KOREŇ BAZY CHABZDOVEJ PODPORUJE RAST VLASOV

dobra rada pre zdravie perex kolecko 100Dobrá rada pre zdravie: Liehový výťažok z koreňa pomáha pri reumatických bolestiach a tiež ako prostriedok na posilnenie rastu vlasov.

Prášok alebo tinktúra z koreňa je osožná pri vodnatieľke. Listy, kvety, plody napomáhajú látkovej premene. Zvonka slúži na natieranie pri bolestiach pohybových ústrojoch, podporuje i rast vlasov najmä koreň.

Zbierame koreň, prípadne aj listy, kvety alebo zrelé plody. Sušíme pozorne, korene aj zavesené, pri plodoch dbáme, aby nesplesniveli. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom. Rastlina je vo väčších dávkach jedovatá. Čerstvé plody môžu zapríčiniť otravu, najmä deťom.

Odvar z koreňa chabzdy:
– 3kg chabzdy
– 300ml vody 
Posekaný koreň zalejeme vo vhodnej nádobe vodou a prikryté varíme 30 minút. Odvar odstavíme na 10 minút, precedíme a užívame po 150ml 2-krát denne.

pixabay-byrev-87789600Foto: Pixabay byrev 

 

Baza chabzdová (sambucus ebulus) je trváca bylina z čeľade zemolezovitých, s plazivým podzemkom, z ktorého vyrastajú na jar vždy nové výhonky. Má 50-200 cm vysokú, priamu, jednoduchú byľ s perovito zloženými podlhovastými listami a červenkasté kvety v plochých vrcholíkoch. Rastie na okrajoch lesov, rúbaniskách, medzi krovím, pri cestách a rumoviskách, najmä v teplejších oblastiach. Plody sú čierne kôstkovice. Odporne zapácha.

Pridala: Zdenka a Veronika