Duševné zdravie posilňuje: Pár minút denne bez myšlienok

Keď dušu nahlodá smútok, choroba sa pokúsi o útok. Teplé mlieko s kurkumou pri liečení prechladnutia, odporúča nielen na tento týždeň (27.8. – 2.9.) lunárny kalendár. Ak budete spokojní sami so sebou, zvládnete akúkoľvek stresovú situáciu. Základným prvkom sebadôvery je šťastie. Preto, niečo pre seba urobte. Veď život je krátky, treba sa baviť.

Na skrátený úväzok pracujem v obchodíku s čajmi, bylinkami, prírodnými prípravkami, výživovými doplnkami… Veľa sa učím, čítam a vďaka spolu-pracovníčkam zdokonaľujem svoje zručnosti. Keďže nie som lekár, často krát mám problém návštevníkom odpovedať na otázky tak ako by potrebovali. Na týchto stránkach však „môžem“ odpovedať pomocou vlastných skúseností, úprimne a od srdca.

Keď v duši niečo nie je v poriadku?

 

Neriešte zložité problémy iných, míňate tým príliš veľa zo svojej vzácnej životnej energie. Potrebujete ju pre svoj život v pokoji a zdraví. Ak máte deti, radšej im v týchto dňoch venujte zvýšenú pozornosť. Po bezstarostných prázdninách potrebujú vašu pomoc na zvládnutie povinností.

Občas zdvihnite pekne sfarbený list. Obdivujte jeho krásu a zhlboka vdychujte nezameniteľnú korenistú vôňu. Potešte sa z teplých lúčov slnka. Chcem tým povedať, aby ste každý deň na chvíľu prestali rozmýšľať. Niekoľko krát do dňa sa zastavte. K posilneniu duševného zdravia a mysle stačí pár minút.

Naučte sa byť bez myšlienok, nerozmýšľať. Iba sústredene vnímajte, obdivujte. Prežívajte prítomný okamih. S bdelou pozornosťou si vedome všímajte svet okolo seba. Strom, kvet, dom, plot, most, panelák, chodník, auto, svoju izbu, zvieratká, či ľudí…

Večer si nájdite čas len pre seba a uistite sa, že vás počas oddychu nebude nikto a nič rušiť. Mesiac ubúda, čiže pomáha zbavovať sa všetkého nadbytočného. Vašu autoterapiu si spríjemnite relaxačnou hudbou, vonnou tyčinkou, aromatickou lampou s éterickým olejom alebo pohárom ovocnej šťavy.

Učím sa od zákazníkov, našich návštevníkov

 

Väčšina ľudí, ktorí navštívia náš obchodík sa stará o svoje zdravie pomocou prevencie. Poznajú svoje telo a vedia kedy prichádzajú obdobia so zvýšeným počtom vírusov. Dobre sa orientujú v pomocníkoch z prírody, ktorí posilňujú oslabené časti tela.

Ak sa im aj stane, že choroba vystrčí rožky, nesiahajú hneď po tabletkách. Snažia sa vyriešiť problém najskôr čajom, bylinkami, prírodnými prípravkami a výživovými doplnkami.

Jedna z mnohých definícii hovorí, že zdravie je harmonicky vyvážený telesný a duševný stav človeka, sprevádzaný pocitom spokojnosti. Preto je dôležitá prevencia. Ovplyvňujte zdravie životným štýlom, ktorý rovnomerne uspokojuje fyziologické, duševné a sociálne potreby. Potom choroba nebude mať šancu ukázať svoju tvár:

Choroba je signál tela, keď v duši nie je niečo
dlhšiu dobu v poriadku…
Sedí si choroba v tele a vyčkáva, kedy tebou
zúrivosť zamáva.
Keď dušu nahlodá strach alebo smútok, vtedy
sa pokúsi o útok.
A keď ťa beznádej a zlý pocit pohltí celkom,
vtedy vypukne vo veľkom…

Na záver vás chcem upozorniť na začiatok týždňa. Mesiac je v Rybách a všetko čo spravíte pre svoje zdravie sa zdvojnásobí. Aj dobré, aj zlé. Dajte si prosím pozor na každodenný stereotyp, ktorý núti unikať do snívania. Alkohol a iné návykové látky sa stávajú pokušiteľmi na útek z reality. Majte sa krásne. 🙂 Vlad F

Lunárny kalendár na tento týždeň

 

Pondelok – utorok: Ryby ovplyvňujú chodidlá, chôdzu a lymfatický systém. Urobte si kúpeľ nôh a masáž chodidiel, pohybujte prstami na nohách. Choďte bosí. Dochádza k prirodzenej masáži reflexných zón na chodidlách. Ak môžete, prejdite sa v rannej rose.

Vhodná doba na odstraňovanie bradavíc a plesní na nohách. Zrohovatenú kožu na pätách zjemní ich natieranie čerstvo rozkrojeným citrónom. Neumývajte si ani nestrihajte vlasy, tvoria sa lupiny a vlasy rednú.

26.8.2018 o 07:32 vstupuje Mesiac do znamenia Ryby a jeho vplyv potrvá do 28.8.2018 a 18:34.

Streda – piatok: Baran ovplyvňuje hlavu, mozog, tvár a životnú silu. Ak budete spokojní sami so sebou a s tým, kým vlastne ste, zvládnete akúkoľvek stresovú situáciu. Pracujte na svojej sebadôvere. Základným prvkom sebadôvery je šťastie. Niečo pre seba urobte. Život je krátky.

Nechajte rozoznieť čelnú dutinu: zhlboka sa nadýchnite a čo najdlhšie pri výdychu artikulujte hmmm… Po chvíli budete cítiť brnenie, rezonanciu pri koreni nosa. V ďalšom kroku opakujte slabiky mi, mi, mi,…, me, me, me…, ma, ma, ma…

Akupresúra proti bolesti hlavy – na mieste, kde obyčajne mávate hodinky, sa nachádza pri zápästí mierna priehlbina. Vložte do nej palec a nájdete bod citlivý na dotyk. Opatrne stupňujte tlak. Stláčajte na oboch rukách.

28.8.2018 o 18:35 vstupuje Mesiac do znamenia Baran a jeho vplyv potrvá do 31.8.2018 a 03:29.

Sobota – nedeľa: Býk ovplyvňuje krk, mandle, čuch, chuť, zátylok a ramená. Pite a kloktajte zelený čaj– zabraňuje tvorbe zubného povlaku a udržuje zdravé ďasná. Zubný povlak je tenučká vrstva na zuboch a ďasnách, v ktorej sa usadzujú mikroorganizmy, ktoré spolu s bakteriálnymi enzýmami odvápňujú sklovinu, a tým vzniká zubný kaz.

Liečenie prechladnutia podľa ajurvédy: pite teplé mlieko s kurkumou. Toto korenie žltej farby je pokladané za jednu zo zázračných potravín, ktoré dokážu podporovať zdravie pri rakovine.

31.8.2018 o 03:30 vstupuje Mesiac do znamenia Býk a jeho vplyv potrvá do 2.9.2018 a 10:01.

„Keď si niečo pozitívne želáme, všetky vesmírne sily sa spoja, aby sa nám to splnilo.“  (Paulo Coelho)

 

Foto: 1.Ravi Roshan pre Unsplash, 2.Willian Justen de Vasconcellos pre Unsplash, 3.William Bayreuther pre Unsplash

Zdroje:  Zuzana Hudecová – Mesiac, kompas zdravia; Lunárny kalendár Krásnej panej, Jednoduchý život e-shop