Divozel „kráľovská svieca“ – neobyčajne účinný

Dobrá rada pre zdravie: Vysoký obsah slizovitých látok predurčil divozel na podporu priedušiek a pľúc. Uvoľňuje hlieny, čistí priedušky. Je výborný pri kašli, chrapote, uľaví pri zápale hrtana a zmierňuje dráždenie horných dýchacích ciest. Zvonka veľké čerstvé listy divozela môžeme prikladať na rôzne bolestivé miesta a rany.

Divozel veľkokvetý (Verbascum densiflorum) je mohutná dvojročná bylina, ktorá môže narásť až do výšky dvoch metrov. Jeho výraznosť umocňujú žlté, husto rastúce kvety na konci stonky. Listy sú výrazne plstnaté, až tak, že pripomínajú akúsi prírodnú formu plyšových hračiek.

Rastlina rastie v celej Európe, na slnečných svahoch, skalách aj úhoroch a patrí  medzi najstaršie liečivé rastliny na Zemi. V našich končinách ho ľudia nazývali „kráľovská svieca“. Jednak pre jeho krásu a dekoratívnosť a na druhej strane, kedysi sa pálil ako vosková sviečka či fakľa.

Nápoj z divozela pri prechladnutí:
– 1 lyžica kvetu divozelu
– 500ml mlieka
– 1 lyžica medu
Kvetné lupienky divozela dáme do nádoby a zalejeme horúcim mliekom. Prikryté necháme vylúhovať 10 minút. Precedíme a osladíme medom. Pijeme horúce po 150ml 3-krát denne. Odvar z koreňa divozela posilňuje žalúdok.

Vnútorne sa Divozel veľkokvetý využíva pri prechladnutí, angíne, astme a zápaloch priedušiek. Účinne napomáha vykašľávaniu, uvoľňuje priedušky. Zlepšuje imunitný a lymfatický systém.

Pôsobí močopudne a protizápalovo a to tak v ústnej dutine a hrtane, ako aj v črevách. Pri problémoch s tráviacim systémom uvoľní kŕče a používa sa aj pri zápaloch v žalúdku, pažeráku alebo črevách a pri poruchách spojených s hnačkami.

Divozel sa používa na vredy predkolenia, pri hemoroidoch, na ťažko hojace sa rany, pri neuralgických poruchách, bolesti tvárových nervov a ucha. Silný odvar môžeme využiť ako kloktadlo. Čaj z kvetov zosilňuje slabú menštruáciu. Šťava z čerstvých listov sa využíva ako zmäkčujúci prostriedok na opuchliny a vredy.

Kvety divozelu je najlepšie používať v zmesi s ďalšími bylinami alebo formou gemmoterapie. Veľmi účinné sú tinktúry z púčikov.


Uvedené informácie v nijakom prípade nenahrádzajú odbornú lekársku starostlivosť. V prípade akýchkoľvek zdravotných problémov prosím neodkladne navštívte lekára a vyhľadajte odbornú pomoc.

Želám Vám pevné zdravie, radosť v srdci a pokoj v duši. 🙂

Vlad F