KÚPEĽ Z NÁTRŽNÍKA ZRELAXUJE NAŠE TELO

dobra rada pre zdravie perex kolecko 100Dobrá rada pre zdravie: Účinok nátržníka na uvoľnenie kŕčov hladkého svalstva sa využíva na tíšenie bolesti pri žalúdočných a črevných kolikách, obličkových a žlčníkových kameňoch, pri bolestivej menštruácii a pod. Kúpeľ pomáha pri zle sa hojacich a mokvavých ranách.

Pôsobenie trieslovín aj ostatných účinných látok sa využíva pri vnútornom krvácaní, krvácaní z vonkajších rán, na pomliaždeniny, opuchliny a pri hnačke, na kloktanie pri bolestiach ústnej dutiny, paradentóze, bolestiach zubov.

Kúpeľ z vňate nátržníka:
– 100g posekanej vňate
– 1 liter vody
Vňať nátržníka zalejeme vriacou vodou, prikryjeme a po 20 minútach precedíme. Zápar nalejeme do vane s teplou vodou. Po kúpeli sa rýchlo osušíme a odpočívame pod prikrývkou aspoň 30 minút. Zápar môžeme použiť aj na kloktanie pri zápaloch v ústnej dutine.

www_priroda-foto_cz_mochna_natrznik600Foto: www.priroda-foto.cz

Nátržník husí (Potentilla anserina) je trvácna bylina. Z jej podzemku vyrastajú všetkými smermi dlhé plazivé stonky, ktoré dosahujú dĺžku až 60 cm a v uzloch sa viacnásobne zakoreňujú. Popri korienkoch vyrastá v uzle aj ružica listov a z nej po jednom dlhostopkatom kvete. Listy sú nepárno perovito zložené, podlhovasto vajcovité, s pílkovitými lístkami. Na spodnej strane sú striebristo plstnaté. Kvety su pravidelné, päťpočetné, obojpohlavné, so zlatožltou korunou a v priemere majú asi 2 cm. Celá rastlina je jemne chlpatá.
Nátržník sa vyskytuje od nížin do podhoria na vlhkých miestach, na brehoch rybníkov, potokov a riek, na pasienkoch, pri cestách a podobne, kde často vytvára husté porasty.

Pridala: Zdenka a Veronika