Mesačné povery o šťastí i nešťastí

Zjasňuje noc, zdvíha svetové moria, hýbe pevninami, dojíma srdcia zaľúbencov. Milióny rokov krúži pustý a sám neochvejne okolo našej planéty, stále mení svoju podobu. Aj vďaka Mesiacu môžeme nadychovať lásku a vydychovať všetko „zlé“, počúvajme signály svojho tela a prírodu.

Zastavme sa spoločne v každodennom zhone aspoň na krátku chvíľu. Vnímajme nielen silu a krásu vychádzajúceho Slnka, ale učme sa sledovať aj neustále sa meniaci Mesiac a hviezdy na nočnej oblohe. Nielen vtedy keď svoju existenciu zatajuje, ale aj vtedy keď nám pri splne dáva pocítiť svoju silu.

Po tisícročia sa ľudia usilovali o život v harmónii s rytmami prírody, aby si zabezpečili svoje prežitie. Citlivo vnímali a počúvali signály z prírody, aby vedeli odomknúť jej tajomstvá. V našom storočí sa akosi zabudlo, že Slnko, Mesiac a hviezdy od nepamäti slúžili ako ručičky a ciferník veľkých nebeských hodín.

Staré poznanie sme odvrhli ako nejaké povery. Príroda nám napriek tomu neustále ponúka svoju lásku a bez slova nám pripomína, aby sme otvorili svoje srdcia a myseľ pre stáročné vedomosti a skúsenosti. Znamená to trpezlivo počúvať rytmy prírody počas ročných období, počúvať signály svojho tela, naučiť sa im porozumieť a harmonicky sa prispôsobiť ich neustále klesajúcemu a stúpajúcemu rytmu.

Mesiac a povery

„Kto sa díva na Mesiac a pritom sa dotýka mince vo svojom vrecku, bude šťastný.“ „Kto počíta svoje peniaze v čase pribúdajúceho Mesiaca, ten ich skoro rozmnoží.“ „Keď človek uzrie nový kosák Mesiaca cez pravé plece, prinesie mu šťastie.“

S nešťastím sú spojené povery, ktoré zakazujú šiť, priasť nite a sušiť prádlo pri svetle Mesiaca. Vraj aj dopad mesačného svetla do manželskej postele prináša so sebou nešťastie. Nešťastím je aj zasvietenie splnu najskôr cez ľavé rameno.

Francúzske kúzlo lásky sľubuje francúzska kniha kúziel: Ak sa chcete dozvedieť meno svojho milého, musíte v noci, keď je Mesiac v prvej štvrti vyjsť pred dvere a povedať: „Mesačná matka, ukáž mi muža, s ktorým sa milovať budem.“ Takto sa musí postupovať počas siedmich nocí za sebou. Siedmu noc v sne uvidíte svojho budúceho milenca.

Odporúčam v týchto dňoch objavovať svoje city: schopnosť milovať, prežívať túžbu a nehu, ale aj všímať si nervozitu, napätie, návaly zlosti, ktoré sú pri splne intenzívnejšie. Uvedomovanie vlastných pocitov je oslobodzujúce, násobí kladné – odzbrojuje záporné.

Intenzívne preciťujete svoj vzťah k hmote, vzťah k telu, potrave, peniazom a všetkému čo s tým súvisí. Preto pozornejšie sledujte, čím napĺňate svoje telo, ako skrášľujete a prežívate svoju každodennú realitu. Zvláštnu pozornosť venujte kvalite potravy a atmosfére, v ktorej ju prijímate.

Rozdeľujte lásku, rozdeľujte peniaze – dôverujte svojej intuícii a inštinktu

Ak sa vám nedostáva od okolia pozornosť, láska a neha, potom sa pýtajte, koľko tejto pozornosti, lásky a nehy rovnomerne rozdeľujete. Koľko ste sami schopní niečo dať a v akej podobe. A ako si užívate to, čo vám bolo dané. Rovnako pozorujte svoj vzťah k peniazom, ako ich rozdeľujete, ako ich míňate, akým spôsobom prichádzajú. Všetko čomu sa venujete, by malo prinášať úžitok, malo by byť v nejakej podobe zhmotnené.

Porovnávajte svoje potencionálne možnosti s reálnou situáciou. Pokiaľ máte nedostatok peňazí a teda aj toho, čo je možné za ne kúpiť, potom si naozaj najskôr užívajte to, čo je zadarmo. Čo môžete prežiť a užívať hneď teraz. Rovnako tak sa učte správne nasmerovať svoje vnútorné bohatstvo tak, aby sa mohlo materializovať.

Majte sa krásne a užívajte život. 🙂

Vlad F

„Aj najmúdrejšie slová zostávajú prázdne, pokiaľ nevedú k činom.“

Zdroje:  Zuzana Hudecová – Mesiac, kompas zdravia; Lunárny kalendár Krásnej panej, Jednoduchýživot e-shop, Foto: 1. Lucija Ros pre Unsplash, 2. Peter Pyw pre Pixabay