Na boľavú dušu Ľubovník bodkovaný

dobra rada pre zdravie perex kolecko 100Ľubovník je známy ako bylinné antidepresívum, je veľmi účinný pri  sezónnych depresiách a všetkých stavov úzkosti. Ľubovníkovú tinktúru používame na natieranie pri bolestiach nervov, zápale nervov, rôznych neurózach a nespavosti.

Ľubovníková tinktúra:

– 1 hrsť kvetov ľubovníka
– 300ml 60% liehu
Kvety ľubovníka zalejeme liehom a v zatvorenej nádobe necháme 7 dní na tmavom mieste vylúhovať. Potom lieh precedíme, kvety vylisujeme a obe tekutiny, scedenú a vylisovanú zlejeme dohromady. Doplníme liehom na 300ml.

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) je vytrvalá rastlina dorastajúca do výšky 30 až 90 cm. Jej listy i kvety sú posiate drobnými bodkami, ktoré sú vlastne malé žľazy obsahujúce červený olej. Žiarivo žlté päťpočetné kvety po rozpučení zmenia farbu na krvavočervenú. Ľubovník kvitne od júna do septembra. Vyžaduje priepustnú pôdu a slnečné stanovište, alebo polotieň. V našich podmienkach sa rastlina vyskytuje bežne aj vo voľnej prírode.

Ľubovník priaznivo pôsobí na nervovú sústavu, ovplyvňuje funkciu pečene a žlčníka, je veľmi účinný pri hojení kožných ochorení…

Pridala: Zdenka a Veronika