IBIŠ POMÔŽE PRI BOLESTIACH AJ ZÁPALOCH

dobra rada pre zdravie perex kolecko 100Dobrá rada pre zdravie: Macerát z koreňa ibiša užívame pri zápaloch hrdla, ústnej dutiny a tiež proti kašľu. Koreň rozdrvený na prášok užívaný po 3g trikrát denne pomáha ako preháňadlo. Ibiš lekársky obsahuje vo všetkých svojich častiach sliz. Koreň a kvety majú nasladlú chuť s charakteristickou vôňou. Najčastejšie sa používajú listy a koreň do čajov uľahčujúcich odkašlávanie. Doporučuje sa tiež pri prechladnutí priedušiek, bronchitíde, čiernom kašli, po zápale pľúc a taktiež pri liečbe dvanástorníka, žalúdku a črevných ochoreniach. Utišuje všetky silné bolesti a zápaly.

Macerát z koreňa ibiša:

– lyžica posekaného koreňa
– 300ml vody

Koreň ibiša dôkladne umyjeme a posekáme na malé kúsky. Vo vhodnej nádobe zalejeme vlažnou vodou a necháme prikryté 30 minút vylúhovať. Užívame 3-krát denne po 100ml.

Ibiš lekársky (althaea officinalis) je vytrvalá rastlina dorastajúca do výšky 100 až 150 cm. Celá rastlina je zamatová, slabo ochlpená. Veľké päťpočetné kvety sú biele, alebo slabo ružové s purpurovými tyčinkami. Kvitne v júli až auguste. Ibiš obľubuje teplé slnečné stanovište, alebo polotieň. Pôda mu vyhovuje ľahšia, piešočnato hlinitá s dostatkom výživy a vápna. Keďže sa pestuje hlavne pre koreň, potrebuje hlboko spracovanú pôdu.

Pridala: Zdenka a Vlad * Foto: nahuby.sk