JEDNODUCHÝ RECEPT AKO SI VYROBIŤ PRÍRODNÝ REPELENT

V boji proti komárom sa môžete vyzbrojiť aj doma pripraveným repelentom z čisto naturálnych ingrediencií. Túto prírodnú ochranu pred hmyzom si dokážete vyrobiť za pár minút. Ak sa plánujete slniť celý deň, účinok opaľovacieho krému si môžete zvýšiť konzumáciou určitých potravín. Čo na to potrebujete? 

Poznáte to… Teplý, letný večer, príjemné posedenie v prírode na čerstvom vzduchu, v záhrade alebo na teraske. Pohodovú atmosféru vám však znepríjemňuje dotieravý hmyz. Tomu sa môžete vyhnúť aj vďaka zmesi éterických olejov, ktoré si rýchlo a ľahko zmiešate behom niekoľkých minút.

Na prípravu potrebujete tieto suroviny: Bio olivový olej lisovaný za studena 50ml, 100% éterické oleje: Levanduľa (5 kvapiek), Klinček (3 kvapky), Eukalyptus (10-15 kvapiek), Citronela (7-10 kvapiek)

Postup je nasledovný: do olivového oleja pridáme éterické oleje, premiešame a hotovo. Nespotrebované éterické oleje môžete samozrejme použiť do aromalampy.

Veľký výber éterických olejov môžete nájsť na www.jednoduchyzivot.sk

Aké sú účinky jednotlivých silíc?

Levanduľa patrí medzi najpoužívanejšie. Ukľudňuje, pomáha pri nespavosti, bolestiach hlavy, migréne, dýchacích ťažkostiach. Má hojivé účinky, znižuje krvný tlak a je účinná aj proti moliam. Na kožu sa môže použiť aj neriedená.

Klinček povzbudí pri celkovej slabosti, svalovom vypätí, tíši bolesť a prehrieva. Odpudzuje hmyz. Nie je vhodný pre epileptikov.

Eukalyptus je jedným z najúčinnejších olejov pri všetkých dýchacích problémoch. Napomáha hojeniu rán, podporuje koncentráciu. Pozitívne pôsobí pri bolestiach hlavy a čistí vzduch.

Citronela podporuje koncetráciu a zlepšuje náladu. Má antivírusové a repelentné účinky. Pomôže pri bolestiach hlavy.

Olivový olej samozrejme potom využijeme do rôznych jedál. Slúži ako kvalitný zdroj vitamínov a pre telo dôležitých antioxidantov. Za studena lisovaný obsahuje 20% nasýtených a 80% nenasýtených mastných kyselín. Z nich sú najhodnotnejšie esenciálne mastné kyseliny, naše telo si ich nevie vyrobiť samo. Sú mimoriadne dôležité pre membrány malých bunkových orgánov – mitochondrií, ktoré v našich bunkách produkujú energiu.

Významnú úlohu hrajú aj pri produkcii tkanivových hormónov (prostaglandínov), ktoré ovplyvňujú vznik a priebeh zápalov, opuchov, svrbenia, bolestí hlavy, nervov a alergií. Austrálska štúdia z roku 2001 preukázala, že olivový olej (v kombinácii s ovocím, zeleninou a strukovinami) poskytuje pokožke významnú ochranu pred starnutím a vráskami.

Nezabúdajte sa chrániť aj pred slnkom

Aj v tomto prípade máme možnosť siahnuť po daroch, ktoré nám ponúka príroda. Obdarila nás množstvom rastlín s účinkami proti UV lúčom. Treba si však uvedomiť, že majú nižší ochranný faktor. Ak skombinujete opaľovací prípravok s konzumáciou nasledovných potravín, získate tie najlepšie ochranné faktory pre svoje telo.

Ochrana pred slnkom na tanieri

Mrkva plná beta-karoténu chráni pokožku tým, že UV žiarenie rozptyľuje a zabraňuje jeho prieniku hlbšie do kože. Vedci z Nemeckej univerzity vo Witten-Herdecke zistili, že beta-karotén poskytuje prirodzenú úroveň ochrany, ktorá zodpovedá ochrannému faktoru 2 až 4. Veľa beta-karoténu a iných karotenoidov obsahujú aj marhule, špenát, paradajky či červený melón.

Ovsené vločky a obilniny obsahujú meď a vitamín B6, napomáhajú teda tvorbe melanínu – pigmentu, ktorý chráni pokožku pred slnkom. Melanín spôsobuje opálenie pokožky.

Jablká sú zdrojom flavonoidov. Tie pomáhajú zvýšiť ochranu proti škodám, ktoré spôsobujú UV žiarením vyvolané voľné radikály.

Prírodné oleje s ochrannými účinkami

Ochranou proti slnku je napríklad bambucké maslo (karité) z Afriky, získané z orechov Shea tree. Obsahuje kyselinu škoricovú, ktorá dodáva maslu ochranný účinok pre pokožku (regeneruje bunky, urýchľuje hojenie). Má prirodzený ochranný SPF faktor 6.

Olej získavaný z konopných semien je veľmi podobný nášmu lipidovému ochrannému plášťu kože. Obohacuje pleť esenciálnymi mastnými kyselinami a aminokyselinami, ktoré sú dôležité pre správnu tvorbu keratínu a buniek v koži. Hodnotenie ochrany proti UV žiareniu má SPF faktor 6.

Jojobový olej sa cení pre svoje hydratačné, regeneračné a hojivé účinky. Je vhodné ho aplikovať aj ako ochranu pokožky po opaľovaní. Jeho prirodzený ochranný faktor je SPF 4-5.

Užite si krásne leto plné slnka, radosti a pozitívnej nálady 🙂

Foto: Goa Art, pixabay – TerriC
Zdroje: saloos.cz; jednoduchyzivot.sk; zdravie.pravda.sk, akv.sk, zdravie.sk