goa oddýchnuť od zvyšku Ázie a po pár týždňoch pokračujú vo svojej ceste. Nájde sa však aj veľa ľudí zo západu, ktorí tu trávia celé mesiace alebo sa usadia so svojou rodinkou natrvalo. Mnohí si vybudovali svoj vlastný biznis. Prevádzkujú reštaurácie, penzióny, hotely, či pracujú prostredníctvom internetu. To, čo by na západe nestačilo ani na základné potreby, tu sa s takými istými peniazmi dá spokojne žiť a hlavne bez stresov.

Goa a hlavne prístav Velha Goa, bol tradičnou Mekkou voľnomyšlienkárskych hippies od šesťdesiatych rokov. Stretávali sa tu cestovatelia a nekonformní rockeri. V deväťdesiatych rokoch sa začali do Goa vracať, spolu s undergroundovou kultúrou, aj iné klasické atribúty – štýl obliekania, psy art, filmová tvorba, filozofia, nekomerčný životný štýl, záujem o staré tradície hinduizmu, budhizmu, kresťanstva, pohanských rituálov a šamanizmu.

Mnoho Indov tam chodí na dovolenky, najmä v lete, ale omnoho viac Indov o tom iba sníva. Tento raj už objavilo aj neuveriteľné množstvo cestovateľov. Pre Európana je tu veľmi príjemná zima. V decembri a januári sa denné teploty pohybujú medzi 20°C a 30°C, zrážky sú výnimočné. To, čo robí Goa tak príťažlivou sú nie len priaznivé klimatické podmienky alebo jej nádherné prostredie, pieskové pláže s kokosovými palmami. Jemné, zvlnené, občas šomrajúce more, či zelená príroda vo vnútrozemí sú pastvou pre oči, ale aj samotná história tohto štátu, sem dnes ako magnet priťahuje tisíce zahraničných turistov.

Goa má dnes najvyšší príjem na obyvateľa zo všetkých štátov Indie. Jej hlavné príjmy plynú z farmárstva, rybárstva, ťažby železnej rudy, výroby alkoholických nápojov a samozrejme z turizmu. “India pre začiatočníkov” takto prezývajú Goa, lebo takmer nepozná chudobu, žobrákov, ani katastrofálne chudobné štvrte ako sú známe z miest Kalkata alebo Bombaj. Goa, je aj jedným z mála území v Indii, kde si v jednej reštaurácii možno objednať okrem hydiny a rýb, bravčové a hovädzie mäso a aj alkoholické nápoje, ktoré sú voľne v predaji.

Goania dodržujú denne predĺženú poludňajšiu siestu a najobľúbenejšími sviatkami sú okrem karnevalu, Vianoce a Nový rok. Ďalším magnetom pre Európana je veľmi neproblematická symbióza hinduizmu, kresťanstva a islamu. Približne 1/5 obyvateľov sú kresťanského vierovyznania, aj keď s mnohými prvkami hinduizmu. Hinduistov je takmer 66% a vlastného moslimského obyvateľstva je ani nie 7%. Počas turistickej sezóny tu však žije a pracuje značný počet obchodníkov budhistov a iných pomocných síl najmä z Kašmíru.

Prečo Goa Art? Pretože tolerancia, láska, radosť a sloboda…
Verím, že som dostatočne odpovedal na otázku prečo Goa Art a prečo je Goa od roku 1997 neoddeliteľnou súčasťou všetkých našich „Alternatívnych priestorov“ v rôznych podnikateľských či charitatívnych projektoch.

autor: VladF