„KRÁĽOVSKOU SVIECOU“ LIEČIME PRIEDUŠKY A PĽÚCA

 

dobra rada pre zdravie perex kolecko 100Dobrá rada pre zdravie: Vysoký obsah slizovitých látok predurčil divozel na liečenie priedušiek a pľúc. Uvoľňuje hlieny, čistí priedušky. Je výborný pri kašli, chrapote, lieči zápal hrtana a zmierňuje dráždenie horných dýchacích ciest. Zvonka veľké čerstvé listy divozela môžeme prikladať na rôzne bolestivé miesta a rany.

Divozel sa používa na vredy predkolenia, pri hemoroidoch, na ťažko hojace sa rany, pri neuralgických poruchách, pri bolesti tvárových nervov a ucha. Silný odvar môžeme využiť ako kloktadlo. Čaj z kvetov zosilňuje slabú menštruáciu. Šťava z čerstvých listov sa využíva ako zmäkčujúci prostriedok na opuchliny a vredy.

Nápoj z divozela pri prechladnutí:
– 1 lyžica kvetu divozelu
– 500ml mlieka
– 1 lyžica medu
Kvetné lupienky divozela dáme do nádoby a zalejeme horúcim mliekom. Prikryté necháme vylúhovať 10 minút. Precedíme a osladíme medom. Pijeme horúce po 150ml 3-krát denne. Odvar z koreňa divozela posilňuje žalúdok.

divozel-wikipc3a9dia600Foto: Divozel wikipedia

 

Divozel veľkokvetý (Verbascum densiflorum) je mohutná dvojročná bylina, ktorá môže narásť až do výšky dvoch metrov. Jeho výraznosť umocňujú žlté, husto rastúce kvety na konci stonky. Listy sú výrazne plstnaté, až tak, že pripomínajú akúsi prírodnú formu plyšových hračiek. Rastlina rastie v celej Európe, na slnečných svahoch, skalách aj úhoroch a patrí  medzi najstaršie liečivé rastliny na Zemi. V našich končinách ho ľudia nazývali „kráľovská svieca“. Jednak pre jeho krásu a dekoratívnosť a na druhej strane, kedysi sa pálil ako vosková sviečka či fakľa.

Pridala: Zdenka a Veronika