FAZUĽOVÁ MÚKA NA EKZÉMY A ŤAŽKO HOJACE SA RANY

perex_fazulaDobrá rada pre zdravie : Fazuľa znižuje hladinu cukru v krvi. Je súčasťou čajových zmesí podporujúcich liečbu cukrovky, liečiacich choroby obličiek, srdcové a reumatické ťažkosti.

Sušená fazuľa obsahuje škrob, bielkoviny, vlákninu a je vynikajúcim zdrojom železa, draslíka, selénu, molybdénu, tiamínu, vitamínu B a kyseliny listovej.

Sušené bôby sa dajú skladovať takmer neobmedzene dlho keď sú uložené na suchom a chladnom mieste. Plynúcim časom ale strácajú nutričnú hodnotu a doba varenia sa predlžuje. Namáčanie vo vode pred varením nie je nevyhnutné, ale skracuje dobu varenia a odoberá  5 – 10 % obsahu cukrov.
Zo sušených strukov sa dá pripraviť aj čaj proti cukrovke. Použijeme dve lyžice strukov na šálku s vriacou vodou.

Fazuľkový šalát:
-300g zelenej fazulky
-50g cibule
-soľ
-mleté čierne korenie
-2 sterilizované uhorky
-2 lyžice oleja
-1 vajce

Uvarené fazuľové struky nakrájame, pokoreníme, osolíme, pridáme nadrobno pokrájanú cibuľu, uhorky a uvarené vajce. Zalejeme olejom, premiešame, vychladíme a podávame.


Foto: pixabay_pixel1

Fazuľa sa pestuje na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. Brazília a India sú najväčšími producentmi suchej fazule, zatiaľ čo Čína produkuje, zďaleka najviac zelených fazúľ. Na celom svete sa ročne vypestuje 23 miliónov ton suchej fazule a 17,1 milióna ton zelených fazúľ.

V porovnaní so suchou fazuľou zelené  obsahujú menej škrobu a bielkovín a viac vitamínu A a C.
Na liečebné účely sa zbierajú fazuľové chlopne, ktoré sa získavajú po otvorení dozretých strukov, zbavených semena, na špeciálnych strojoch. Chlopne musia byť slamovožlté, suché a bez škvŕn. Obsahujú triterpénové glykozidy, cholín, alantoín, organické kyseliny, kremičitany, minerálne látky.

Droga má močopudný účinok, znižuje hladinu cukru v krvi. Je súčasťou čajových zmesí, liečiacich choroby obličiek, srdcové a reumatické ťažkosti a podporujú liečbu pri cukrovke. Z fazuľovej múky sa pripravovali aj horúce obklady na svrbiace ekzémy a ťažko hojace sa rany.

Pridal: Martin & Vlad