ĎATELINA NIE JE LEN OBYČAJNOU POĽNOU BURINOU

perex_datelinaDobrá rada pre zdravie : Ďatelina lúčna má výrazné liečivé účinky pri všetkých tráviacich chorobách, zastavuje vyčerpávajúce hnačky až koliky, má tiež veľké dezinfekčné a sťahujúce účinky.

Od 11. storočia ľudstvo pozná liečivé účinky ďateliny. V súčasnosti je veľmi cenená vo farmakológii, pretože jej liečivé účinky sú veľmi rozsiahle, a ani zďaleka nie sú ešte všetky preskúmané. Je možné považovať ďatelinu lúčnu za významnú bylinku budúcnosti.

Ďatelina sa spolu so strúčkami fazule uplatňuje aj pri liečbe cukrovky.

Okrem liečiteľstva sa táto bylinka využíva v kuchyni, listy sa pridávajú do zeleninových šalátov, omáčok a polievok. Dodávajú jedlu veľmi príjemnú chuť.

Osviežujúci voňavý kúpeľ :
-kvety ďateliny lúčnej
-kvety rumančeka
-vňať materinej dúšky
-2l vody
Všetky druhy zmiešame rovnakým dielom. Tri hrste tejto zmesi prelejeme vriacou vodou. Nádobu prikryjeme a po 25 minútach zápar precedíme a nalejeme do vane s teplou vodou. Kúpeľ má liečivý antiseptický a dezinfekčný účinok.

Foto: pixabay-hans

Ďatelina lúčna rastie na lúkach, okrajoch lesov, má rada mierne vlhké a trochu tienisté miesta. Ľahko ju spoznáte podľa guľatých červeno-fialových kvetov, ktoré vyrastajú z bohatého trsu stoniek. Kvitnú od mája do septembra.

Foto: pixabay_hans2

Zbierame kvetné hlávky, ale len tie, ktoré sú pekne červeno sfarbené, bez poškodených spodných častí. Zber robíme za slnečného počasia, najlepšie pred obedom. Sušíme v tieni veľmi nariedko rozložené. Po usušení uskladňujeme dobre uzatvorené v sklených tmavých nádobách, chránime ich pred svetlom a vlhkom. Účinné látky obsiahnuté v ďateline lúčnej sú hlavne silice, éterické oleje, kyselina salicylová a hroznová, živica.

Pridal: Martin, Zdenka a Vlad