Ľúbostná mágia od Kataríny do Vianoc

5 receptov ako pričarovať lásku. Chcete vedieť kedy sa vydáte? Odkiaľ príde, ako sa bude volať? Ak pri hľadaní toho pravého vyskúšate kúzla starých Slovanov, perfektne sa zabavíte a dostanete „zaručené“ odpovede.

Už naši predkovia vedeli, že zimné večery sú najvhodnejšie obdobie pre ľúbostné obrady. Tieto magické chvíle mali hlavne spoločenskú funkciu. Utužovali sa vzťahy a nadväzovali nové. Pre mladých to bola príležitosť stretnúť sa a zabaviť.

Na svätú Katarínu, prvý zo stridžích dní, vraj strigy začali vystrkovať rožky. Po dedinách chodili pastieri, trúbili na trúbach, práskali bičmi. Hluk mal vyhnať strigy z dedín na krížne cesty a nedovoliť, aby škodili dobytku. Katarínska zábava bola posledná možnosť pred adventom si zatancovať, zaspievať a dosýta sa najesť.

Aj v predvečer Lucie sa vyháňali strašidlá. Po domoch sa v tichosti mihali ženy v bielych plachtách s pomúčenou tvárou. Vymetali z domov a dvorov zlých duchov, temné sily, choroby a trápenia. Samozrejme nechýbali ani ľúbostné čary.

Ženy a dievčatá. Slobodné, vydaté či rozvedené, dlhé decembrové večery čakajú na vás. Zavolajte kamarátky, zapáľte sviečky, uvarte čaj a relaxujte s pomocou prastarých zvykov. Skúste čarovať, bude to zábava. Pozor však na starú múdrosť: Je nemožné prikúzliť si lásku človeka, ktorý vás vyslovene nechce. To je jediné, čo nik na svete nezmení.

Kladnou stránkou nosenia amuletov a talizmanov je ich pôsobenie na naše podvedomie. Aktivuje psychické a fyzické sily v snahe dosiahnuť očakávaného účinku…

1. Láska vďaka gaštanom

Päť gaštanov pozväzujte červeným špagátom tak, že medzi každými dvoma urobíte tri uzly. Pri uväzovaní každého uzla si opakujte kúzelné slovíčka: „Viažem tento uzol, aby som dostala do osídiel (meno žiadanej osoby) srdce. Aby nevedel spať ani oddychovať, kým nepríde ku mne.“ Toto robte tri noci po sebe.

2. Popol v dlani

Na biely papierik napíšte akékoľvek želanie a začnite slovom „chcem“. Svojim prianím však nikomu neubližujte a ani sa nesnažte odstaviť konkurenciu v láske. Po chvíli uvažovania o svojom želaní, papierik zapáľte. Popol z neho nasypte do dlane a opláchnite ruky vodou.

3. Čarovná moc bazalky

Uchráni váš vzťah pred hádkami, zaistí harmóniu a prinesie porozumenie. Stačí iba niekoľko lístkov bazalky, ktoré ste osamote odtrhli a usušili. Potom ich noste v plátennom vrecku pri sebe. Keď ju budete trhať, intenzívne myslite na to, čo vlastne chcete. A potom, už len veriť.

4. Aby láska vydržala až do smrti

Na papier napíšte červeným perom celé svoje meno a pod to meno svojho drahého. Okolo mien nakreslite srdce a papierik pofŕkajte levanduľovým olejom. Mená rozotrite a „prilepte“ ich na zrkadlo popísanou naolejovanou stranou. Pred zrkadlom zapáľte ružovú sviečku a nechajte ju vyhorieť až do konca. Potom papierik zo zrkadla zložte a na niekoľko dní si ho vložte pod vankúš.

5. Recept na zmierenie

Ak sa chcete udobriť, na červenú stuhu napíšte svoje meno, na zelenú jeho. Stuhy zviažte dvoma uzlami. Zoberte jednu svoju fotku, jednu jeho a vložte ich tvárami k sebe do ružovej obálky, ktorú previažete pripravenými stužkami. Problém by sa mal do niekoľkých dní rozplynúť.

Sibyline kamene – ÁNO alebo NIE

Neviete sa rozhodnúť?

Pomôžu Sibyline kamene.  Čierny kameň Thummim znamená „ÁNO“, biely Urim „NIE“. Po vyrieknutí otázky z vrecka vyberiete jeden z kameňov, ktorý takto napovie ako sa rozhodnúť. Snažte sa však čo najviac rozhodovať samy.

