Človek – Rumanček vytvára atmosféru lásky a dôvery, kritiku však neznáša

Horoskop liečivých rastlín hovorí, že znamenie Rumanček od 22.6. – 22.7. ovplyvňuje žalúdok, tráviace ústrojenstvo a hrudník. Ľudia narodení v znamení Rumančeka sú vnímaví a tešia sa všeobecnej dôvere, lebo kamilka nie je klebetná.

Sú jemnocitní, v kútiku duše plachí a zdržanliví. Stále túžia po diaľavách, a hoci sú v podstate domácke tipy, radi cestujú a vyhľadávajú nové dobrodružstvá.

Tichá citlivosť rumančeka, zemito mocný, no pritom jemne zakvitnutý kostihoj, chladná krása čakanky… to všetko sú spoločné znaky astrologického spektra ľudských charakterov. To, čo vyžaruje z rastlín i z ľudí, svedčí o ich vzájomnej podobnosti.

Mnohí sa usilujú využiť alebo zneužiť ich, lebo človek – kamilka je náchylný brať na svoje ramená starosti a problémy iných. Zabúda na to, že aj on by neraz potreboval pochopenie a podporu. Má sklony k romantickým snom, čím si stavia do cesty prekážky. Skutočnosť býva zvyčajne tvrdšia a všednejšia, než si ju vykreslil v predstavách.

Srdce plné lásky, kritiku však nezvláda

Človek, ktorý sa narodil v znamení Rumančeka urobí vždy všetko, čo je v jeho silách, len aby videl svojich najbližších čo najšťastnejších. Rovnako ako rastlina – kamilka neznáša chemické hnojivá a jedy, ani človek – kamilka neznáša nepriazeň a kritiku. Až priveľmi nimi trpí a väčšinou sa na ne aj urazí.

Napriek výkyvom nálad spolužitie s takýmto človekom býva zväčša harmonické, lebo prítomnosť človeka – kamilky je príjemná a blahodarná, tak ako vôňa kvetov kamilky. Človek v znamení Rumančeka potrebuje hrejivé teplo ľudskej náklonnosti tak, ako kamilka potrebuje hrejivé slnko. Len tak môžu obaja rozkvitať.

Rumanček kamilkový – účinkuje pri hnačkových ochoreniach, nadúvaní, pri zápaloch ústnej dutiny a spojoviek, pri gynekologických ťažkostiach, pri vyrážkach, je vhodná ako prostriedok na potenie…

Už starí Egypťania pokladali rumanček za kvet bohov slnka a pre starých Rimania a Germánov bol kvetom Baldura – boha svetla. Všeobecné účinky rumančeka sú protizápalové, uvoľňujúce a dezinfekčné. Od nepamäti ho odporúčali ženám, lebo má blahodarné účinky na maternicu.

Nikto na svete nepozná užitočnejšiu liečivú bylinu, ako je kamilka. Možno ju použiť takmer na všetko!“ hovorí sa v knihe o bylinkách, vydanej roku 1577. Jej jemné účinky na vnútorné orgány ľudského tela, možnosť využitia na kloktanie, na parné kúpele, obklady … z nej prakticky urobili zázračný liek.

Zber na Jána v období Slnovratu

Z rumančeka – kamilky sa zbierajú hlavičky kvetov, pričom najpriaznivejšie zberové obdobie je vtedy, keď okrajové biele kvety ukazujú asi 60-percentný sklon. Vtedy má rumanček najvyšší obsah éterických olejov. Podľa starej tradície je to na Jána (24.júna), v období slnovratu.

V západných oblastiach Pruska zbierajú kvety kamilky už pred Jánom, lebo na Jána ich vraj čarodejnice ocikávajú. V oblasti Sollingeru starí roľníci vešali kytice rumančeka do svojich domov, aby zahnali strigy a čarodejnice.

Na povzbudenie činnosti žalúdka a tráviaceho ústrojenstva vám tiež odporúčam himalájsky ajurvédsky čaj Shunthi – žalúdok a črevá:

Na prečistenie tráviaceho ústrojenstva – uľavuje pri bolestiach brucha, žalúdočných problémoch a črevných kolikách. Prispieva k udržaniu zdravej črevnej flóry a odstraňuje parazitujúce mikroorganizmy…

Zdroj: JednoduchýŽivot.sk, Ilona Bergenová a Manoù Witko – Astrológia múdrych bylinkárok