„Vydám sa do roka?“

Odpovievám topánka. Hoďte ju za hlavu smerom k dverám. Ak sa špička topánky otočí smerom k dverám, je to znamenie, že sa do roka budete šťastne usmievať v bielom závoji. Ak naopak smeruje ku dverám päta topánky, budete si musieť ešte nejaký ten rôčik počkať. Alebo v deň svätej Kataríny odrežte z ovocných stromov zopár prútikov. Doma ich vložte do vody a čakajte či do Štedrého dňa vykvitnú. Ak áno, do roka sa vydáte.

„Aké meno bude mať môj muž?“

V predvečer Lucie napíšte na dvanásť papierikov mená mládencov – mužov a papieriky poskladajte. Počas nasledujúcich dní ich po jednom spáľte alebo roztrhajte. Na štedrý deň po večeri rozlepte posledný papierik a dozviete sa meno budúceho muža. Alebo vo vode uvarte halušky či pirohy s lístočkami mien chlapcov. Sledujte, ktorý prvý vypláva.

V deň svätej Lucie ponorte jedno jabĺčko do vody. Každý deň si potom trošku z vody odpite. V noci po Štedrej večeri zoberte jabĺčko na Polnočnú omšu. Počas cesty domov jedzte jablko. Meno chlapca, ktorý sa prvý ozve, bude meno vášho manžela.

Ošúpte jablko, tak aby šupka zostala vcelku a tvorila špirálu. Trikrát ňou zatočte nad hlavou a odhoďte ju. Tvar špirály bude pripomínať písmeno, na ktoré sa začína meno vyvoleného.

Na voskovú veštbu potrebujete väčšiu nádobu a dlhú sviečku. Keď sa voda ukľudní, chyťte do ruky zapálenú sviečku a nechajte vosk samovoľne kvapkať do vody. Vidíte nejaké písmeno? Vyberte ho a odložte si začiatok mena vášho budúceho „princa“.

Vyskúšajte aj kúzlo dievčat z Turca. Pod vankúš si dajte mužské nohavice s nádejou, že sa vám prisní ten, za koho sa máte vydať.

Lunárny kalendár poskytuje rady pre každodenný život. Ako sa starať o telo, dušu a záhradu. Rady a návody na pôsty a prípravu jedál pre štíhlu líniu…

Odkiaľ príde a čo bude robiť?

Ak máte možnosť a po dvore pobehujú sliepky, odložte si jedno vajíčko znesené na Luciu. Na Štedrý večer vylejte bielok do vody a tak hádajte ženíchove remeslo. Alebo cez veľký kľúč prudko vylejte do studenej vody roztavené olovo. Podľa tvaru stuhnutého olova si predstavte zamestnanie vášho vyvoleného.

Budúceho muža odhalí aj ďalší prastarý zvyk. Dievčatá vyniesli smeti na krížne cesty a dávali pozor, kam ich vietor odnesie. Z tej strany im mal potom osud priviať budúceho ženícha.

Bozk pod Imelom

Tento zvyk zanechali starí Kelti. Počas dávnych pohanských sviatkov čarovali imelom. Vo veľkej úcte ho mali aj starí Slovania. „Metla duchov“. Vetvičkami imela namočenými do vína zaháňali zlých duchov a strašidlá. Prináša do domu šťastie a chráni pred zlom. Zdobíte si aj vy váš domov zelenou vetvičkou? Padne pod ním pusa?

Vianočná tradícia bozku svojim blízkym práve pod imelom prinesie šťastie, zdravie a lásku po celý nasledujúci rok. Dôležitú úlohu zohrávalo aj pri ľúbostných čaroch. Dodnes sa traduje, že bozk pod imelom má zabezpečiť večnú pevnosť a trvalosť vzťahu.

Poznáte iné kúzlo na privolanie toho pravého? Ak máte chuť, napíšte nám. Budeme radi. Potešíte srdce „čarodejníkov“ a zaradíme ho do ďalšieho článku o milostných kúzlach.

Monika & Vlad F

Foto: 1.Chang Duong pre Unsplash; 2.Matúš Ridly Trenčiansky pre Goa Art; 3-4. Ľubomír Kodhaj pre Goa Art
Zdroje: Tradície na Slovensku – PhDr. Zora Mintalová Zubercová, teraz.sk; vianoce.sk; girlymagazine.blog.cz